• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trafik işaretleri bilinmiyor
04 Ekim 2010 Pazartesi 22:42

Trafik işaretleri bilinmiyor

Trafik güvenliği ve işaretleri ile ilgili dosya hazırlayan Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, trafik işaret ve levhalarının yetersiz kaldığını ve sürücüler tarafından işaretlerin ne anlama geldiğinin
Son aylarda artış görülen trafik kazalarına dikkat çekmek ve kazaların en aza indirilmesini sağlamak için Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, trafik güvenliği ve işaretleri ile ilgili bir dosya hazırladı. Hazırladığı dosyayı ilgili kurumlara gönderen İrfan Kenanoğlu, gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde trafik kazalarının en aza indirileceğini belirtiyor ve Danimarka’nın 1,5 milyon nüfuslu başkenti Kopenhag’da trafik kazasının yaşanmamasına dikkat çekiyor.
 
KARGAŞA HEM CANA, HEM DE VERİM KAYBINA NEDEN OLUYOR
Neden böyle bir dosya hazırlamak ihtiyacı duyduğunu gazetemize anlatan Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, yaşanılan üzücü olayların kendisini böyle bir öneriyi gündeme getirmeye yönlendirdiğini ifade etti. “İnsanlar trafikteki kargaşada strese giriyor, trafikteki stresten dolayı da verim kaybı yaşanıyor” diyen Kenanoğlu, şunları kaydetti: “Bakıyorsunuz 1,5 milyon nüfuslu Kopenhag’da trafik kazanması yaşanmıyor, bizde ise her gün kazalar yaşanıyor. Kısa bir ziyaret için bile trafik sorunu nedeniyle 1-2 saati gözden çıkarmak gerekiyor. Ayrıca park sorunu da yaşanıyor. Trafikteki sorunlar nedeniyle zamanı verimli kullanamıyoruz. Bunun yanı sıra her gün yaşanan üzücü kazalarla sarsılıyoruz.”
 
Hazırladığı trafik güvenliği ve işaretleri ilgili dosyada önemli bilgiler veren Kenanoğlu, şu tespitlerde bulunuyor: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Bankasınca ortak olarak hazırlanan Trafik Kazalarının Önlenmesine İlişkin Dünya Raporunda karayolu trafik kazalarının ortalama olarak her yıl 1.2 milyon kişinin ölümüne yol açtığı, yılda 20-50 milyon kişinin yaraladığı ya da sakat kaldığı, kazaların tek başına dünyada meydana gelen ölümlerin yüzde 2.1’ine yol açtığı ve ölüm nedenleri arasında 11. sırada geldiği, kazaların maliyetinin bir yılda tüm dünyada 518 milyar dolar kayba neden olduğu tespiti yapılmıştır. İnsan faktörü kazaya sebebiyet açısından ana unsurdur. Bunlara aşırı hız yapmak, alkollü araç kullanmak, yorgun yola çıkmak, kendine aşırı güven duymak, dikkatsiz davranmak, sorumsuzca hareketlerde bulunmak gösterilebilir.”
 
TRAFİK İŞARETLERİ ÇOK ÖNEMLİ
Trafik ortamında sürekli hareket halinde olan, bu hareketleriyle birbirlerini etkileyen araçlar ve insanlar için trafik işaret ve levhalarının çok önemli olduğunu aktaran Kenanoğlu, sürücülerin ve yayaların birbirlerinin nasıl hareket edeceğini tahmin edebilmek istediklerini kaydetti. Kenanoğlu, trafik işaretlerinin hukuki açıdan da yaptırıma bağlanmış sorumluluğun görsel, işlemsel, maddi olarak etkin ve kesin belirleyiciliğini vurgulayarak, Türkiye’de meydana gelen trafik kazaları ve onun ortaya çıkardığı sonuçlar göz önüne alındığında trafik işaretleri ve sorumluluk hukuku ilişkisinin de anlamlı, kayda değer, daima gözetilmesi gereken bir ilişki olduğunu dile getiriyor.
 
‘YOL VER’ İŞARETİNİN ANLAMI BİLİNMİYOR
“Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde 2009 yılında 1 milyon 34 bin 435 kaza meydana gelmiş bu kazalarda 4 bin 300 kişi ölmüş 200 bin 405 kişi de yaralanmıştır” diyen Kenanoğlu, şöyle konuştu: “Her yıl binlerce insanımız trafik kazalarında can vermekte, on binlercesi yaralanmakta ve sakat kalmaktadır. Bu sorunla mücadelede başarılı olabilmek için trafik sorununu kısmen de olsa çözmüş ülkelerdeki örneklerinden de yararlanmalıyız. Konya İlinde fiziki yerleşim faktörü nedeniyle çok miktarda kontrolsüz kavşak bulunmakta ve kavşaklarda kazalar meydana gelmektedir. Bu kazaların nedenleri de çoğunlukla geçiş üstünlüğüne riayet etmemekten kaynaklanıyor. Kavşaklarda bulunan trafik işaret ve levhaları ya yetersiz kalmakta ya da sürücüler tarafından bu işaretlerin ne anlama geldiği bilinmemektedir.
 
Özellikle Konya’mızda sürücüler “Yol Ver” işaretini bilmediğinden ve “sağdan gelen aracın geçiş üstünlüğü var” şeklinde genel bir yanlış kanaat olduğundan “Yol Ver” işaretine riayet edilmemekte ve kazalara sebebiyet verilmektedir. Kontrolsüz kavşakların kontrollü hale getirilmesi ve özellikle geçiş üstünlüğü konusunda kavşaklardaki trafik işaretlerine yazı ile trafik işaretinin ne anlama geldiğinin yazılmasının kazaları önlemede etkili olacağı düşünülmektedir. Trafik İşaretlerine yazılı olarak ne anlama geldiğinin belirtilmesi ilimizde trafik güvenliği açısından faydalı olacağı değerlendirilmektedir.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA