• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜBİTAKtan Zamana yalanlama
21 Şubat 2014 Cuma 21:29

TÜBİTAK'tan Zaman'a yalanlama

TÜBİTAK, bazı medya organlarında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı. TÜBİTAK habere konu iddiaların gerçekdışı olduğunu duyurdu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) Başkanlığı, eski TÜBİTAK yöneticisi Dr. Hasan Palaz'ın, basına yansıyan açıklamalarının gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığını, görev değişikliği kararının tamamen idari bir tasarruf olduğunu vurgulandı. Açıklamada, Palaz'ın görev değişikliğine ilişkin, "Kendisinin görev değişikliğinin anılan iddialarla ilgisi olmayıp, değişiklik kararı tamamen idari bir tasarruftur" denildi.

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, basında yer alan Palaz'ın iddialarıyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Hasan Palaz'ın açıklamalarının gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kendisinin görev değişikliğinin anılan iddialarla ilgisi olmayıp, değişiklik kararı tamamen idari bir tasarruftur. Dr. Hasan Palaz, vekaleten yürütmekte olduğu TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı görevinden 30 Aralık 2013 tarihinde alınmış, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanlığı görevi ise TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun 1 Şubat 2014 tarihli ve 227 sayılı kararıyla sona erdirilmiştir. Kurumumuza, Dr. Hasan Palaz'ın açıklamalarında iddia edildiği gibi anılan raporun değiştirilmesine yönelik herhangi bir talep gelmemiş olup bu iddialar asılsızdır.

Ayrıca kendisi de bugüne kadar öne sürdüğü iddialarla ilgili olarak yönetime herhangi bir şikayette bulunmamıştır. Bütün bunların yürütülen soruşturmanın ciddiyetini zedelemeye yönelik olduğu düşünülmektedir. Basında yer alan söz konusu haberdeki gerçek dışı bilgilerle yanlış bir algı oluşturulmak istendiği açıktır. Her türlü hukuki hakkımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız."

BİR YALANLAMA DA BAŞBAKANLIK'TAN

Başbakanlık, TÜBİTAK'ın eski Başkan Yardımcısı Vekili Hasan Palaz'ın, "Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi" iddialarını yalanladı. Başbakanlık açıklamasında, gerçek dışı bu iddiaların Başbakan'ın ofisine konulan böceklerle ilgili yürütülen soruşturmayı etkilemeyi amaçladığı belirtildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin (BBM) açıklamasında, TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Vekili ve eski BİLGEM Başkanı Hasan Palaz tarafından yapılan ve bazı basın yayınorganlarında da yer alan açıklama ve buna istinaden yapılan haberlerde, bazı kurum ve kişileri hedef alan iddialarda bulunulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gerçeğe tamamen aykırı olan bu iddialar, açıktır ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TMK 10. Maddesi ile Görevli Başsavcı Vekilliğince yürütülen bir soruşturmayı etkilemeyi, soruşturmanın ciddiyetini zedelemeyi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi ve gerçek dışı bir algı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Halen devam etmekte olan söz konusu soruşturma tüm gerçekleri açığa çıkaracaktır. İddialarla ilgili her türlü hukuki hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirterek, ileri sürülen iddiaların gerçek dışı olduğunu tekrar vurgulamakta yarar görüyoruz."

Hasan Palaz, böcek raporu hazırlanırken, Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından raporda tahrifat yapmasının istendiğini ileri sürmüştü.

TÜBİTAK da bir açıklama yaparak, "Kurumumuza, Hasan Palaz'ın açıklamalarında iddia edildiği gibi anılan raporun değiştirilmesine yönelik herhangi bir talep gelmemiştir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA