• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk halkı sandığa sağduyusunu yansıtmıştır
14 Eylül 2010 Salı 14:02

'Türk halkı sandığa sağduyusunu yansıtmıştır'

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Anayasa değişikliğini öngören referandumu değerlendirerek, sonuçların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni etti.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Anayasa değişikliğini öngören referandumu değerlendirerek, sonuçların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni etti.
 
Başkan Korkmaz; 12 Eylül 2010 günü gerçekleştirilen ve halkın büyük kısmının sorumluluk şuuruyla sandığa giderek oyunu kullandığı, bu halk oylamasının, ülkemize ve bütün halkımıza hayırlı olmasını diledi.
Referandum sonucu hakkındaki görüşlerini dile getiren Korkmaz şunları kaydetti: “Bu sonuç, bir kez daha şunu çok net bir şekilde göstermiştir ki, Türk halkı artık demokrasiyi, onun gereklerini ve demokrasi mekanizmalarını kullanmayı iyice içselleştirmiştir. Çok partili siyasi hayata geçtiğimiz günden bugüne kadar, Türk halkı önüne getirilen sandıklara her zaman sağduyusunu yansıtmış ve ülke geleceğinin ihtiyacı olan kararları verme konusunda yanılmamıştır” dedi.  
 
Aslan Korkmaz; referandum sonucundaki en önemli mesaj; halkımızın ileri demokrasiye olan özlemi, değişikliğe yönelik arzusu ve istikrarın devam etmesi yönündeki isteğidir diyerek şunların altını çizdi: “halkımız, statükoyu, eski siyaset usul ve mantığını benimsemediğini ve buna karşın değişimi ve yeniliği arzuladığını sandıklarda kullandığı oylarla belirtmiştir. Bu sonuçla beraber iş dünyası olarak beklentimiz; ekonomide ilerlediğimiz bir dönemde, demokraside de yükselmeye devam edeceğimiz ve bunun da dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almamıza önemli katkı sağlayacağı yönündedir. Dünyaya da bu yönde net bir mesaj verdiğimiz düşünüldüğünde, ülkemizde yatırımların devam edeceği ve yenilerinin de yapılacağı şeklindeki beklentimiz daha da kuvvetlenmiştir.
 
Gelinen noktada, bundan sonrası için, sivil, çoğulcu, vizyoner, katılımcı yeni bir anayasanın yapılması yönünde de ülkemizin önü açılmıştır. Çıkan sonuçla hükümetin önündeki engeller kalkmış ve en kısa sürede daha sivil, daha katılımcı bir anayasa şart olmuştur. Bu adımın ardından yapılacak yeni bir anayasa toplumu daha derinden kucaklamalı ve toplumun her kesimi tarafından da bu anayasa kabul görmelidir. Bundan sonrası için arzumuz, sürecin iyi yönetilerek paketin getirdiği değişiklikler ve somut çıktıların bir an önce toplumsal hayata yansıtılmasıdır. Bu referandumun galibi; demokrasi, ekonomik hayat ve özgürlükler olmuştur. Sandıkta millet gelecek vizyonunu kendi belirleme imkanını en iyi şekilde kullanmıştır. Nasıl bir gelecek istediğini yönetenlere, siyasilere göstermiştir. Demokrasi ve ülkenin geleceği açısından hayati öneme sahip bu halk oylaması, önümüzdeki yıllarda halkın egemenlik konusunda daha aktif bir aktör olması gerektiğinin de altını çizmiştir” dedi.
 
Çıkan sonucun ülkemize, milletimize ve iş dünyasına hayırlı olmasını dileyen Korkmaz; “İnanıyoruz ki yakalanan bu demokratik istikrar ekonomik istikrarımıza da yansır ve büyümekte olan ülkemizde beklentilere cevap verir. Bugün TÜİK tarafından açıklanan 2010 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamı % 10,3 olarak gerçekleşmiştir. Ekonomik istikrarımızı yakalayacağımıza inandığımız şu günlerde bugün açıklanan bu büyüme rakamı ülkemizin gelecekte ne kadar iyi bir yerde olacağının göstergesidir. Ancak yakalanan bu ekonomik istikrarın hükümet tarafından devam ettirilmesi gerekmektedir.
 
 2004 yılından bu yana ilk kez ardı ardına iki çeyrekte çift haneli büyüme yaşanmıştır. Bu sevindirici tabloyla birlikte umutlu olmalı ve büyümenin devam etmesi için, millet olarak, MÜSİAD olarak ve hükümet olarak elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu noktada bundan sonra vakit kaybetmeden daha sivil bir anayasa ile birlikte ekonomiye yoğunlaşılmalı, gündem ekonomi olmalıdır. Kalkınmanın asıl yolu olan ekonomi üzerine kafa yormalı ve ekonomik özgürlük tamamıyla kazanılmalıdır. Kalkınmanın yolunun özgürlüklerle birlikte ekonomik istikrardan geçtiği unutulmamalı ve buna göre hareket edilmelidir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA