• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TPAO, Irakta doğalgaz çıkaracak
21 Ekim 2010 Perşembe 10:17

TPAO, Irak'ta doğalgaz çıkaracak

Üç dev ülkeyke yarışan Türkiye, Irak'ta doğalgaz çıkarmak için girdiği ihaleyi kazandı.
Irak'ın üç doğalgaz sahasının geliştirilmesi için açtığı ihaledenikisini konsorsiyum ortaklarıyla birlikte Türkiye Petrolleri AnonimOrtaklığı (TPAO) kazandı. Zaman'da yer alan habere göre TPAO'nundoğalgaz çıkaracağı Basra vilayetindeki sahanın kanıtlanmış rezervi 43milyar, Mansuriye'ninki ise 128 milyar metreküp. Türk şirketi ihaledeRus, Fransız ve İtalyan'ın dev firmalarıyla yarıştı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), içinde yer aldığı konsorsiyumlarla birlikte Irak'ta iki doğalgaz sahasının işletmeihalesini kazandı. Irak Petrol Bakanlığı dün, kanıtlanmış rezervleri314 milyar metreküp olan Irak'ın batısında yer alan El Enbar ilindekiAkkas doğalgaz sahası, Diyale ilindeki Mansuriye sahası ile Basra'dakiSiba sahasının geliştirilerek doğalgaz çıkarılması için ihaledüzenledi. İhale sonucu TPAO, Kuveyt Energy Company ile oluşturduğukonsorsiyumla Irak'ın Basra vilayetindeki Siba doğalgaz sahası geliştirilmesi işini aldı.

TPAO ve Kuveyt Energy Company konsorsiyumunun verdiği teklifte, 1varil petrole denk gelecek doğalgazın çıkarma ücreti 7,5 dolar olarakbelirlendi. Konsorsiyum 42 milyar 857 milyon metreküp rezerve sahipSiba sahasında 9 yıl boyunca günlük 2 milyon 857 bin metreküp doğalgazçıkaracak. Siba doğalgaz sahası ihalesini kazanan konsorsiyumda TPAOyüzde 40, Kuveyt Energy Company ise yüzde 60 hisseye sahip.

MANSURİYE'DE BÜYÜK ORTAK TPAO

Bir diğer saha olan Irak'ın kuzeydoğusundaki Diyale vilayetindebulunan Mansuriye doğalgaz sahasının işletmesini de TPAO, KuveytliKuveyt Energy Company ve Güney Koreli Korea Gas ile oluşturduğu velideri olduğu konsorsiyum adına aldı. Konsorsiyum, 128 milyarmetreküplük doğalgaz rezervine sahip Mansuriye doğalgaz sahasında 13yıl boyunca günlük 6 milyon 428 bin metreküp doğalgaz çıkaracak. Sahaya 2,5 milyar dolar yatırım taahhüdünde bulunan konsorsiyumun 1 varilpetrole denk gelen doğalgaz çıkarma ücreti 7 dolar. Bu sahadaki konsorsiyumda TPAO'nun yüzde 50, Kuveyt Energy Company'nin yüzde 30 veGüney Koreli Korea Gas'ın yüzde 20 hissesi bulunuyor.

İhalede konuşan Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, ihaleyeçıktıkları 3 sahanın toplam rezervinin 314 milyar metreküp olduğunubelirterek, "Şirketlerle imzalanacak protokollerin tatbik edilmesininönünde engel teşkil eden yetkilileri cezalandıracağız. Bu protokolleren az 20 yıl geçerli olacak." dedi.

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, "Irak'ta kazandığımız sahalarda ortaklarımızla hızlı bir şekilde yatırıma başlayıp doğalgaz üretimaşamasına geleceğiz. Bundan sonra açılacak petrol-doğalgaz ihalelerinede gireceğiz." dedi.

TPAO'nun yıldızı dünyada parlıyor

Türkiye Cumhuriyeti'ne ait kamu şirketi TPAO'nun 2007 yılındanitibaren yurtdışında yaptığı üretimler, yurtiçi üretimi geçti.Yurtiçinde üretilen 26 gravite, akışkanlığı düşük ağır petroller asfalt yapımında kullanılıyor. TPAO'nun asıl üretimi ve geliri yurtdışındangeliyor.

TPAO 2009 yılında, Irak-Bağdat ofisini açarak Bağdat'ta ofis açan ilk yabancı petrol şirketi olma unvanına sahip. Irak Petrol Bakanlığı'ncaaçılan 2. Tur Ruhsat İhalesi'nde TPAO'nun yüzde 10 hisseye sahip olduğu konsorsiyum, Badra sahası geliştirme ihalesini kazanmıştı.

TPAO, Azerbaycan'da ise 3 adet petrol ve doğalgaz arama, geliştirmeve üretim projesine ortak. Şirket, Azeri Çıralı Güneşli sahasında yüzde 6,75, Şah Deniz sahasında yüzde 9 ve Alov projesinde yüzde 10'luk paya sahip. Çıralı Güneşli'de 2009'da ortalama günlük üretim 800 bin varili buldu. Bu sahadan 2009'da 298 milyon varil (TPAO hissesi 6,3 milyonvaril) ham petrol üretildi. TPAO, Kazakistan'da ise KazakTürkMunay(KTM) şirketiyle faaliyette. KTM'de TPAO yüzde 49, KazMunayGaz iseyüzde 51 paya sahip. 2009 yılında KTM Aktau'da 1.730 varil/gün,Aktöbe'de 2.820 varil/gün olmak üzere toplam 4.550 varil/gün (TPAO payı 2.458 varil/ gün) petrol üretti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA