• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TSKdan 5 yıl sonra bir ilk! İhraç edilecekler
04 Mayıs 2014 Pazar 09:44

TSK'dan 5 yıl sonra bir ilk! İhraç edilecekler

2009 yılından bu yana YAŞ kararıyla TSK'dan ilişiği kesilmeyen askeri personelden Paralel yapıya yakın olanlar ihraç edilecek. Bunun için 12 Nisan'da çıkarılan yeni disiplin yönetmeliği devrede.

AK Parti iktidarının 'paralel yapı' olarak dile getirdiği isimlerin bürokrasiden uzaklaştırılması çalışmaları kapsamında, TSK'da da benzer bir çalışmayapılacağı belirtildi. Bu doğrultuda ağustostayapılacak Yüksek Askeri Şura'ya sunulacak dosya doğrultusunda söz konusu yapıya yakın olduğu tespit edilen subayların kurumdan ilişiği kesilecek.

5 yıldır YAŞ toplantılarında personel ihraç edilmiyordu. Bu yöntemin uygulanması durumunda Aralık 2009'dan sonra ilk kez bir TSK personeli YAŞ kararıyla ihraç edilecek.

MGK'nın sonuç bildirisinde konuya ilişkin olarak, "Ulusal güvenliğimizi tehdit edenyapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" cümlelerine yerverilmişti.

Çalışma başlatıldı

Askerin önünde ihraç için iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki 12 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni disiplin yönetmeliğiyle paralel yapıya mensup olduğu saptanan personelin "Yüksek Disiplin Kurulu" tarafından ordudan uzaklaştırılması. İkinci seçeneğin ise 1 Ağustos'ta gerçekleştirilecek YAŞ toplantının beklenmesi olduğu belirtiliyor. 

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Askeri Disiplin Kanunu'na göre devletin gizli bilgilerini açıklayan, ideolojik ve siyasi amaçlı faaliyetlere karışan ve ahlaki zayıflık gösteren kişilerin tespiti halinde YAŞ beklenmeden, Yüksek Disiplin Kurulları tarafından Silahlı Kuvvetler'den ihraç edilebiliyor. Şüpheli asker hakkında "Şüpheye yer olmayacak şekilde bilgi ve belgelerle disiplinsizliğin tespit olması" durumunda, mahkemelerde yargılandıkları davada beraat etse bile disiplin kararı ile ordudan atılabilecek. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Özaltun: "Toplu Doğalgaz verme töreni için yoldayız"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA