• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toprağımıza sahip çıkalım
08 Ağustos 2011 Pazartesi 12:40

'Toprağımıza sahip çıkalım'

Konya Ticaret Borsası(KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, çiftçilerimizi anız yakmamaları konusunda uyardı.

Anız yangınları milli bir meseledir
Konya Ticaret Borsası(KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, çiftçilerimizi anız yakmamaları konusunda uyardı. Hububat hasadından sonra kalan artıkların toprağa karışmasının verim ve toprak üzerine etkilerinin yapılan araştırmalarla belirlendiğini söyleyen Kaleli, anız yakan çiftçilerin en fazla zararı kendilerine verdiğini ifade etti.

En büyük zarar çiftçiye  

Çiftçilere seslenen Kaleli, “Gelin tarlalarımıza, toprağımıza sahip çıkalım, anızları yakmayalım. Anız yakılması bir sonraki sene bizlere yokluk getirir. Toprağa karışan sap ve diğer bitkiler çürüyerek toprağın en verimli kısmını oluşturuyor. Toprağımızın en verimli kısmını oluşturan bitki atıklarını yakmayalım. Anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak su ve rüzgar erozyonu artmakta ve çok önemli kayıplar meydana gelmektedir. Bir sonraki yıl alınan üründeki verim ve kalite düşmektedir. Bu durum hem ülke ekonomisine hem de kent sanayisine zarar vermektedir fakat en fazla zararı çiftçiye vermektedir.’’diyerek uyardı.

Anız yakmak katliamdır
Kaleli; ‘’Ülke genelinde olduğu gibi ürün hasadından sonra anızların yakılması, anız artıkları ile beslenen tarlaya ve ürüne ve toprağa faydalı böceklerin ölmesine neden olmaktadır. Anız yangınları, yalnızca hayvanların ölümüne sebep olmakla kalmayıp aynı zamanda hava kirliliğine ve karayolunda görüşün azalmasıyla trafik kazalarına sebep olmakta, diğer tarlalardaki ürünlere, telefon ve elektrik direklerine, meyve sebze bahçelerine, köylere, kasabalara, ormanlara zarar vermektedir. Anız yakma konusunda yapılan araştırmalar sonucu, toprağın fiziksel, kimyasal, biyolojik özelliklerini, mineral yapısını ve dengesini bozmakta, verimliliği ve kaliteyi düşürmekte, gübre ya da kimyasal madde kullanımını artırmakta ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Böylece toprak, su ve rüzgâr erozyonuna açık hale gelmekte, toprak ve su kaynakları kirlenmektedir. Ayrıca anızların yakılmasıyla birlikte toprağın su kaybı artmakta, yağmur suları yeterince emilemeyince toprakta tutunamamakta ve toprağı işlemek zorlaşmaktadır. Bu durum da verimi olumsuz yönde etkilemektedir. Anız yangınlarıyla yılanlar yanarak ölmekte ve bazı kuş türleri de yuvalarını kaybetmektedirler. Bunun sonucu olarak ürünlere zarar veren fare gibi kemirgenler aşırı şekilde artarak yeni bir felakete kapı aralanmaktadır. Çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın huzuru ve güvenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için çiftçiler anız yakılmasına dur denmesi lazımdır.’’ diyerek, Devletin anız yakanlara idari ve adli ceza uygulayacağını sözlerine ekledi.

İslam canlıya eziyeti yasaklar

Din adamlarının anız yakmanın haram olduğunu beyan ettiklerini belirten Kaleli, anız yakmanın, canlı yakmanın, geleceği yakmak olduğunu söyleyerek, “Bir hayvanın diri diri keyfiyen öldürülmesi ile yakılan anızda ölen binlerce canlının durumu aynıdır. Anızla birlikte aynı zamanda binlerce canlının yakılması vahşettir, büyük günahtır. Alemlerin Efendisi  “Yerdekilere merhamet etmeyene, göktekiler merhamet etmez” buyurarak, etrafımızdaki canlılara hangi gözle bakmamız ve nasıl davranmamız gerektiğini bize göstermektedir. KTB Başkanı Kaleli içinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayı dolayısıyla çiftçilerimizin ellerini vicdanlarına koyması ve bir kez daha düşünmeleri gerektiğini belirterek, anız yakılması gibi çağdışı bir uygulamadan vazgeçilmesini gerektiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA