• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunustaki Türkler İstanbulda
15 Ocak 2011 Cumartesi 23:17

Tunus'taki Türkler İstanbul'da

Tunus'tan 8'i bebek 333 Türk vatandaşını getiren THY'ye ait Boeing 777 tipi özel uçak, saat 20.50'de İstanbul Atatürk Havalimanına indi.
 Tunus'tan 333 Türk vatandaşını getiren THY uçağı İstanbul Atatürk Havalimanına indi.
 
Tunus'taki Enfidha Havaalanından TSİ 18.00'da kalkan ve içinde 8'i bebek 333 Türk vatandaşı ile 13 mürettebat bulunan THY'nin Boeing 777 tipi ''Anadolu'' adlı uçağı, saat 20.50'de Atatürk Havalimanına iniş yaptı.

Tunus'ta devlet Başkanı Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesi olayların yatışması için yeterli olmadı. Göstericiler Bin Ali'ye vekalet eden Başbakan Muhammed Gannuşi'nin de görevi bırakmasını istiyor. Sokaklardan yağma, cezaevlerinde isyan heberlerinin geldiği Tunus'taki Türk vatandaşlar için gönderilen uçak Enfidha Havaalanına ulaştı. Yolcular uçağa alınmaya başlandı.

Tunus'ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Ben Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle oluşan yönetim boşluğu, hapishanelerde de isyana yol açtı. Monastır kentinde bir cezaevinde yangın çıktığı, ilk belirlemelere göre 42 kişinin öldüğü, mahkumların kaçtığı bildirildi.

AP ajansı, hapishaneden çok sayıda mahkumun kaçtığını belirtti.

Öte yandan Reuters ajansı da Mahdia kentinde bir hapishanede çıkan isyanda çok sayıda kişinin öldüğünü bildirdi.

Birbirine komşu olan Manastır ve Mahdia kentlerindeki hapishane isyanlarının aynı isyanlar mı yoksa ayrı isyanlar mı olduğu ise henüz net değil.


Tunus'ta yağma başladı

Tunus'ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Ben Ali'nin halk ayaklanması sonucu ülkeyi terk etmesinin ardından yağmalama ve isyan hareketleri başladı. Başkent Tunus'ta çok sayıda dükkan dün geceden itibaren yağmalanırken, kentteki ana tren istasyonunun da tamamen ateşe verildiği bildirildi.

Ben Ali'nin 23 yıllık iktidarının ardından ülkeden kaçması, ülkedeki gerilimi dindirmeye yetmedi. Başkentin Ariana bölgesinde büyük süpermarketlerin bu sabah yağmalandığı belirtildi. Helikopterlerin devriye uçuşu gerçekleştirdiği kentin bazı yerlerinde de silah sesleri geldiği belirtiliyor.

Tunus televizyonu TV7, işçi kesiminin kaldığı bazı mahallelerden dün gece gelen telefonlarda bazı evlere bıçaklı kişilerce saldırılar düzenlendiğini kaydetti. Ardından Başbakan Mohammed Ghannouchi, aynı televizyona telefonla bağlanarak güvenlik güçlerine söz konusun mahallelere müdahale etme emri verdiklerini söyledi.

Başkentin en büyük tren istasyonun da tamamen kül olduğu bildirildi. Kent dışında yağmalanan bazı büyük marketlere ise bu sabah ordu nu müdahale ettiği ve yağmacıları uzaklaştırdığı kaydedildi.

Öte yandan Ben Ali'nin Cidde'de olduğu, Suudi Arabistan yönetimi tarafından da bu sabah doğrulandı. Türk Hava Yolları'nın (THY), Tunus'taki Türk vatandaşlarını getirmek için hazırladığı özel uçak, saat 13.25'te İstanbul'dan hareket etti. Boeing 777 tipi ''Anadolu'' adlı özel uçak, Tunus'un Enfidha Havaalanı'na inmek üzere 47 Tunuslu yolcu ve 13 mürettebatla birlikte İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan havalandı.

Toplam 312 yolcu kapasiteli uçakta, TRT ve Anadolu Ajansı'ndan (AA) da birer muhabir yer aldı.

Öte yandan, THY'nin bu sabah saat 10.40'ta İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Tunus'un Enfidha Havaalanı'na yapılması planlanan TK 661 sayılı uçuşu iptal edildi.

Tunus'taki Türk vatandaşları dönüyor

Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Akın Algan, Tunus'taki olaylar nedeniyle ülkedeki Türk vatandaşlarının tahliyesiyle meşgul olduklarını söyledi. Büyükelçi Algan, "İhtilaldeki bir memlekette nasıl olunursa öyleyiz" dedi.

Tunus'un, Türkiye'nin dostu ve kardeş bir ülke olduğunu ifade eden Algan, ülkede yaşayan çok sayıda Türk kökenli insan bulunduğunu, nüfusu 10 buçuk milyon olan Tunus'ta konuştukları herkesin, "Ben Türk kökenliyim" dediğini anlattı.

Ülkede "Kendirci, Mendilci" gibi soyadlarına sıklıkla rastlandığını söyleyen Algan, ülke 1956'da bağımsızlığına kavuşmadan önce, Osmanlı İmparatorluğunun gönderdiği Tunus beylerinin Türk kökenli olduğuna işaret etti.

Görevden ayrılan Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin her vesileyle Türk kökenli olduğunu söylemekten övünç duyduğunu kaydeden Algan, "Bizim için çok özel bir ülke. Burada fazla vatandaşımız yok. En büyük yatırımımız, 560 milyon dolarla TAV'ın. 1000 civarında da vatandaşımız var. Şimdi onların tahliyesiyle meşgulüz" diye konuştu.

Algan, Tunus'un gerek Akdeniz gerek Ortadoğu bölgesinde gerekse İslam coğrafyasında yüzde 100 okuma yazma oranıyla birçok şeyi başarmış bir ülke olduğunu söyledi.

Ülkede yüksek tahsiline devam eden öğrencilerin yüzde 57'sinin, doktor, eczacı ve öğretmenlerin yüzde 67'sinin kadın olduğu bilgisini veren Algan, Tunus'ta kadına saygı dolayısıyla saat 22.00'den sonra araba kullanan kadınları durdurup ruhsat ve ehliyet sorulmadığını kaydetti. 
 
-ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İŞSİZ-
Tunus'ta mevcut 500 bin işsizin 140 bininin üniversite mezunu olduğunu belirten Algan, hepsi Fransızca, İngilizce, hatta İtalyanca gibi yabancı dilleri bilen Tunusluların dünyaya açık insanlar olduğunu söyledi.
Tunus'un Avrupa'nın yanı başında, Roma'ya 55, Malta'ya 35 dakika uçuş mesafesinde bir ülke olduğuna işaret eden Algan, "Dünyaya açık bir toplumda antidemokratik bir yönetimi ne kadar sürdürebilirsiniz? Sürdüremezsiniz. İşte böyle oldu" diye konuştu.
 
Akın Algan, Tunus sokaklarında durumun iyi olmadığını belirterek, 3-5 kişinin bir araya gelip banka otomatlarını, süpermarketleri, mağazaları yağmaladığını, hiçbir şey yapamazlarsa camları kırdığını anlattı.
Haberlerin de teyit edilemediğini söyleyen Algan, şunları kaydetti:
"Ona göre bütün hapishaneler boşalmış, herkes kaçmış. Onun için mahalle sakinleri savunma birlikleri oluşturdular resmen. Sabaha kadar güruhlar halinde çarpışıyorlar. Büyükelçilik çalışanlarımız, Türk vatandaşlarının bir kısmı şu anda büyükelçiliğin bahçesinde, 100 km mesafedeki havaalanına gitmek için bekliyor.
 
Birkaç gün bu otorite boşluğu devam eder. Siyasi anlamda gerçekten demokratik ve saydam bir seçim yapılırsa ne netice vereceğini bilmiyorum. 23 senedir tek adam yönetimi vardı. Aslında 1956'dan beri, Habib Burgiba'dan beri tek adam yönetimi vardı. Siyasette muhalefet partileri var, ama bunlar da yönetimin kurdurduğu partiler."
Büyükelçi Algan, kendisinin ülkeyi terk edip etmeyeceği sorusunu, "Kaptan gemiyi terk etmez" diye yanıtladı.
Halkın tepkisi bu kez Gannuşi'ye
 
Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali'nin Suudi Arabistan'a sığınması üzerine devlet başkanlığı yetkilerini geçici olarak üstlenen Başbakan Muhammed Gannuşi geçici bir birlik hükümeti kurmak için muhalefet temsilcileri ve hükümet kurumlarıyla görüşmeye başladı. Ancak bin Ali'yi deviren göstericilerin yanı sıra muhalefet de, devlet başkanıyla çok yakın ilişkileri bulunan Gannuşi'nin de görevi bırakmasını talep ediyor.
Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesinden sonra da gösterilerini sürdüren halk, Gannuşi'nin de Tunus'u terk etmesini istiyor. Sendikalar ve sivil toplum kuruluşları bin Ali ile ilgili tüm isimler ülkeyi terk edene kadar gösterilerini sürdüreceklerini belirtiyor.
 
Halk, Gannuşi'nin durumu kontrol altına aldıktan sonra bin Ali dönemindeki gibi ülkeyi yönetmek isteyeceğini öne sürüyor.
Gannuşi, geçici olarak devlet başkanlığı yetkilerini üzerine aldıktan sonra yaptığı açıklamada, ordunun tüm hassas noktalarda kontrolü ele geçirdiğini, yağma yapanların tutuklanacağını belirtti. Gannuşi, bin Ali'nin yakınlarının da gerekirse tutuklanacaklarını duyurdu.

Bin Ali için geri dönüş yolu kapandı
Kuruluşundan beri Tunus'un ikinci devlet başkanı olan Zeynelabidin Bin Ali'ye iktidar yolu tamamen kapandı.
Tunus'un resmi ajansı TAP tarafından yapılan açıklamada, Anayasa Konseyinin bugün aldığı kararla Bin Ali'nin iktidardan nihai olarak uzaklaştırılmasına karar verildiği ve devlet başkanlığı makamının boş olduğu belirtildi.
 
Anayasa gereği devlet başkanlığı seçimlerinin 60 gün içinde yapılması gerekiyor.
Tunus'un kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın radikal dincileri sindirdiği için içişleri bakanıyken başbakan olarak atadığı Zeynelabidin Bin Ali, halk baskısıyla ülkesinden kaçan ilk ve tek Arap devlet adamı olarak tarihe geçti.
 
Paris'teki Siyasi Çalışmalar Enstitüsü'nden Zeki Laidi, Burgiba'yı ilerleyen yaşından dolayı ülkeyi etkin biçimde yönetemediği gerekçesiyle Kasım 1987'de deviren ve 23 yıldır aralıksız iktidarda kalan Bin Ali'nin bu biçimde ülkeden ayrılmasının rejimlerin demokratik olmayan biçimde uzun olduğu bir bölgede büyük bir olay olduğunu söylüyor.
 
İktidara geldiğinde Burgiba'nın Batı yanlısı politikasında kritik bir değişime gitmeyen, ekonomide köklü reformlara imza atan Bin Ali, siyasi muhaliflere sert tutumu ve basın haklarına yeterince saygı göstermediği için uluslararası toplum tarafından giderek daha çok eleştiri oklarına hedef oluyordu.
 
Türkler uçağa alınmaya başlandı
Tunus'un Enfidha Havaalanında Türkiye'ye dönmek üzere bekleyen Türk vatandaşları, THY uçağına alınmaya başlandı.
THY'nin Boeing 777 tipi uçağı, Türk vatandaşlarının alınmasından sonra İstanbul Atatürk Havalimanına hareket edecek.
Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Akın Algan, Enfidha Havaalanında AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede şu anda bir karışıklığın söz konusu olduğunu, 15-16 yaşlarındaki çocukların dükkanları yağmaladıklarını, toplumda huzursuzluğun hakim olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA