• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toptancı esnafının vefası
15 Nisan 2010 Perşembe 12:00

Toptancı esnafının vefası

Toptancı esnafından vefa gecesi...

1972 Toptancılar Sitesi Yönetim ve Derneği tarafından ticari hayatları yarım asrı geçmiş büyükleri saygıyla hatırlamak, hatırlatmak ve yeni kuşaklarla tanışıp kaynaştırmak amacıyla düzenlenen Vefa Gecesi Konya Ticaret Odası Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

            Toplantıya Konya Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, Konya Belediyesi eski Başkanlarından Yılmaz Kulluk, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Sertçakar ve çok sayıda davetli katıldı. Sinevizyon gösterisiyle başlayan ve duygulu anların yaşandığı programda 40 yılı geçen esnafa plaketler takdim edildi.

            Programın açılışında konuşan Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Sertçakar Toptancılar Çarşısı’nın kurulduğu yıllarda gıda piyasasına yön veren bir merkez olduğunu belirterek çarşı esnafının birlikteliği ile eski hareketli günlerine döneceğini söyledi. 

            1972 Toptancılar Dernek Başkanı Cemal Gövez de, “1972 den 2007’ye kadar 34 yıl idari ve temsil bakımından boşlukta kalmış toptancılar çarşısı esnaflarının bir çatı altında toplanamamaları en büyük noksanımızdı. Bu dağınıklığı ortadan kaldırmak üzere elbirliği ile problemlerimizi çözmek için hareket etmemiz gerekiyordu. Konya’mızın en önemli ticaret merkezi olan sitemiz Türkiye’de birçok vilayete örnek olurken maalesef bu konuda geri kalmıştır. Tüzel bir yapımız olmadığı için problemlerimizin çözümü konusunda ilgili yerlerde sesimizi duyuramadık. Ya birlik olup sitemizi modern bir hale getirip ticari hayatımızı sitemizde devam ettirecektik. Ya da imamesi olmayan tespih daneleri gibi dağınık olup esen her rüzgârda savrulup yok olup gidecektik. Bu isteğimizi esnaf arkadaşlarımız ile paylaştık. Gördüğümüz destek neticesinde site yönetimi ve dernek kurmaya karar verdik” dedi.

            Mehmet Baykan yönetiminde yapılan sohbette Toptancılar Çarşısı’nın ilk kurucularından Ramazan Çalışkan, siteyi nasıl kurduklarını duygulu bir şekilde anlatırken Türk Anadolu Vakfı Başkanı Ahmet Baltacı da vakfın insan hayatındaki önemini anlattı.

            Konya Belediyesi eski başkanlarından Yılmaz Kulluk da böyle bir vefa gecesinde toptancı esnafı tarafından kendisinin de unutulmadığının mutluluk verici olduğunu kaydederek, Konya’nın sanayi şehri olmasında toptancı esnafı faktörünün büyük olduğunu söyledi.

            Konuşmaların ardından toptancılar çarşısında 40 yılı aşan esnaflara plaketleri takdim edildi. Sitenin açıldığı sırada Belediye Başkanı olan Yılmaz Kulluk da plaketini Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın elinden aldı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA