• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizm çalıştayı yapıldı
21 Şubat 2013 Perşembe 12:37

Turizm çalıştayı yapıldı

Ülkemizde özellikle inanç turizminde önemli bir merkez konumunda bulunan Konya'ya her yıl milyonlarca turist akın ediyor.
Ülkemizde özellikle inanç turizminde önemli bir merkez konumunda bulunan Konya'ya her yıl milyonlarca turist akın ediyor. Ancak Konya’ya gelen turistler başta Mevlana ve diğer müzeleri ziyaret ederek Konya’da konaklamadan günübirlik ayrılmaktadır. Turistlerin Konya'da daha fazla süre kalmaları için “Turistlerin Konaklama Sürelerinin Artırılmasına Yönelik Konya İçin Stratejiler ve Öneriler” ismiyle bir çalıştay gerçekleştirildi.
Meram Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Augustus Otel'deki çalıştayın açılışına Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, S.Ü. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır ve turizmciler katıldı.
MEVKA (Mevlana Kalkınma Ajansı) tarafından Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmekte olan “Turistlerin Konaklama Sürelerinin Artırılmasına Yönelik Konya İçin Stratejiler ve Öneriler” ismiyle Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından hazırlanan projeye Meram Belediyesi de destek veriyor.
S.Ü. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, "Türkiye ve de Konya birçok değerini yerin altına gömmüş. Bunların ortaya çıkması gerekiyor.  Konya'da Çatalhöyük gibi bir hazine var. Bunun varlığını ben dahil kitaplardan öğrendim. Çatalhöyük’ün 10 bin yıllık bir tarihi var. Dünya kentleşme tarihinin en önemli modellerinden biridir. Bütün dünyada herkes biliyor ama Konya'da kaç kişi biliyor acaba? Konya'yı bırakın dışarıda tanıtmayı içeride bile yeterince tanıtamıyoruz. Konya'nın hiçbir giriş ve çıkışında ne Kilistra, ne Çatalhöyük ne de Sille'yi gösteren bir tabelaya rastlayamazsınız. Çok büyük eksiklik" dedi.
Konya'nın çok önemli bir turizm potansiyeli olduğunu dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ise, "Mevlana Hazretleri, Konya turizmi açısından çok önemli bir değer. Ancak ondan öncesini niye turizme kazandıramıyoruz. Mevlana'yı elbette el üstünde tutmalıyız ancak Konya'nın diğer turizm değerlerini de gün yüzüne çıkarmalıyız. Gelen turistlere Konya'nın gerçek turizm potansiyelini göstermeliyiz. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı. Belediye olarak ilçemizin turizm potansiyelini arttırmak için bu tür tarihi mekanları restore ettiğimiz gibi yerli ve yabancı turistlerin gelmesini sağlayacak önemli projeler de yapıyoruz.
 Daha düne kadar Meram Bağı denilince gösterebileceğimiz bir yer var mı? İşte belediye olarak Dutlukır Caddesi üzerindeki Meram Bağı Projemiz bitme aşamasına geldi. 2 adet tarihi Meram bağ evi ve yaklaşık 8 bin metrekarelik alanda ise Meram Bağları denince olması gereken her türlü meyveler ve bağ puştaları yer alıyor. Konya'nın turizm potansiyeline önemli katkı sağlayacak büyük park projesiyle ilgili olarak şu anda isim yarışması devam ediyor. Bu proje hem Konya’da hem de Türkiye’de bir ilk olacak. İnşallah yakın bir zamanda temelini atacağız" diye konuştu.
Başkan Kalaycı, turist kafilelerinin daha kolay bir şekilde ulaşması için Kilistra  yolunda İl Özel İdaresi ile birlikte bir çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA