• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trafik cezaları vekillere sökmeyecek
30 Eylül 2010 Perşembe 12:08

Trafik cezaları vekillere sökmeyecek

Ankarada kırmızı ışıkta geçtiği için 128 lira para cezası kesilen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadola karara itiraz etti. Mahkeme dokunulmazlık gerekçesi ile cezayı kaldırdı. Karar artık emsal oldu...

Pek çok sürücünün yakındığı “gıyabında kesilen ve sonradan tebliğ edilen”trafik cezası uygulaması, ilginç bir yargı kararına yol açtı.

Dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmaları sürerken mahkeme kararıyla birmilletvekiline şimdi de “trafik cezası dokunulmazlığı” geldiği ortaya çıktı.İlginç mahkeme kararına yol açan olay şöyle gelişti....

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un özel aracına 12 Eylül 2009’daAnkara’da trafik suçu işlediği gerekçesiyle ceza kesildi. Ceza tutanağındaAnadol’un otomobilinin 12 Eylül 2009’da Ankara İli Keçiören ilçesi Bağlarbaşımahallesi Gelendost kavşağında kırmızı ışığı ihlal ettiği belirtildi.

Anadol ise, o tarihlerde aracının Ankara’da değil İzmir’in Karşıyakailçesinde Atakent’te bulunan evinin otoparkında olduğunu belirterek bu cezayaitiraz etti ve olay mahkemeye taşındı.

Cezaya itiraz eden Anadol, dilekçesinde 06 KA 090 plakalı Wolkswagenaracının 12 Eylül 2009’da ceza aldığına işaret ederek o tarihte TBMM’nin tatilegirdiğini ve aracını İzmir Karşıyaka’daki evinin otoparkına bıraktığını önesürdü.

Anadol’un itirazı mahkeme kararına şöyle yansıdı: “Kemal Kıvılcım Anadol,söz konusu aracın trafik suçunun işlendiği iddia edilen 12 Eylül 2009 tarihindede otoparkta olup Ankara İli Keçiören ilçesi Bağlarbaşı mahallesi Gelendostkavşağında hiçbir şekilde trafiğe çıkmadığı, ayrıca ceza tutanağı tebligatınınusule uygun yapılmadığını, 7 gün geçtikten sonra yapıldığını belirterek idariyaptırım kararının kaldırılmasına karar verilmesini talep etmiştir.”

128 lira para cezası

Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi Anadol’un gerekçesini inceledikten sonra 1 Aralık2009’da ilginç bir karara imza attı. Mahkeme Hakimi Ali Yüksel, Kemal Anadol’un2007 yılında milletvekili seçildiğinin TBMM tarafından bildirildiğinibelirterek kararda şu ifadelere yer verdi:

 “TC Anayasası’nın 83/2 maddesi gereğince milletvekilleri hakkındaişlem yapılamayacağından tutanak bu nedenle hukuka aykırı olduğundan 5326sayılı Kabahatlar Kununun 28/8-b. maddesi gereğince idari yaptırım kararınınkaldırılmasına karar vermek gerekmiştir.”

“Hüküm” bölümünde ise, yine aynı madde gereğince milletvekili hakkında işlemyapılamayacağının altı çizilerek, “Bu nedenle hukuka aykırı olduğundan tutanakile düzenlenen 128 TL idari para cezası hukuka aykırı olduğundan ‘İdariyaptırım kararının kaldırılmasına’ dosyanın bir nüshasının Ankara TrafikDenetleme Şube Müdürlüğü, Yeğenbey Vergi Dairesi’ne gönderilmesine, dosyanınTBMM Başkanlığı’na gönderilmesine karar verilmiştir” denildi. Mahkeme 1 Aralık2009’da kararı kesinleştirdi.

83. madde ne diyor?

“Yasama dokunulmazlığı”nı düzenleyen Anayasa’nın 83. maddesinin ikinciparagrafı şöyle: “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen birmilletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez,tutuklanamaz ve yargılanamaz.

Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasınabaşlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14. maddesindeki durumlar bu hükmündışındadır.

Yetkili makam, durumu TBMM’ye bildirmek zorundadır. Seçiminden önce veyasonra verilmiş ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesinebırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez.”

Maalesef emsal oldu!

KEMAL Anadol, mahkemenin kararıyla ilgili VATAN’a şunları söyledi: “Benimbir makam aracım, bir de özel aracım var. Söz konusu tarihlerde İzmir’earacımla gittim, otoparka park ettim.

Sonra makam arabam geldi ve İzmir’de temaslarımı bu araçla yaptım. Hem banatahsis edilen hem de özel aracım aynı tarihte İzmir’deydi. Ankara’ya döndüğümdebana bir ceza geldi.

Keçiören’de kırmızı ışıkta geçmişim. 128 lira para cezası. Versen de olur.Ama kendime saygım kalmayacak. Çünkü Ankara’-da bile değilim.

Trafik işlerine bakan Emniyet Genel Müdür yardımcısına gittim ve ‘Bu ne,yanlış okuyamaz mı?’ dedim. ‘Olmaz deyince’ sorunun çözülmeyeceği anlaşıldı vedava açtım.

Çünkü çok haklıyım. Ama hakim almış dosyayı ‘Bu dokunulmazlığa girer,vekillin aracına ceza yazılmaz demiş. Benim böyle talebim yok.

2002’den beri ‘Dokunulmazlık kalksın diye bağıran bir partinin grupbaşkanvekiliyim. Dokunulmazlığım var ceza yazılmaz diyebilir miyim? Ama hakimböyle karar vermiş.

Bu da da emsal oldu. Polisler ceza yazmıyor. Ancak müsebbibi ben değilimhakim. Ben hakimin bu kararı dokunulmazlık nedeniyle almış olmasını doğrubulmuyorum.

Hakimin benim iddialarımı araştırması lazımdı. Ki çok sayıda tanık ve delilortaya koymuştum.”

 Avrupadaayrıcalık yok !

Avrupa ülkelerinin hiçbirinde milletvekillerine trafikte özel bir ayrıcalıktanınmıyor. Özellikle İngiltere’de vekiller bir trafik suçu işlediklerinde buhaber ve aldıkları ceza mutlaka gazetelerin birinci sayfasında yer buluyor.

Bu haberlerin gazetelerde büyük başlıklarla yer bulmasını polis dedestekliyor. Bu şekilde “kimseye ayrıcalıklı uygulama yapılmıyor” mesajıverilmek isteniyor.

İNGİLTERE: İşçi Partisi’nin iktidarda olduğu 2007 yılındapartinin genel başkan yardımcısı Harriet Harman, iki kez üst üste trafikteaşırı hız yaptığı gerekçesiyle polisten ceza yedi.

Harman hem ehliyetini kaptırdı hem de 400 sterlin para cezası aldı. AyrıcaBaşbakan Gordon Brown’dan dikkatsizliği için özür diledi.

ALMANYA: 2009 yılında Almanya’da, aşırı hız nedeniyletrafik cezası yiyen Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ulaştırma Bakanı Oliver Wittke,görevinden istifa etti. Oliver Wittke, yaptığı yazılı açıklamada, ceza nedeniyleulaştırma bakanı gerekli olan örnek kişi rolüne sadık kalamayacağınıbelirterek, görevi bıraktığını söyledi.

AVUSTRALYA: Ulaştırma Bakanı Rachel Nolan’ın milletvekiliseçildiği 2001 yılından 2009 yılına kadar 5 kez trafik cezası aldığı ulusalbasın tarafından ortaya çıkarıldı.

Kadın bakan gazete haberlerinden sonra “Hata yaptım cezamı kestiler, bundansonra görevim gereği çok daha dikkatli davranacağım” açıklamasını yaptı.

KANADA: British Columbia bölgesi Adalet Bakanı John vanDongen, hız limitini aşarak araç kullandığı gerekçesiyle 4 ay süreyleehliyetini kaptırmasının ardından, “Sorumluluğumu kabul ediyorum. Verilen cezadoğru” açıklamasını yaptı.

Hakim: ‘Teknik bir karışıklık var’

Kemal Anadol’un açtığı davayla ilgili Anayasa Komisyonu Başkanvekili AyhanSefer Üstün VATAN’a, şu değerlendirmeyi yaptı: “Eğer AKP’-den bir kişi böylebir dava açsaydı kıyamet kopardı.

Ancak davayı Sayın Anadol açtı. Burada şöyle bir durum var; Tutanağıdüzenlediğiniz zaman para ödenmezse hakim bir karar vermek zorunda.

Ancak milletvekilinin ifadesini de yasal olarak alması mümkün değil. Bunedenle yasal olmayan bir işlem yapmış durumuna düşecek. Yani olayı en başındadurdurmak lazım.

O da tutanağın en baştan düzenlenmesi” dedi. Üstün, trafikteki buuygulamanın sadece milletvekilleri için geçerli olmadığını belirterek, hakimlerve valilerin de aynı uygulamadan yararlandıklarını belirtti.

Üstün, “Ama milletvekili olunca ‘A olur mu’ deniyor, aynı uygulama yargıçlariçin geçerli dediğinizde insanlar onu garip bulmuyor.”

“Milletvekili kırmızı ışıkta geçti, kamerelar çekti. Arkasından da cezageldi. Ortada bir suç var. Mahkemeye giderse para ödememesi doğru mu?” sorusunuise Üstün şöyle yanıtladı:

“Söylediğim gibi mahkeme bu konuda karar veremez. O tutanak, cezasıödenmediği için idari para cezası olarak hakim önüne gelmiştir.

İfade alamadan ceza veremeyeceğine göre idari bir işlem olarak dosyayakonabilir. Ancak Sayın Anadol böyle olmadı ama onlarca arkadaşımız cezasınıödüyor.

Vekiller en çok park cezası alıyor. Çünkü şoförü, makam aracı yok. Birprograma yetişmek için yanlış bir yere park ediyor, ceza geliyor. Bunlarödeniyor.”

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA