• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Torkudan Avrupa modeli geliyor
07 Mayıs 2012 Pazartesi 16:58

Torku'dan Avrupa modeli geliyor

Konya Şeker A.Ş. bünyesinde Torku markasıyla çikolataya ek olarak bisküvi, kek, gofret ve şekerli mamüller fabrikası kuruluyor.
Konya Şeker A.Ş. bünyesinde ‘Torku’ markasıyla çikolataya ek olarak bisküvi, kek, gofret ve şekerli mamüller fabrikası kuruluyor. Kapasiteyi genişleten Torku, Avrupa’dan ülkemizde olmayan ürünleri üretecek. Torku Fabrika Müdürü Süleyman Dündar, ’’Önümüzdeki dönemde Torku adıyla çok özel ürünler üretilecektir’’ dedi.

Konya Şeker A.Ş bünyesindeki Torku Çikolata fabrikası kapasitesini genişleterek kek, gofret ve şekerli mamüller üretmeye hazırlanıyor. Avrupa modeliyle üretilecek ürünlerin Türkiye’de daha önce üretilmemiş çeşitlerden oluşması dikkat çekiyor.
37 ülkeye ihracat yapan Torku, toplamda 20bin metrekare alana sahip. Torku çikolata fabrikası, yeni yapılan alanıyla beraber 95 bin metrekare alana sahip olacak. Toplamda 250 kişinin çalıştığı fabrikada diğer alanlar faaliyete geçtiğinde ise istihdam sayısı 850’ye ulaşacak. Yatırımın toplam bedeli ise 135 Milyon Dolar.

Çumra Şeker Entegre Tesisleri içindeki fabrikada düzenlenen basın gezisinde üretim alanları gezilerek yeni yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verildi. Çumra Şeker İdari ve Sosyal İşler Müdürü Dede Ülker ile Torku Çikolata Fabrika Müdürü Süleyman Dündar'ın eşlik ettiği gazeteciler, hijyen kurallarının en üst seviyede uygulandığı fabrikaya özel kıyafetler giydirilerek alındı. Sıcak çikolata ve bonbon şekeri başta olmak üzere son teknolojik makinelerin yardımıyla el değmeden üretilen ürünler tanıtıldı.
Ar-Ge laboratuvarında yeni piyasaya çıkmaya hazırlanan ikramlık çikolata tattırıldı. Hammadde kabul edilmeden önce uygulanan testler anlatıldı.

Torku Çikolata Fabrika Müdürü Süleyman Dündar, 2 yıldır 7 gün 24 saat sürekli üretim halinde olduklarını ve ihracat taleplerine 20 günde cevap verebildiklerini söyledi. 37 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Dündar, yeni kuracakları üretim hatları sayesinde Türkiye'de olmayan özel ürünleri üreteceklerini kaydetti. Dündar, "Şuan fabrikamıza ilave olarak 7 hat gelecek. Bu hatlar çikolata, şeker, kek ve gofretten oluşacak. İlave hatlar için kurulacak alanla birlikte üretim sahası 95 bin metrekare kapalı alanı bulacak. Yeni yatırımlarla birlikte firmamızda 850 kişi çalışacak. Şuan 250 çalışanımız var. Bu yılın sonuna doğru bütün hatlar devreye girecek. Haziran ayı itibariyle yeni makineler gelecek, bunlar çok büyük hatlar olduğu için kurulumları vakit alıyor" dedi.
Dündar, yeni hatlarla ülkede lider konumda olan firmaların ürettiği bütün ürünleri üretebileceklerini, kalite ve çeşitlilikte yarışacaklarını ifade ederek, ihracata ağırlık vereceklerini bildirdi. Dündar, "Yurt dışı pazarlarda büyük potansiyel görüyoruz. Hedefimiz Çin, Amerika gibi pazarlara girmek. Pankobirlik Genel Başkanımız Recep Konuk'un önderliğinde bu yatırımları yapmamızın sebebi pancar üreticisinin idamesini sağlamak, ülkemize ve çiftçilerimize katma değer katmak. Çikolatanın yüzde 45'i,
bisküvinin de yüzde 25'i şekerdir" diye konuştu. Dündar, çikolata, bisküvi, kek ve gofret üretim tesislerinin toplam üretim kapasitelerinin 86 bin ton/yıl olduğunu ve sadece çikolatanın üretim kapasitesinin 32 bin ton/yıl olduğunu belirterek, bu yatırımların toplam bedelinin ise 135 milyon dolar olduğunu vurguladı.Torku markasıyla anılacak Türkiye'de özel ürünler üreteceklerini vurgulayan Dündar, "Şu anda ekibimiz Avrupa'yı dolaştı. Türkiye'de olmayan ürünleri tespit ettik ve yeni üretim hatlarıyla spesiyal ürünlerle piyasaya çıkacağız. Piyasada olan ve herkesin bildiği ürünlerle değil özgün ürünler üreteceğiz. Önümüzdeki dönemde Torku adıyla anılacak çok özel ürünler geliyor" şeklinde konuştu.
Konya Şeker A.Ş. "Torku" markasıyla tüketicinin beğenisine sunduğu çikolata, bisküvi, kek, gofret ve şekerleme ürünlerini geliştirerek, özel ürünler üretecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA