• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüpdeki ÖTV adaletsiliği bir an önce giderilmelidir
27 Aralık 2010 Pazartesi 13:48

'Tüpdeki ÖTV adaletsiliği bir an önce giderilmelidir'

Konya Tüp Bayii ve Satıcıları Odası Başkan Osman Alp:'TÜPDEKİ ÖTV ADALETSİZLİĞİ BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR'.
Konya Tüp Bayii ve Satıcıları Odası Başkan Osman Alp yaptığı yazılı açıklamada Tüplü L.P.G. den alınan ÖTV Doğalgazdan alınan ÖTV den 40.8 kat daha fazladır. Doğalgazı olan yemeğini 1 TL ye pişirirken Doğalgazı olmayan aynı yemeği 4 TL ye pişirmektedir. ÖTV de yapılacak bir düzenleme ile 60 TL ye satılan 12 KG mutfak tüpünün 35 TL ye tüketicilere ulaşacağı kanaatindeyiz, dedi. Alp açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Türkiye'deki tüpçü odaları ve dernekleri adına Anadolu L.P.G. Sanayicileri Derneği Danıştay'a dava açtı. Danıştay vergi dava daireleri kurulu 24.09.2010 tarihli verdiği karar ile, tüplü ve dökme L.P.G. de (oto gaz hariç) ÖTV’nin yürütmesini durdurdu. Ancak Maliye Bakanlığı da tüplü ve dökme L.P.G. alınan ÖTV nin eski haliyle vergilendirilebilmesi için, bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısına, eklenen bir madde ile bunu kanunlaştırmak istiyor.  Madde gerekçesinde, ürünlerin tarife numaralarının güncellenmesi için değişiklik yapıldığı, fakat ürünlerde uygulanmakta olan vergi tutarlarında değişiklik olmadığı görülmektedir.
Kalori bazında karşılaştırdığımızda Tüplü L.P.G. den alınan ÖTV Doğalgazdan alınan ÖTV den 40.8 kat daha fazladır.
Tüp Bayii ve satıcıları olarak, Maliye Bakanlığından yıllardır  Mutfak tüpü ve sanayide kullanılan dökme L.P.G. deki ÖTV’nin kaldırılmasını beklerken maalesef 2010 yılı başından geçerli olmak üzere %16 artmıştır. Mutfak tüpü adı üzerinde olduğu gibi günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için, dökme LPG ise sanayide üretimde kullanıldığı için bu ürünlerde (ÖTV)özel tüketim vergisi olmamalıdır.
Doğalgaz şehir merkezlerinde, Tüplü L.P.G. ise taşrada kullanılmaktadır. Doğalgazı olan yemeğini 1 TL’ye pişirirken, aynı yemeği tüp kullanıcısı 4 TL’ye pişirmektedir. Aradaki bu fark LPG ile Doğalgaz arasındaki vergi adaletsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu adaletsizlik sadece doğalgazda da değildir. Bugün pırlanta alan bir vatandaşımız ÖTV ödemez iken, 12 kg lık mutfak tüpü kullanan vatandaşımız 20 TL  den fazla vergi yüküyle  karşı karşıyadır.
Bu Yanlış uygulama düzeltilmedikçe vatandaş aldığı 12 kg.lık mutfak tüpüne 20 TL’ den fazla vergi ödemeye devam edecektir.
Halkımızın büyük kesimini yakından ilgilendiren bu adaletsizliği gidermeleri için başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, TBMM 'deki milletvekillerimizden ve konu ile ilgili kuruluşlardan yardım talep etmekteyiz. Halkımızdan da kendilerine gelen siyasilere bu vergi adaletsizliğini hatırlatarak adil bir düzenleme yapılması için kamuoyu baskısı oluşturarak bizlere yardımcı olmasını beklemekteyiz. Sessiz kaldığımız müddetçe 35 TL’ye alacağımız 12 Kg.lık mutfak tüpünü 60 TL’ye almaya devam edeceğiz.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA