• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm dünya Türkiyeyi konuşuyor
01 Aralık 2010 Çarşamba 11:37

Tüm dünya Türkiye'yi konuşuyor

Wikileaks belgeleri sonrası Türkiye'ye ilişkin değerlendirmeler ve iddialar yabancı basında yer almaya devam ediyor.

Wikileaks tarafından sızdırılan ABD diplomatikkriptolarındaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin dışpolitikasına ilişkin değerlendirmeler ve iddialar yabancı basında yeralmaya devam ediyor. Gazeteler, “Türk hükümetinin güvenilmez müttefikolduğu ifadeleri sürpriz değil”, “Türk hükümetine ilişkin serteleştiriler, resmi ABD açıklamalarını tekzip ediyor”, “Türkiye, ABDdiplomatik mesajlarını küçümsüyor”, "Belgeler mahcup edici" gibigörüşleri dile getiriyor.

-“TÜRKİYE, ABD DİPLOMATİK MESAJLARINI KÜÇÜMSÜYOR”-

İngiliz Financial Times gazetesi, “Türkiye, ABD’nin diplomatik mesajlarınıküçümsüyor” başlığını kullandığı analizinde Dışişleri Bakanı AhmetDavutoğlu’nun “başlıca bir kaygı olan Türkiye’nin dış politikasınındoğuya yöneldiği meselesi”ni önemsemediğini savunarak, “AncakABD-Türkiye ve Türkiye-İsrail gerginlikleri kaygı yarattı” dedi. Buçerçevede Wikileaks belgelerindeki Ankara’nın “İran’a yönelik silahmalzemelerinin Türkiye üzerinden geçmesi”ne izin verdiği iddialarına yer verildiğine işaret eden gazete, “ABD, Şubat ayında Türkiye’ye Türkşirketlerinin İran’a silah ihraç etmeyi planladıklarını söyledi”nedikkat çekti.

-“TÜRKİYE YAHUDİ KARŞITLIĞI SUÇLAMASINI REDDETTİ”-

Diğer İngiliz gazetesi The Times ise, Türkiye’nin Wikileaks belgelerininyansıttığı, Yahudi karşıtı bir tutum benimsediği iddialarınıreddettiğini yazdı. Bu çerçevede gazete, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, "Sorun, Yahudi karşıtlığı değil, mevcut İsrail hükümetinin başarısızpolitikaları” yönündeki sözlerine dikkat çekti.

-“TÜRK HÜKÜMETİNİN GÜVENİLMEZ BİR MÜTTEFİK OLDUĞU İFADELERİ SÜRPRİZ DEĞİL”-

ABD’li Wall Street Journal gazetesi ise, Wilieaks sahibi Assange için “ABD’nin düşmanıdır ancak ABD’nin fazla gizleri var” başlığıyla yayımladığıanalizinde çoğunlukla sızmaların, çok iyi bilinen tartışmalar ve küresel liderlerin karakterleri üzerindeki perdeyi kaldırdığını belirterek, “AK Parti’nin Türk hükümetinin güvenilmez bir müttefik veya İslamcılarladopdolu olduğu ifadeleri, dikkatle izleyen hiç kimse için sürpriz olmaz” yorumunu yaptı.

 

-“TÜRKİYE ORTADOĞU’DAKİ İRAN KAYGILARINI KABUL ETTİ”-

Wikileaks’in yayımladığı Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD DışişleriMüsteşarı William Burns arasındaki görüşmesine dikkat çeken WashingtonTimes da, “Şubat ayında Türkiye, özel konuşmalarda İran’a yaptırımlarınartırılmasına karşı olduğunu belirtti ancak tüm Ortadoğu’nun teokratikrejimin nükleer silahları üretmesi konusunda kaygılı olduğunu kabuletti” dedikten sonra Sinirlioğlu’nun “Alarm zilleri, Şam’da bileçalıyor” sözlerini aktardı.

-“TÜRK HÜKÜMETİNE İLİŞKİN SERT ELEŞTİRİLER, RESMİ ABD AÇIKLAMALARINI TEKZİP EDİYOR”-

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, Wikileaks’ın sızdırdığıdiplomatik yazışmalarda Türk hükümetine ilişkin ifadelere dikkat çektiği haberinde, “Erdoğan, otoriter ve vizyonsuz olarak değerlendiriliyor”diye yazdı. ABD Dışişleri Bakanlığı ile Ankara Büyükelçiliği arasındakibinlerce telgrafın, “Amerikalı diplomatlar, Türk liderleriningüvenirliliğini ciddi bir biçimde sorguladıklarını ortaya koyduğu”görüşünü dile getirdi. Gazete, “En yeni belgeler, Recep Tayyip Erdoğanhükümetine yönelik ağır eleştiriler bir yumaktır ve son yıllardaAmerikan otoritelerince yapılan hemen hemen tüm resmi açıklamalarıtekzip ediyor” ifadesini kullandı.

-“WİKİLEAKS BELGELER MAHCUP EDİCİ”-

Wikileads belgelerinin herkes için “mahcup edici” olduğunu belirten FransızLiberation gazetesi de, özellikle Kore, İsrail ve Türkiye’ye dikkatçekiyor. Liberation, analizinde Türkiye ile ilgili olarak da bazıbelgelerin, “Türkiye’nin aktif veya pasif bir biçimde El Kaide ileişbirliğini yaptığını ortaya koyduğu”na işaret ederken özellikle“Ankara’nın, bol silah ve patlayıcı taşıyan teröristlerin geçmesineolanak sağlayan Irak sınırı boyunca gevşek davrandığı” iddiasına vurguyaptı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA