• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunus belirsizliğe teslim oldu
16 Ocak 2011 Pazar 13:45

Tunus belirsizliğe teslim oldu

Protesto gösterilerinin ardından ülkeyi terk etmek zorunda kalan Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali, Suudi Arabistan'a sığındı

23 yıllık Bin Ali iktidarının devrilmesinin ardından gelen siyasî belirsizlik halkı endişeye sevk ediyor. Güvenlik zaafı nedeniyle olaylar ve yağmalamalar devam ederken, dün bir hapishanede çıkan yangında en az 42 kişi hayatını kaybetti.
 
Zeynel Abidin bin Ali'nin 23 yıllık iktidarına 'Yasemin Devrimi' ile son veren Tunus halkı, bu kez belirsizlikten endişeli. Önceki gün devlet başkanlığı yetkilerini devraldığını belirten Başbakan Muhammed Gannuşi (69), dün sabah bu yetkilerini Meclis Başkanı Fuad Mebaza'ya devretmek zorunda kaldı. Ülkede olaylar ve yağmalamalar da sürerken bir hapishanede çıkan yangında en az 42 kişi hayatını kaybetti.

Anayasa Konseyi Başkanı Fethi Abdunnasır, ülke yasaları gereği meclis başkanının devlet başkanına vekalet edebileceğini açıkladı. Abdunnasır'ın açıklamasına göre, önümüzdeki 60 gün içinde devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. Konsey başkanı, Bin Ali'nin tekrar ülkeye dönme şansının kalmadığını da vurguladı. Ancak sokaklarda yoğun güvenlik önlemlerinin alınması, tankların devriye gezmesi, halk arasında büyük bir endişe meydana getiriyor. Halkın en büyük korkusu 'isim değişmesine rağmen sistemin devam etmesi'.

BİN ALİ'Yİ SUUDİ ARABİSTAN KABUL ETTİ

Bin Ali ise Fransa'nın kabul etmemesi üzerine Suudi Arabistan'a sığınmak zorunda kaldı. Bin Ali'nin ailesinin ülkeyi terk ettiği, damadı Sahir Materi'nin de en son Dubai'de görüldüğü belirtiliyor. Diğer aile üyelerinin ise Fransa'da oldukları öne sürülüyor. Suudi Arabistan, zor dönemden geçen Tunuslulara destek için Bin Ali'yi kabul ettiğini açıkladı. Suudi yönetimi, Bin Ali'nin ülkelerine gelişini memnuniyetle karşıladığını da duyurdu.

Başbakan Gannuşi ise muhalefet liderleri ve temsilcileriyle geçici hükümet ve seçim şartları konusunda görüşmeler gerçekleştiriyor. Ancak pek çok muhalif isim, Gannuşi'nin eski rejim kalıntısının bir parçası olduğunu belirterek, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanacağını ifade ediyor. Tunus'taki muhalif partiler ise oluşturulacak bir birlik hükümetinde yer almaya sıcak baktıklarını açıkladı. Demokratik Emek ve Özgürlükler Forumu (FDTL) Partisi lideri Mustafa bin Cafer, ulusal birlik hükümetinin kurulmasıyla sonuçlanacak biçimde krizden çıkış yolu olarak bir ulusal komite kurulmasını önerdiklerini anlattı. İlerici Demokratik Parti (PDP) lideri Necip Şebbi de bütün siyasi bileşenlerin temsil edildiği bir hükümet kurmak için gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti.

YAĞMALAMALAR SÜRÜYOR

Ennahda'nın sürgündeki lideri Raşid Gannuşi ise "Bizim rolümüz, hukuk devletinin inşası için sivil toplum ve siyasi hareketlerle birlikte çalışmak olacaktır.'' açıklamasında bulundu.

Ülkede yağmalama ve olaylar ise devam ediyor. Bir hapishanede çıkan yangında 42 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin pek çok yerinde dükkanlar ve mağazalar yağmalandı. Bir tren istasyonu kundaklanırken başkent Tunus'tan silah seslerinin geldiği ve bazı noktalarda dumanların yükseldiği belirtiliyor. Güvenlik güçleri ise yağmalama ve kundaklamalara karşı önemli noktalarda kontrol noktaları oluşturdu. Açlık, işsizlik ve yolsuzlukları protesto etmek amacıyla 17 Aralık'ta gösterilere başlayan halk, son bir hafta içinde ilan edilen sokağa çıkma yasağını da dinlemeyerek, Bin Ali'nin istifasını istemişti. Bin Ali de iktidarda kalmak için pek çok taviz vermesine rağmen göstericileri ikna edememiş ve önceki akşam ülkeyi terk etmişti.
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA