• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Topçuoğlu:Derin devlet Osmanlıda da vardı
12 Kasım 2010 Cuma 17:08

Topçuoğlu:'Derin devlet Osmanlı'da da vardı'

Siyaset Akademisinin bu haftaki konuğu olan Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, Osmanlı Devletinden başlayarak günümüze kadar gelen derin
Siyaset Akademisi’nin bu haftaki konuğu olan Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, Osmanlı Devleti’nden başlayarak günümüze kadar gelen derin devlet konusuna açıklık getirdi. Topçuoğlu; “Darbeler Osmanlı’da başladı Cumhuriyet’te devam etti.” dedi.
 
AK Parti Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Siyaset Akademisi Konya” eğitimleri devam ediyor. Yoğun katılımlarla ve Alâeddin Keykubat Salonu’nda yapılan gerçekleşen program yine 11 Kasım 2010 tarihinde gerçekleşen “Türkiye’nin Siyasi ve Hukuki Yapısı” konulu derste Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Topcuoğlu, katılımcılara derin devletin oluşumu ve günümüze kadarki süreç ile ilgili bilgi verdi.
 
Darbelerle hazinelerden eksilen paralar
 
AK Parti İl Başkan Yardımcıları, İl Yönetim Kurulu, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Üyeleri’nin yanı sıra birçok kişinin katıldığı programda ilginç tespitleri ile dikkat çeken Topcuoğlu, ilk derin devletin Osmanlı Devleti’nde 1800’lü yıllarda gündeme geldiğini kaydetti. Genel itibariyle kişisel menfaatlerin ön planda tutulduğu darbe girişimlerin asıl kaynağını “Valide Sultan” olarak gösteren Topcuoğlu, her darbenin devlet hazinesinden paraların eksilmesiyle sonuçlandığını kaydetti.
 
Darbeler Osmanlı’da başladı Cumhuriyet’te devam etti
 
Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşu dönemlerinde de aynı derin devletin kendini gösterdiğini vurgulayan Topcuoğlu, “Derin devlet yani derin yapı ilk defa Mustafa Reşit Paşa döneminde kurumsallaştırılmıştır. İlerleyen dönemlerde darbe girişimleriyle bu derin yapı gücünü bir şekilde kullanmıştır. Bir padişah indirilir, yerine kendi istediklerini yaptırabilecekleri başka bir padişah getirilirdi. Cumhuriyet döneminde de bu derin yapı egemenliğini sağlamıştır” dedi.
     
 Darbeciler valide sultanları kullandı
 
Derin yapıların daha çok valide sultanları kullandığına dikkat çeken Topcuoğlu, “Neredeyse tüm şehzadelerin anneleri farklıydı. Her anne de kendi çocuğunun ülkeyi idare etmesini isterdi. Çünkü Osmanlı Devleti’nin kamu yönetiminde padişahlardan sonra en yetkili kişiler valide sultanlardı. Bu yüzden derin yapı valide sultanların marifetiyle gücünü korumuştur. İstediklerini hep valide sultanlara yaptırmışlardır” diye konuştu. Topcuoğlu, ayrıca tek partili sistemden çok partili demokratik sisteme geçişte yöneticilerin kaygılarını, egemenliklerini kaybetmemek uğruna yaptıkları gayrimeşru uygulamaları anlatarak katılımcıları bilgilendirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA