• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Topçuoğlu Referandum Türkiyenin rönesansıdır.
27 Eylül 2010 Pazartesi 15:35

Topçuoğlu 'Referandum Türkiye'nin rönesansıdır.'

Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu konuk oldu. Topçuoğlu, Genç MÜSİAD üyeleri ile anayasada değişiklik paketinin Türkiyeye getirdikleri ve toplum bilinci konusunu masaya yatırdı.

GençMÜSİAD Konya şubesi yönetim kurulu ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda misafirinkatılımıyla gerçekleşen programda, yıllar sonra Türkiye de ilk kez sivilanayasaya bir adım atılması ve paket içerisinde yer alan maddelerin geneliitibariyle ülke siyaseti, ekonomisi ile iç-dış politikası gibi birçok konudaneler getirir neler götürür konusu işlendi. Topçuoğlu konuşmasının büyük birkısmını ise toplumsal bilinç ve bilinç ötesi sistem konusu üzerinde sürdürdü.

 Topçuoğlubilinç ötesi, bilinçaltı ve toplumsal bilinç sistemlerini anlatarak Türkiye Hindistan’danfarklı örnekler verdi. “Yirminci yüzyılın ortalarına kadar tüm ülkelerde bilinçötesi sistem bilince galip gelmiştir. Toplum genel kabulleri geçerli olmuştur.Bu sebeple bir bilene yani lidere sorarlar, geniş geniş düşünmezler. Bu aslındasakıncalı ve tehlikeli de bir durum. Hindular hala bu şekildedir. O yüzden bizehem yaşamları gizemli gelir. Eğitim sistemleri dünya üzerindeki sıralamada hepilk sıralarda gelir. Özellikle üniversite bazında gerçekten iyi bir sistemlerivar. Bizdeki bilinç parçalanmasını yaşamıyorlar. Bilinç ötesinden gelenlerikabul ediyorlar, düşünmüyorlar, düşünceyi algılıyorlar. Bilgeler halk adınadüşünüyorlar. Bu bağlamda Türkiye de aynı Hindistan gibiydi. Ama 1950’liyıllarda bu kırıldı. Bilinç parçalanması kırıldı ve ortak bilinç oluşturulmayaçalışıyor.”
 
Avrupa ve Amerika Polis Devletidir

AbdullahTopçuoğlu toplum bilincinin Avrupa ülkelerinde ne durumda olduğunu ise şuşekilde özetledi. “Avrupa da Rönesans ve reform hareketlerinden sonra toplumbilinçlenmeye itildi. Bunun amacı kilisenin tek yetkili otoritesini kırmakiçindir. 18. Yüzyılın başlarında batı, halkları tüme varımcı mantığadönüştürerek kilisenin otoritesini yıktı. Toplum bilincini rasyonaliteye sevkederek bilinçaltını yok etti. Aslında Avrupa ve Amerika polis devletidir. Çünküuygunsuz olan her şey yasak ve tüm yasakların bir cezai yaptırımı var. Yerlertemiz ama yerleri kirletmenin cezası olduğu için temiz, yani insanların çokuygar ve çevreci olmalarından kaynaklanmıyor. Bir hata ya da yanlışlık veya birsuç olduğunda polis hemen karşınıza dikiliyor.”

Konferansınsonunda ise Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı, Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu’naprogramlarına katıldıkları için teşekkür ederek, Konya’nın çeşitli objelerinintasvirleriyle oluşan özel yapım bir tablo hediye etti.

YORUMLAR
Helal Olsun Gençlere
Niyazi Kahraman
Valla helal olsun bu gençlere. Böyle akıllı, memleket meselerine düşkün, ekonomiyle ilgilen imanlı müslüman gençlere daha çok ihtiyaç var. Ekabirlikten ve gurur kibirden kaçındıkları sürece artık ülkemiz böyle gençlerin elinde hayat bulacak inşallah.
88.254.253.44
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA