• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Kızılayı kanı çöpe atmıyor
28 Haziran 2014 Cumartesi 11:18

Türk Kızılayı kanı "çöpe" atmıyor

Dünya standartlarında toplanan kanların yüzde 5 kadarının miadı dolduğunda imhası normal karşılanırken, Türk Kızılayı bu orana dahi yaklaşmıyor.

Dünya standartlarında toplanan kanların yüzde 5 kadarının miadı dolduğunda imhası normal karşılanırken, Türk Kızılayı bu orana dahi yaklaşmıyor. Türkiye'de geçen yıl toplanan 1 milyon 650 bin ünite kandan sadece 35 ünitesi kullanılmadı.

Türk Kızılayından alınan bilgiye göre, dernek, Türkiye'nin güvenli kan ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ülke kan ihtiyacının büyük bölümünü karşılayarak yüz binlerce kişinin derdine derman olan Türk Kızılayı, topladığı kanları da heba etmiyor.

Dünya standartlarında toplanan kanların yüzde 5 kadarının miadının dolması nedeniyle imhası normal karşılanırken, Türk Kızılayı bu orana dahi yaklaşmıyor.

Türkiye'de 2012 yılında toplanan 1 milyon 500 bin ünite kandan 31 ünitesi miadı dolduğundan kullanılmazken, geçen yıl ise toplanan 1 milyon 650 bin ünite kandan 35'i imha edildi.

Bu yıl, ülkenin 2 milyon 350 bin ünite kan ihtiyacının da yaklaşık 2 milyon ünitesinin toplanması hedefleniyor.

Kan fabrikasının ham maddesi Türk Kızılayından

Halihazırda aldığı kanları işleyen Türk Kızılayı, bunu eritrosit, trombosit ve plazma olarak üçe ayırıyor. Plazmadan elde edilen ilaçlara ilişkin fabrikası olan ülkeler, bunu, endüstriyel ve tedavi amaçlı plazma olarak ikiye ayırırken, Türkiye'de fabrika olmadığından sadece tedavi amaçlı plazma hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığınca kurulması planlanan kan ürünleri ve plazma fraksinasyonu imal eden fabrikanın plazma ham maddesini ise Türk Kızılayı karşılayacak, böylece endüstriyel plazma da üretilebilecek.

Öte yandan, Türkiye, bu tür ilaçlara bu yıl 800 milyon lira harcarken, miktarın birkaç yıl içinde 1 milyar doları geçeceği öngörülüyor. Fabrikanın kurulmasıyla, Türkiye bu miktardan tasarruf edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA