• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm dengeler değişiyor! İşte yeni lider
31 Ocak 2014 Cuma 17:18

Tüm dengeler değişiyor! İşte yeni lider

ABD, kaya petrolü sayesinde Arabistan'ı geçerek dünyanın en büyük petrol üreticisi konumuna yükselecek.

Dünya enerji devlerinden BP 2035 Enerji Görünümü Raporunu yayınladı. Dünya enerji sektöründeki gelişim ve değişimleri mercek altına alan rapora göre bu yılsonunda dünya petrol piyasaları allak bullak olacak. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kaya petrolü sayesinde Suudi Arabistan'ı geride bırakarak dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelecek.

2012 yılında günlük petrol üretimini en fazla artıran ülke olan ABD halen günde 8 milyon 900 bin varil hampetrol üretiyor. 'Süper Güç' ABD'nin günlük petrol tüketimi ise 18 milyon 500 bin varil düzeyinde. Dünyanın en fazla petrol tüketen ülkesi olan ABD günlük tüketiminin sadece yarısını kendi kaynaklarından karşılıyor. BP analizine göre kaya petrolü ve gazı sayesinde ABD'nin petrol tüketimi artsa bile petrol ithalatı yüzde 75 oranında düşecek.

Uluslararası ilişkiler uzmanlarına göre bu değişim ABD'nin Ortadoğu petrolüne olan bağımlılığını da ciddi anlamda azaltacak. Washington yönetimi Asya- Pasifik Bölgesi ile Afrika'ya daha fazla odaklanacak.

Raporda dikkat çeken bir diğer noktada 'kum petrolü' olarak tanımlanan yeni bir teknolojiyle petrol üreten Kanada ve derin sularda petrol arama konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip olan Brezilya'nın yakın geleceğin en önemli ihracatları arasında gösterilmesi.

Ortadoğu'nun üretimi kendine
BP tarafından hazırlanan rapora göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) dünya enerji piyasası üzerindeki etkisi ilerleyen yıllarda giderek zayıflayacak. Halen günlük 86 milyon varil olan dünya talebinin yüzde 43'ünü karşılayan OPEC, hem kaya petrolü- gazı üretiminin artması hem de Orta Asya ve Afrika'da ortaya çıkan yeni oyuncular nedeniyle biraz çaptan düşecek. OPEC ülkelerinin pazar payının 2020 yılından sonra azalıp daha sonra tekrar artması bekleniyor.

Rapora göre dünya enerji talebi önümüzdeki 20 yıl içinde yüzde 41 oranında artacak. Talebin sürükleyici gücü Çin ve Hindistan olacak. Yenilenebilir enerji (Rüzgar, güneş) kaynaklarının toplam enerji üretimi için deki payı halen yüzde 2 seviyesinde. Bu rakam yüzde 7'ler seviyesine yükselecek.

Kaynak: Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da yolcu otobüsü şarampole devrildi
  • 2017 yılında en çok Konya Mevlana Müzesi ziyaret edildi
  • MMO Konya Şubesinde devir teslim töreni yapıldı
  • Konya'da asma tavan müşterilerin üzerine çöktü!
  • Konya'da hamile sürücüyü tabancayla vurmuşlardı! İstenen ceza belli oldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA