• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Torba yasada unutulanlar..
27 Temmuz 2011 Çarşamba 11:01

Torba yasada unutulanlar..

ASKON Konya Şubesi AR-GE Birim Başkan Yardımcısı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Serdar Tütüncü bazı alacakları yapılandıran ve temelde borçlulara yönelik ödeme kolaylığı getiren yasayı değerlendirdi

ASKON Konya Şubesi AR-GE Birim Başkan Yardımcısı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Serdar Tütüncü yaptığı yazılı basın açıklamasında, bazı alacakları yapılandıran ve temelde borçlulara yönelik ödeme kolaylığı getiren 6111 sayılı yasayı değerlendirdi.

Bazı alacakları yapılandıran ve temelde borçlulara yönelik ödeme kolaylığı getiren 6111 sayılı yasa, ekonomik kriz nedeni ile vergi ve prim borçlarını ödeyemez hale gelen  mükellefler için büyük avantajlar getirmiştir.

Yasa ile ilgili yapılan tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları ise son derece başarılı olmuş, beklenilenin üzerinde bir ilgi ile karşılaşmıştır. İlgili yasa ile gerek alacaklarda yapılan indirim, gerekse 36 aya varan taksitlendirme ve ödeme kolaylığı, borçlu mükellefler açısından gayet memnun edici olmuş, kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan yoğun müracaatlar  yasanın amacına ulaştığını göstermiştir.

6111 sayılı yasada; kesinleşmiş alacaklarla ilgili bir indirim söz konusu olmakla beraber; iki önemli kolaylık sağlanmıştır. Bunlardan birincisi, mükelleflerin borçlarını bugünkü reel durumları üzerinden TEFE/TÜFE oranları ile yeniden yapılandırmak, ikincisi ise; vergi aslına bağlı olarak kesilen vergi cezaları ile bunlara uygulanacak gecikme zamlarının tahsil edilmesinden vazgeçmektir.

Görüldüğü üzere borçlu mükelleflere birçok avantajlar getiren bu yasa, devlete sağladığı ek gelir ile de önemini daha da arttırmıştır. Ayrıca açılmış ve açılacak davalardan vazgeçilmesi halinde; gerek yargı organları, gerekse idari organların iş yükünü azaltarak mali sistemin rahatlamasına da katkıda bulunmuştur.

Öte yandan tüm bunlar olumlu sonuçlar olarak gözükürken bazı olumsuz yanlarının da olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Öncelikle bu yasa hazırlanırken; borçlu mükelleflere  ödeme konusunda kolaylıklar getirilirken, vergisini tam ve düzenli ödeyen mükelleflere de bir kolaylık getirebilecek gibi öneriler vardı. Bunun sebebi; vergi adaletini sağlamak, mükellefler arasında haksızlığa sebebiyet vermemek olarak belirtilmişti.
 
Ancak ilgili yasada bu tür düzenlemelere maalesef yer verilmemiştir. Bu da; iyi niyetli olarak vergisini zamanında ödeyen veya aftan önce vergisini cezası ile birlikte ödemek zorunda kalan diğer mükellefler karşısında adaletsizliğe sebep olmakta ve vergide eşitlik ilkesine ters düşmektedir.

Maalesef; her 3 – 5 yılda bir ülkemizde gerçekleşen af yasaları;  hem borçlu mükellefleri hem de yükümlülüklerini zamanında yerine getiren diğer mükellefleri etkilemekte olup, bir tarafta af beklentisi içerisinde olan, diğer tarafta yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükelleflerin kendi kendilerini sorgulamasına yol açan bu tür aflar,  mükellefleri karşı karşıya getirmekte ve mali sisteme zarar vermektedir.
 
Tütüncü açıklamasının devamında ise şunları ifade etti, Yasayla ilgili diğer önemli bir husus ise; 6. 7. ve 8. maddelerinde yer alan Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisi mükelleflerinin; ilgili yıllara ait yapacakları matrah ve vergi artırımlarından dolayı; haklarında inceleme yapılmayacağı ve yasada belirtilen ödeme şekillerine uymamaları halinde bile, gecikme faizinin bir kat fazlasıyla borçlarının tahsil edilebileceği açıklanmıştır.  Böyle bir esnekliğin tanımlanması;  . hem vergi incelemesinin önüne geçmekte hem de taksitlendirmesini aksatsa bile gecikme zammını ödeyerek kanundan yararlanmaya devam edeceği anlamına gelmektedir.

Buna mukabil, yasanın taksitlendirmeler ile ilgili 19. maddesi uyarınca, bir hesap dönemi içerisinde,  iki kez zamanında ödenmeyen veya eksik ödenen vergiler için; bu kanun hükümlerinden faydalanılamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Görüleceği üzere; matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflerle normal borçlarını taksitlendiren mükellefler arasında eşit davranılmadığı, bilakis matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflerin daha avantajlı bir konumda olduğu fark edilmektedir,  dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA