• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Eximbank Konyada irtibat bürosu açtı
19 Ekim 2012 Cuma 19:00

Türk Eximbank Konya'da irtibat bürosu açtı

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, ''Zengin bir kültürel mirasa ve köklü bir geçmişe sahip olan Konya'nın sanayi ağırlıklı bir ekonomiye geçiş konusundaki performansı ve...
Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, ''Zengin bir kültürel mirasa ve köklü bir geçmişe sahip olan Konya'nın sanayi ağırlıklı bir ekonomiye geçiş konusundaki performansı ve ihracat potansiyeli, bu kararı almamızda en önemli etkendir'' dedi.
     Kaplan, Türk Eximbank irtibat bürosu açılışında Konya Ticaret Odası(KTO) Konferans Salonu'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türk Eximbank'ın Konya irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.
     Konya'nın otomotiv, yan sanayi, gıda, kimyevi maddeler ve iklimlendirme sanayi alanında önemli rekabet gücüne sahip olduğunu aktaran Kaplan, Türk Eximbank olarak hükümetimizin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması çerçevesinde biz de yoğun bir çaba içerisinde bulunmaktayız. İrtibat bürolarının açılması da bu kapsamda gündeme gelen bir konu. Konya'daki ihracatçı firma sayısı son 10 yıllık dönemde 2 kattan fazla artarak bugün bin 170'i aşmıştır. Bu husus Konya'da irtibat bürosu açma kararında en önemli etkenlerden biri olmuştur'' diye konuştu.
     İrtibat bürosu açılan iller arasında Konya'yı da seçmelerinin sebebinin tesadüf olmadığını belirten Kaplan, şunları kaydetti:
     ''Zengin bir kültürel mirasa ve köklü bir geçmişe sahip olan Konya'nın sanayi ağırlıklı bir ekonomiye geçiş konusundaki performansı ve ihracat potansiyeli, bu kararı almamızda en önemli etkendir. Konya insanının çalışkanlık ve girişimcilik özellikleri, Konya'yı İstanbul, İzmir ve Ankara'nın ardından nitelikli sıçrama kabiliyetine sahip 4. il konumuna getirmiştir.''
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı ve Türk Eximbank Anonim Şirketi Yönetim Kurulu üyesi Ziya Altunyaldız ise bakanlık olarak dış ticaretin günlük işlemleri boyutuyla ticaretin kolaylaştırılması ve rekabet gücünün artırılması anlamında hizmet verdiklerini belirtti.
     Ülke ekonomisine çok önemli katkılar veren Konya'nın ihracatta da hedeflediği vizyonuna uygun koymuş olduğu hedeflere ulaşması noktasında Eximbank'ın müşteriye yerinde hizmet yaklaşımı sonucunda Konya'ya açmış olduğu bir temsilcilik olduğunu, bu temsilciliğin Konya için çok pozitif gelişmelere vesile olacağını aktardı.
     KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ise Türk ihracatçısını destekleyen ve dünyada ihracat destek kuruluşlarının içerisinde ilk sıralarda yer alan Türk Eximbank'ın faaliyetlerine hız vermesinden dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.
     Geçen 30 yıl içerisinde ihracatın 3 milyar dolardan 135 milyar dolara yükselmesi ve ihracatta sanayi ürünleri payının yüzde 95'lere ulaşmasının Türkiye adına başarı olduğunu belirten Öztürk, ''Bu potansiyeli harekete geçirerek ülke olarak 2023 hedefimize ulaşmak için dünya ile rekabet içerisinde olacağız. Bu noktada ihracatımızın Eximbank ile işbirliği büyük önem taşımaktadır'' dedi.
     Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de Konya'nın uzun yıllardır bütün krizlere rağmen ayakta kalıp çok güçlü şirketler oluşturduğunu söyledi.
     Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde 40 farklı sektörde üretim yapıldığını aktaran Büyükhelvacıgil, ''Eximbank'a gerçekten ihtiyacımız var. Önümüzdeki yıllarda çok daha farklı bir Konya göreceğiz. Türk Eximbank Konya irtibat bürosunun da bu sürece katkı yapacağına inanıyorum'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA