• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Topkapı Sarayının öncüsü
09 Mart 2010 Salı 16:40

Topkapı Sarayının öncüsü

Selçuklu döneminden günümüze kalıntıları ulaşan tek sivil saray mimarisi örneği niteliğindeki Kubadabad Sarayı'nın restorasyon ihalesi bir ay içinde yapılacak.
Selçuklu döneminden günümüze kalıntıları ulaşan tek sivil saray mimarisi örneği niteliğindeki Kubadabad Sarayı'nın restorasyon ihalesi bir ay içinde yapılacak.

Uzmanlar, bürokratik işlemlerin çabuk ilerlemesi halinde 6 ay içinde Topkapı Sarayı'nın öncüsü niteliğindeki bu tarihi yapının restorasyonuna başlanabileceğini bildiriyor.

Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılan Kubadabad Sarayı, Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Gölyaka Beldesi sınırlarında, Beyşehir Gölü kıyısında yer alıyor. Selçuklu tarihçisi İbni Bibi'nin verdiği bilgiye göre; Sultan Alaeddin Keykubat, Kayseri'den Antalya'ya giderken Beyşehir Gölü çevresinin güzelliğinden etkilenerek, buraya bir saray yapılmasını emretti. Krokisini Sultan Alaeddin'in çizdiği saray, 1236 yılında tamamlandı. Alaeddin Keykubat'ın emriyle saray çevresine bir şehir kuruldu.

Sarayda 1980 yılında kazı çalışmaları başlatan Prof. Dr. Rüçhan Arık ve ekibi, aradan geçen 30 yılda yapıların ana birimlerini ortaya çıkardı. Ancak ödenek yetersizliği yüzünden kazılar hep ağır aksak ilerledi. Bu süreçte saray kalıntısı doğa şartlarından olumsuz etkilendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sarayı aslına uygun olarak ayağa kaldırmak için çalışmalara başladı. Sarayın restorasyon ihalesinin önümüzdeki bir ay içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından oluşturulan bilim kurulu nezaretinde ayağa kaldırılacak saray, eski ihtişamlı görüntüsüne kavuşturulacak.

Konya İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan, Kubadabad Sarayı'nın Selçuklu'dan günümüze ulaşan eşsiz nitelikte bir yapı olduğunu belirtti. Dönemin mimari özelliklerini yansıtan bu tek eseri korumak için çalışma başlattıklarını dile getiren Çıpan, bir ay içinde ihaleye çıkılacağını, bilim kurulunun onayının ardından restorasyona başlanacağı bilgisini verdi.

Sarayın kazı ekibinin başında bulunan Prof. Dr. Rüçhan Arık, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Türk-İslam sanatının örneklerini yansıtan sarayın nihayet restore edilebileceğini söyledi. Restorasyon ihalesinin ardından projenin kurula sunulacağını aktaran Arık, onay verilmesi halinde sarayda restorasyon ve konservasyona 6 ay içinde başlanabileceğini ifade etti.

Kubadabad Sarayı'nın Türk-İslam sanatı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Arık, Selçuklu'dan günümüze ayakta kalabilen ve planı bilinen tek saray olduğunu aktardı. Kubadabad'ın, İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nın öncüsü niteliğinde olduğunu anlatan Arık, bugüne kadar yaptıkları kazılarda sarayın planını, nadide Selçuklu çinilerini ve günümüzdeki kalorifer sistemine benzeyen bir yapılanmayı ortaya çıkardıklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA