• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turist doktorunu cepten bulacak
21 Mart 2014 Cuma 21:17

Turist doktorunu cep'ten bulacak

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye gelen turistlerin ihtiyaç halinde yabancı dil bilen doktorlara ulaşabilmesi için akılı cep telefonlarına ya da tablet bilgisayarlara özel bir programı devreye sokacak.

Uygulamayla rahatsızlanan turist kendi dilini ya da anlaşabileceği diğer bir dili konuşabilen en yakındoktora ulaşabilecek.

Sağlık Bakanlığı, turiste kaliteli sağlık hizmeti sunulması, tedaviye ihtiyaç duyanların sorun yaşamaması için bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, sağlık turizmi için de mevsimsel turizmdeki seyahat acentalarına benzer aracı kurumlar kurulacağını belirterek, bu kuruluşların tedavi için Türkiye'yi tercih edecek hastalara seçenekler sunucağını ve tüm işlemleriyle ilgileneceğini anlattı.

Sağlık turizmine yönelik Türkiye ile ilgili 7 dilde arama yapılabilmesinin de mümkün hale geleceğini bildiren Tontuş, "Bu konuda farklı dillerde internet siteleri kurulmuş ama aramasadece Türkçe yapılabiliyordu. Artık İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça,Arapça ve İsvesçe dillerinde arama yapılabilecek" diye konuştu.

Türkiye'ye başka ülkelerden gelen hastaların zaman zaman sorunla karşılaştıklarında bir muhatap bulamadıklarına işaret eden Tontuş, Sağlık Bakanlığının referans olacağı, listesine alacağı sağlık kuruluşlarıyla bir sorunda doğrudan turistlerle muhatap olacağını vurgulayan Tontuş, "Sağlık turizmi akreditasyonu getirilecek, bununla ilgili kriterler oluşturulacak" dedi.

Yabancı dil bilen doktorlar cepte

Türkiye'ye gelecek turistin ihtiyaç halinde iyi bir sağlık hizmeti alabilmesi için deyenilikler getirileceğini ifade eden Tontuş, şu bilgileri aktardı:

"Türkiye'deki turist nerede olursa olsun akıllı telefonlara ya da tablet bilgisayarlara indirilebilen bir uygulama sayesinde kendi dilini ya da anlaşabileceği diğer bir dili konuşabilen en yakın doktora ulaşabilecek. Bakanlığımızda yabancı dil bilen doktorlarımızın bilgisi mevcut. İster özel ya da kamudaki bir hastanede çalışsın isterse sadece özel muayenehanesi olsun tüm yabancı dil bilen doktorlarımızı bu programa kaydedeceğiz. Hem havaalanlarına hem de yurt dışındaki seyahat acentalarına bu programın nasıl indirilebileceğine dair bilgilendirici afişler asacağız. Turistler isterlerse Türkiye'ye iner inmez bu programı cep telefonlarına ya da tablet bilgisayarlarına indirebilecek. Gerektiğinde de anlaşabileceği dili konuşan hekimle ilgili bilgileri buradan görebilecek."

Tontuş, Bakanlığın onayıdan geçmek kaydıyla yabancı dil bilip bu programa kaydı yapılmamış hekimlerin kendilerini buraya ekleyebileceğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA