• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Törenler dolu dolu geçiyor
15 Aralık 2010 Çarşamba 11:11

Törenler dolu dolu geçiyor

Konya'da 7 Aralık'da sevgi ve hoşgörü yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, çocuk semazenlerin Mevlana Müzesi içinde yaptığı sema gösterisi, Türk Tasavvuf müziği konserleri, sema ayinleri, panel, sergi açılışı ve...
Konya'da 7 Aralıkta sevgi ve hoşgörü yürüyüşü ile başlayan Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri etkinlikleri çerçevesinde, çocuk semazenlerin sema gösterisi, Türk tasavvuf müziği konseri ve sema ayinleri, panel, sergi açılışı ve söyleşi gibi programlar gerçekleştirildi.

17 Aralıkta sona erecek etkinlikler devam ederken, bugüne kadar gündüz ve akşam saatlerinde toplam 10 Türk Tasavvuf Müziği konseri ve sema ayininin yapıldı. Sema ayinlerinin dışında 14 panel, söyleşi, kolokyum, çalıştay gibi programlar da düzenlendi.
  
-HAT, TEZHİP, NEY VE FOTOĞRAF SERGİLERİ AÇILDI
 
Farklı kurum ve kuruluşlarca hat, tezhip, ney, tespih gibi çeşitli dallarda açılan 28 sergi de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

AA muhabirinin Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 7 Aralıkta ''Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü'' ile başlayan etkinliklere katılımın fazlalığı bu yıl dikkat çekiyor.

Etkinlikler, kent merkezindeki Alaaddin Caddesi'nde başlayan ve Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü eşliğinde yapılan ve Mevlana Müzesi'nde sona eren yürüyüşle başladı. Müzede Mevlana'nın sandukası başında bir Mevlevi geleneği olan Gülbang duası okundu. Daha sonra Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun icra ettiği tasavvuf müziği eşliğinde çocuk semazenler sema yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan'ın, topluluğun diğer üyeleriyle verdiği Türk Tasavvuf Müziği konseriyle devam eden programda, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri sema ayini gerçekleştirdi. Tasavvuf müziği eşliğinde 4 bölüm halinde yapılan, her bölümde farklı ışıklarla desteklenen sema gösterisi, törene katılanlarda farklı etkiler bıraktı.

Etkinliklerin ikinci gününde Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak, Mevlana Kültür Merkezinde ''Mesnevi sohbeti'' adlı programla Mevlana dostlarıyla Mesnevi hakkında söyleşi yaparken, Dr. Faik Özdengül de ''Mesnevi ile psikoterapi'' etkinliğinde Mesnevi'den seçilen 11 hikaye ile katılımcılara ruhsal psikoterapi yaptı. Bu programlar, etkinliklerin son günü olan 17 Aralık Cuma gününe kadar her gün tekrarlanacak.

Etkinlikler 9 Aralık Perşembe günü de Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Alaaddin Keykubat Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''SÜ öğrencileri Mevlana okuyor'' paneliyle sürdü.

Törenler kapsamında bu yıl ilk defa 10 Aralık Cuma günü, mezarı vasiyeti üzerine Paris'ten Konya'ya nakledilen, ''Mecalisi Sebai'', ''Fihi Mafih ve Mesnevi''yi Fransızca'ya çeviren Mevlana dostu Eva De Vitray Meyerovitct'in anlatıldığı bir kolokyum gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı çok sayıda araştırmacı yazar ve bilim adamının katıldığı kolokyumda, Meyerovitct'in hayatı, Mevlana ile ilgili görüşleri ela alındı.

13 Aralıkta da SÜ Mevlana Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen ''Mevlana Araştırmalarında Kaynak Kullanımının Önemi'' konulu panel gerçekleştirildi. 2 oturum halinde gerçekleştirilen panelde Mevlana'nın sevgi ve hoşgörü mesajlarını anlatan 8 sunum yapıldı. Aynı gün Uluslararası Mevlana Vakfı Rumi Türk Müziği Topluluğu tarafından Türk Tasavvuf Müziği konseri verildi.

14 Aralıkta ise Mevlana Üniversitesi Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen ''Mevlana'ya gönül verenler'' çalıştayı düzenlendi. 3 oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayda, Uluslararası Mevlana Vakfı 2. Başkanı ve Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda öğretim üyesi ve Mevlana ile ilgili derneklerin başkanları sunum yaptı.

Öte yandan Mevlana Kültür Merkezi sergi salonunda açılan hat, tezhip, ney, tesbih, ahşap yakma, resim, altın işleme ve el sanatları sergileri de 17 Aralık Cuma gününe kadar gezilebilecek.

Anma törenleri kapsamında 15, 16 ve 17 Aralıkta da toplam 8 program ve 6 sema ayini daha gerçekleştirilecek. Etkinlikler boyunca 11 günde toplam 16 sema töreni gerçekleştirilecek.

Etkinlikler, her gün Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan'ın konserleri, sema ayinleri ile paneller, söyleşiler ve tiyatro gösterileriyle 17 Aralıktaki Şeb-i Arus törenine kadar devam edecek. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA