• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Dil Bayramı artık bu tarihler de!
23 Şubat 2010 Salı 13:07

Türk Dil Bayramı artık bu tarihler de!

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, bu yıl Türk Dil Bayramı kutlamalarının zamana yayılarak kutlanacağını söyledi.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, bu yıl Türk Dil Bayramı kutlamalarının 1 hafta yerine, zamana yayılarak mayıs, haziran ve temmuzda olmak üzere, 3 etapta düzenleneceğini söyledi.
    

Kamil Uğurlu, Karamanoğlu Mehmet Bey'in 733 yıl önce Türkçe'yi resmi dil ilan eden ünlü fermanını yayınladığı Karaman'ın, Türk dilinin başkenti durumunda olduğunu belirtti.
    

Ünlü fermanın, Türk dili için bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Uğurlu, son dönemde Türk Dil Bayramları ve Türk Dili Ödülleri'nin prestijinin her geçen gün yükseldiğini, bu durumun Karaman'a da büyük katkı sağlamakta olduğunu vurguladı.
    

Bisküvi fabrikaları ve süt işleme tesisleriyle ekonomik açıdan da her geçen yıl büyüyen, koyunuyla ünlü Karaman'ın son dönemde adından ''Türk Dilinin Başkenti'' olarak da söz ettirmeye başladığını belirten Uğurlu, Karaman halkının da Karamanoğlu Mehmet Bey'in mirasına sahip çıktığını ifade etti.
    
     -DİL BAYRAMI, DÜNYA TÜRKLERİ İÇİN ÖNEMLİ-
    

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk Dil Bayramı Kutlamaları'nın, bu sene 1 hafta yerine, zamana yayılarak mayıs, haziran ve temmuzda olmak üzere 3 etapta gerçekleştirileceğini açıklayan Uğurlu, şunları kaydetti:''İlimizde kutlanan Dil Bayramı herhangi bir festival değil, en önemli varlıklarımızdan Türk dilinin bayramıdır. O yüzden Dil Bayramı ile diğer kutlamaları festivalleri birbirine karıştırmamak lazım. Dil Bayramı sadece Karaman halkının değil, ülkemizin değil, Türkçe konuşan Türk devletlerinin bayramıdır. Bu yüzden, bu yılki kutlamaları bir haftaya değil belli bir zaman aralığına yaydık. Bu kutlamalarla herkesin talebine yanıt verebileceğimizi sanıyorum. Kutlamanın ilk ayağında, Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türk Dil Fermanı'nı yayınladığı 13 Mayısta Ermenek'e bağlı Balkusan köyünde bir tören yapılacak. Burada Mehmet Bey'in kabri ziyaret edilecek, köyde bir program düzenlenecek. Aynı günün akşamı ise ünlü sanatçıların katıldığı bir konser programımız olacak.
    

Kutlamaların ikinci ayağı ise bilimsel olacak, 21 Haziranda başlayacak, 3 gün sürecek. Türkiye'den 5, yurt dışından 5 Türkoloğu Karaman'da ağırlayacağız. Düzenlenecek konferans ve eş zamanlı gerçekleşecek etkinlikleri kitaplaştıracağız. Türk dünyasından müzik grupları ve tiyatro toplulukları gelecek.''
    
     -BALKANLAR'DA YAŞAYAN TÜRKLER DE ÇAĞRILACAK-
 

Uğurlu, kutlamaların üçüncü ayağının ise 25 Temmuzda başlayacağını dile getirerek, ''Bu kutlama ise 1 hafta boyunca devam edecek. Bu etkinlikte ise hedef kitlemiz yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz olacak. Onlarla birlikte, onlara yönelik programlar hazırlayacağız. Kendisini Karamanlı hisseden ve tüm Balkanlara dağılmış olan Karaman kökenli insanları Karaman'a davet edeceğiz. Çünkü Balkanlar'da halen çok sayıda Karamanlı yaşıyor'' diye konuştu.
    

Geçtiğimiz yıllarda birçok kişiye verilen Türk Dili Ödülleri'nin bu yıl törenlerin 21 Haziranda başlayan etabında sadece 1 kişi veya kuruma verileceğini ifade eden Uğurlu, ödülün sahibinin bağımsız bir jüri tarafından, Türkçe'ye gösterilen saygı ve bu dile sağlanan katkı çerçevesinde belirleneceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA