• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Transfer savcıyla operasyon
07 Mart 2014 Cuma 09:15

Transfer savcıyla operasyon

17 Aralık darbe girişimi için başlatılan operasyonun ilk savcısı Yılmaz Kıstı'nın, Emniyet'ten gelen dinleme taleplerini kabul etmediği için görev yerinin değiştirildiği ortaya çıktı.

Rüşvet ve yolsuzluk kılıfıyla yapılan 17 Aralık darbe soruşturmasında ilginç bir detay daha ortaya çıktı. İstanbul Emniyeti, Rıza Sarraf dosyası kapsamında 3 bakan oğlunun da aralarında bulunduğu onlarca ismin telefonlarının dinlenmesi yönünde savcılığa talep ilettiği ancak İstanbul Cumhuriyet Savcısı Yılmaz Kıstı'nın bu dinlemeleri delilsiz olduğu gerekçesiyle kabul etmediği öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün koordinesinde yürütülen darbe soruşturmasında Emniyet'in hukuksuz dinleme talebini reddeden ve telefon dinlemesi kararı aldırmak için yeterli delil isteyerek somut delillerin ardından teknik takibe müsaade edilebileceğini bildiren Kıstı bu kararının ardından paralel yapılanmanın hedefi oldu.

SAVCI KARA GELDİ DİNLEME BAŞLADI

İstedikleri teknik takip kararı çıkartamayan paralel yapılanma Kıstı'nın görev yerinin değiştirilmesini sağladı. Hukuksuz dinlemelere karşı çıkan savcı, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne duruşma savcısı olarak atandı. Kıstı'dan boşalan yere ise 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma savcısı olarak görev yapan Celal Kara atandı. Kara'nın koltuğa oturur oturmaz hukuksuz dinleme taleplerine imza attığı ve somut delil olmadan onlarca kişinin telefonunu dinlettiği belirlendi. Paralel yapılanma sadece kendi taleplerini yerine getirmeyen savcıları değil hakimleri de hedef aldı. CMK'nın 250. Maddesiyle özel yetkili mahkemelerinin kaldırılmasının ardından yargıda yapılan revizyonla TMK'nın 10. Maddesiyle yetkili mahkemeler kurulmuştu. İstanbul'da da 3 özgürlük hakimi görevlendirildi. 2012'de İstanbul'da Yakup Kaya, Süleyman Karaçöl ile Osman Burhaneddin Toprak yetkilendirilmişti.

Direnen hakimlere sürgün

Terör, darbe ve silahlı örgütlerle ilgili yürütülen soruşturmalarda dinleme, arama ve el koyma yetkisi veren hakimlerden 2'sinin hukuksuz taleplere onay vermediği için yetkilerinin kaldırıldığı öne sürüldü. İstanbul Özgürlük Hakimi Yakup Kaya ile Burhaneddin Toprak'ın hukuksuz taleplere onay vermediği için özel yetkileri kaldırılarak yerlerinin değiştirildiği belirlendi. Kaya, Nisan 2013'te Zonguldak'a atanırken Toprak ise Bakırköy'de görevlendirildi. 3 hakimden 2'sinin görev yeri değiştirilmiş hakim Süleyman Karaçöl makamında oturmaya devam etmişti. Karaçöl'ün ismi 25 Aralık darbe girişiminde verdiği jet kararlarla gündeme gelmiş ve işadamlarının malvarlığına koydurduğu tedbir kararları üzerine HSYK'ya şikayet edilmişti.

Kaynak: Yeni Şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA