• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Topladığı kapaklarla engelli ağabeyine umut olacak
18 Aralık 2011 Pazar 16:01

Topladığı kapaklarla engelli ağabeyine umut olacak

Samsun'un Bafra ilçesinde, ilköğretim birinci sınıf öğrencisi Umut Erdal, ağabeyinin akülü sandalye sahibi olabilmesi için boş vakitlerinde cadde ve sokaklarda mavi kapak topluyor.
Samsun'un Bafra ilçesinde, ilköğretim birinci sınıf öğrencisi Umut Erdal, ağabeyinin akülü sandalye sahibi olabilmesi için boş vakitlerinde cadde ve sokaklarda mavi kapak topluyor.
    
Bafra Merkez İlköğretim Okulu 1-A sınıfı öğrencisi Umut Erdal (7), 1 yaşındayken geçirdiği ağır bir hastalık sonucu yürüme yeteneğini kaybeden ağabeyi Cengizhan Erdal'ın (12) evden rahatça çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynayabilmesi için Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğince başlatılan ''Altı Üstü Bir Kapak'' kampanyası kapsamında mavi kapak topladığını söyledi.      Ağabeyini çok sevdiğini, okul dışında bütün zamanını ağabeyiyle geçirdiğini ifade eden Erdal, ''Ağabeyimi çok seviyorum. Onun da bizim gibi dışarı çıkmasını ve bizimle oyun oynamasını istiyorum. Ama ağabeyim yanında olmadığım zamanlar evden çıkamıyor ve arkadaşlarının yanına gidemiyor. Ağabeyimin akülü tekerlekli sandalyeyle kendi başına dışarı çıkabilmesi için plastik mavi kapak topluyorum. Şimdiye kadar yaklaşık bin tane mavi kapak biriktirdim. Boş zamanlarımda günümü sokaklarda kapak peşinde geçiriyorum. Kapak toplamama arkadaşlarım da yardım ediyor. İnşallah en kısa zamanda çok kapak toplarız ve ağabeyimin de akülü sandalyesi olur'' diye konuştu.     
 
 
Erdal, ağabeyiyle birlikte yapmayı en çok sevdikleri şeyin köpekleri Panço'yla ilgilenmek olduğunu söyledi.
     Anne Esma Erdal (36) ise Umut'un devamlı ağabeyiyle ilgilendiğini belirterek, ''Arkadaşları sokakta oynarken Umut, ağabeyinin yalnız kalacağı düşüncesiyle oynamaya çıkmıyor. Ağabeyinin tekerlekli sandalyesinin önüne oturup bekliyor, arkadaşlarıyla oyun oynamıyor. Ağabeyi 'Git Umut sen de oyna' derse ancak o zaman gidip oynuyor. Ona da gönülsüz gidiyor'' diye konuştu.
     Umut'un da diğer çocuklar gibi okula ilk başladığı gün ağladığını ancak ağlama nedeninin arkadaşları gibi farklı bir ortama girmek olmadığını ifade eden Esma Erdal, ''Umut okula ilk başladığı gün ağlamıştı, niye ağladığını sorduğum zaman 'anneciğim ben okula gidince ağabeyim evde yalnız kalacak, onu kim bekleyecek, ağabeyim dışarıya çıkamayacak' diyor ve ağlamaya devam ediyordu. O gün çok duygulanıp üzülmüştüm. Umut'un ağabeyine olan sevgisi, bağlılığı gerçekten çok büyük'' dedi.
    
Bütün vaktini evde geçiren, eğitimine evde devam eden ilköğretim dördüncü sınıf öğrencisi Cengizhan Erdal ise kardeşinin kendisi için kapak toplamasından mutlu olduğunu belirterek, ''Umut gibi bir kardeşe sahip olduğum için çok mutluyum. Herkesin Umut gibi bir kardeşi olmasını isterim. Benimle ilgilenmek için dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynamıyor. Onu çok seviyorum, yanımda olması bana büyük moral oluyor'' diye konuştu.
   
  Umut'un öğretmeni Seher Demir ise Umut'u çok başarılı, akıllı, çevresi tarafından çok sevilen ve kavga etmeyen bir öğrenci olarak tanımlayarak, ''Bütün çocuklar teneffüslerde bahçeye oyun oynamak için çıkıyor. Umut ise bahçede ağabeyi için kapak topluyor. 'Bir kapak bir hayattır' diyoruz. Bu kapak bizim için bir kapak ama Umut için bir hayat. Çünkü Umut kardeşi için kapak topluyor. Arkadaşları da ona destek oluyor'' dedi.
    
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Bafra Şube Başkanı Ziynet Efe de engellilerin sosyal hayata katılması ve mutlu olması için mücadele verdiklerini, bu kapsamda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.
    
Efe, Umut'un ağabeyi için kapak toplamasından çok mutlu olduklarını, Umut'un ağabeyinin akülü aracı olması için vatandaşlardan destek beklediklerini kaydetti.
     Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğince yürütülen ''Altı Üstü Bir Kapak'' kampanyasında yürüme engellilerin 250 kilogram kapakla 1 akülü sandalye sahibi olduğunu belirten Efe, akülü sandalyenin fiyatının yaklaşık 2 bin 500 lira olduğunu sözlerine ekledi.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA