• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Bilim İnsanları Yurtdışında
10 Aralık 2012 Pazartesi 09:26

Türk Bilim İnsanları Yurtdışında

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dünyanın 47 ülkesinde toplam 1335 Türk bilim insanının görev yaptığı açıkladı.
Bakan Nihat Ergün, “İlk kez böyle bir çalışma yapılıyor. Yurtdışındaki bilim insanlarımızın Türkiye’deki bilimsel çalışmalara katkı vermelerini sağlayacağız” dedi. Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlarken, “Bilim insanlarımızın hem bulundukları yerlerde hem de Türkiye’de yapacakları araştırmalardan istifade etmek istiyoruz” diyen Bakan Ergün, bu çalışmaların her yıl güncelleneceğini belirterek şu bilgileri verdi:
‘BEYİN GÜCÜMÜZ’
“Vaktiyle uygun çalışma koşulları bulamadıkları için Türkiye’den başka ülkelere gitmek zorunda kalan insanlarımız. Şimdi onlarla yeniden temas kurduk. Hem kendi aralarında hem Türkiye ile aralarında bir network oluşturmak istiyoruz. Onları beyin göçü olarak değil, beyin gücümüz olarak değerlendiriyoruz. Yükseköğretim Kurulu ile ilgili kanun çalışmaları da yapılıyor. Eminim o kanun da bize yeni imkânlar sağlayacaktır. En fazla mühendislik ve teknoloji alanında araştırmacı bulunuyor. Bu alanı doğa bilimleri, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimleri, beşeri bilimler ve tarım takip ediyor. Bu araştırmacıların yüzde 76’sı üniversitelerde görev yaparken, yüzde 12’si araştırma merkezlerinde, yüzde 10’u ise özel sektörde çalışıyor.”
ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMLARI
Yurtdışındaki Türk bilim insanlarının ülkelere göre dağılımına bakıldığında ilk sırayı ABD alıyor. Bilim insanlarının yüzde 49’u (652) ABD’de, yüzde 11’i (145) Almanya’da, yüzde 7.5’i (101) Kanada’da görev yapıyor. ABD, Almanya ve Kanada’yı ise İngiltere, Fransa, İsviçre, Hollanda, Avustralya, Japonya, Norveç, İspanya, Belçika, Suudi Arabistan, Avusturya, Danimarka, İsveç, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkeler takip ediyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA