• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜKETİCİLER DE ÖTV İNDİMİ DEVAM ETSİNDİYOR
27 Eylül 2009 Pazar 15:07

TÜKETİCİLER DE ''ÖTV İNDİMİ DEVAM ETSİN'DİYOR

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 30 Eylül'de sona erecek

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 30 Eylül'de sona erecek ÖTV ve KDV indiriminin devam ettirilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Kaya, hükümetin birkaç ay önce uygulamaya koyduğu vergi indirimiyle birlikte ekonomik krizde durgunluk sürecine giren sektörlerde gözle görülür canlılık yaşanmaya başlandığını belirtti.

Vergi indiriminin tüketicilere yansıması açısından başarılı olduğunu söylemenin pek mümkün olmadığını kaydeden Kaya, indirimle birlikte firmaların ürünlerine zam yaptıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Vergi indirimiyle birlikte özellikle otomotiv sektöründe satış fiyatlarına zam yapıldı. Tüketicilere vergi noktasında ciddi bir indirim yansımadı. Bugüne kadar başarılı olsa dahi 30 Eylül'de son bulacağı için sektörde yeniden sıkıntı bekleniyor. Dolayısıyla hükümetin vergi indirimini devam ettirmesini istiyoruz. Bu beklenti sektör temsilcileri ve tüketicilerde de hakim. Tüketiciler indirim heyecanıyla yastık altında sakladığı 8 milyar liralık altını kuyumcuda bozdurarak otomobil alımına yöneldi. Bunun yanında bankalardan çekilen krediler ve nakit alımlarla otomotiv sektöründe ciddi bir canlılık oluştu. Araçlar kara borsaya dahi düştü. Bunun üzerine zam yapıldı. Vergide indirim gerçekleşse sektör, üründe indirim olsa bundan devlet nasiplenmeye çalışıyor. Petrol fiyatlarında indirim oldu, hükümet benzine 23,6 kuruş vergi zammı yaptı.''

-''ANALİZCİ TÜKETİCİ PROFİLİNE SAHİP OLMAK GEREKİYOR''-

Üretici firmaların vergi indirimi konusunda etik davranmadıklarını öne süren Kaya, üreticilerin altın yumurtlayan tavuğu kestiğini belirtti.

Hükümetin istihdamın devamı ve sektörün canlanması için vergiden feragat ettiğini ifade eden Kaya, ''Daha etik olmak gerekiyor. Firmalar bu fedakarlığı fırsat olarak görüyor ve hemen zam yapıyor. Kendilerini kurtarmak istediğiniz kişilerin fırsatçı olarak karşımıza çıkmaları tüketicileri de devleti de yanıltıyor. Devlet özel tüketim vergisindeki indirimi devam ettirmeli, firmalar da buna saygıyla bakmalı. Hükümetin yaptığı fedakarlığa saygılı olmak zorundalar. Krizi aşmak herkesin fedakarlığıyla olacaktır. Firmaların kısa vadeli kar arzularından vazgeçmeleri gerekiyor'' diye konuştu.

Tüketicileri otomobil satın alırken vergisiz ve vergili fiyatları karşılaştırmaları konusunda uyaran Kaya, ''Tüketicilerin üründe vergi indiriminin ne kadar yapıldığını, vergisiz fiyatının ne olduğunu mutlaka bilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Otomobilde ÖTV ve KDV olmak üzere iki tür vergi alınıyor. Vergili ve vergisiz fiyatının kıyaslanması gerekiyor. Toplam rakamlardan öte, araca ne kadar vergi yüklendiğine bakmak gerekiyor. Analizci tüketici profiline sahip olmak gerekiyor'' dedi.

Kaya, Tüketiciler Birliği olarak dolaylı vergilere karşı olduklarını belirterek, hükümetin dar gelirlilere yansıyan vergilerin azaltılması konusunda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA