• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toprak ile çiftçi arasındaki engeller kalkmalı
14 Mayıs 2009 Perşembe 14:40

'Toprak ile çiftçi arasındaki engeller kalkmalı'

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk bir açıklama yaptı.
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk bir açıklama yaptı. 
 
 Çiftinin Türkiye’nin asli unusuru olduğunu söyleyen Recep Konuk, çiftçilerin ülke kalkınmasının da itici gücü olduğunu ifade etti.
 
 Konuk, ‘Vatan topraklarının bereketini, cömertliğini ve vefasını üretime, ürüne ve o ürünleri sermayeye, sermayeyi de kalkınma ve zenginliğe dönüştürmenin yolu da toprağın ayrılmaz parçası köylünün, çiftçinin omuzlarındaki yükü hafifletmekten geçiyor. Tarım yenilenebilir bir kaynaktır. Toprağı verimsizleştirecek kadar sömürmezseniz, niteliğini, varlığını koruyacak yatırımları yaparsanız size her sene bir öncekinden daha fazla ürün verir. O ürünlerde her sene ülkenin sermaye varlığının üzerine yarattıkları katma değer kadar ilave birikim ekler. Dünyanın her tarafında ve her ekonomik sisteminde dün bu böyleydi, bugün böyledir, yarın da böyle olacaktır’ dedi.
 
 Türk çitfçisinin omuzundaki yükün alındığında modernliğin daha kolay yakalanacağının altını çizen Konuk, türk çiftçisinin bugünün  Türkiye’nin oluşmasında emeğinin çok olduğuna dikkat çekti.
 
 Recep Konuk açıklamasına şöyle devam etti : ‘Bugün Türkiye dünyanın en gelişmiş ilk yirmi ekonomisi içinde yani G20’de yer alıyorsa, bu zirveye rezervasyonu yaptıran Türk çiftçisinin emeği ve kararlılığıdır. Türk çiftçisinin omzundaki yük olmadığında, toprakla arasına örülen duvarlar kalktığında neleri başardığının hikâyesi hem Cumhuriyetimizin ekonomik mazisinde hem de Konya’da kendi inşa ettiği tesislerdedir. O tesisler Türk çiftçisinin topraktan ürettiği ve biriktirdiği sermayenin eseridir. Türk çiftçisi ekonominin teorisinden pratiğine kendi sanayi tesislerini kurarak geçmiştir. Konya’da oluşan o irade dün olduğu gibi bugünde ürünün değerini bulduğu, alın teri kurumadan emeğin karşılığını aldığı, üretimin mübarek sayıldığı, ekerken ve biçerken emeğin boşa gideceği endişesinin asla taşınmadığı ve merkezinde Türk çiftçisinin yer aldığı bir iddia ile yoluna devam ediyor.Çiftçi ile toprak arasındaki duvarların kalkması, toprağın bereketinin, üretime, üretimin zenginliğe dönüşmesi, çiftçimizin ekerken de biçerken de, çapada da, hasatta da, yüzünün güleceği günler dileğiyle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.’
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA