• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tolu, dış politikada rest çekti
31 Mayıs 2011 Salı 12:24

Tolu, dış politikada rest çekti

HAS Parti Konya Milletvekili Adayı Av. Veli TOLU Parti İl binasında düzenlemiş olduğu basın toplantısında dış politikayla alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu

HAS Parti Konya Milletvekili Adayı Av. Veli TOLU Parti İl binasında düzenlemiş olduğu basın toplantısında dış politikayla alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dış politikada sergilenen pembe tabloya farklı bir bakış açısı getiren TOLU: Dış Politika konusunda Milletimiz aldatılmaktadır. Dedi. TOLU; “Eğer dış politikada söyledikleri kadar iddiaları varsa hodri meydan desinler çıkalım ve tartışalım. Ayrıca çok açık yüreklilikle ve samimiyetle taahhüt ediyorum, iddialarımızın muadili olan 10 maddelik bir başarı listesi çıkarsınlar ben tüm Konyalılardan özür dileyerek adaylıktan çekileceğim” dedi. 

 Mavi Marmara katliamının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bir yıllık süre içerisinde yapılan suç duyurularının hiçbirisi sonuçlanmadığını kaydeden Halkın Sesi Partisi Konya Milletvekili Adayı Av. Veli TOLU;  “İnsanlığa karşı suç işleyen İsrailli yetkililer hakkında hala hiçbir işlem yapılmadı. Menfur saldırının yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyor katillerini lanetliyoruz” dedi.

12 Haziran seçimlerinin fakirlerin, işsizlerin, borçlarla boğuşan çiftçilerin, maaşları yetmeyen emeklilerin, atama bekleyen öğretmenlerin, sokakta gezen işsizlerin sorunlarının konuşulmadığı sanal bir dış politika başarısı üzerinden geçiştirilmeye çalışıldığını ifade eden TOLU; Dış Politikayla alakalı 22 Maddeyi kamuoyuyla paylaştı.
TOLU; “Bizde seçime 12 gün kala “bizden habersiz sinek bile uçamaz” denilen bölgemizdeki gelişmeleri milletimizle paylaşıyoruz.
Buna Göre;
1. 2003 yılında Condoleezza Rice Büyük Ortadoğu Projesini açıkladı. Bu projede 22 ülkenin haritasının ve rejimlerinin değişeceğini iddia etti. Bu iddia bir hayaldi şimdi birer birer gerçek oluyor.
2. 2003 – Irak işgal edildi. Irak’ın 3 e bölünmesi bir hayaldi ama şimdi gerçek oldu.
3. 2003 – Irak’ın Süleymaniye kentinde askerlerimizin başına çuval geçirildi.
4. Rusya’nın işgal edemediği Afganistan’ın Amerika tarafından işgal edilmesi hayaldi gerçek oldu.
5. 2004 – Annan planına evet diyerek Avrupa birliğine girecektik. Hayaldi, hayal kaldı.
6. 2005 yılında peygamber efendimize hakaretler içeren karikatür krizinin mimarı Danimarka başbakanı Rasmussenin NATO ya genel sekreter olma hayali Türkiye’nin onayıyla gerçek oldu.
7. 2009 Ocak ayında İsrail Gazzede katliam yaptı. Türkiye “one minute” dedi, başkada bir şey demedi.
8. 2009 yılında Cumhuriyet savcılığı Gazze katliamına ilişkin takipsizlik kararı verdi.
9. 2010 yılı 31 Mayısında mavi Marmara katliamı gerçekleşti. Soruşturma hala sonuçlanmadı ve Türkiye’nin taleplerinin hiçbirisi gerçekleşmedi.
10. 2010 yılında İsrail’in OECD ye üyelik hayali Türkiye’nin onayıyla gerçek oldu.
11. 2010 da BM genel kurulunda İsrail’in nükleer potansiyelinin soruşturulması oylandı ancak Türk Dış İşleri temsilcisi çekimser oy kullandı.
12. 2011 Mısır Halk ayaklanmasında Obamanın ve Amerikanın tavrı beklendi.
13. Libya Halk ayaklanmasında başbakan Cidde konuşmasında Natonun libyada ne işi var, bu ne saçmalık dedi. İki saat sonra dış işleri NATO ya “politik ve askeri” her türlü desteği vereceğiz açıklaması yaptı. Sonrada İzmir NATO nun komuta merkezi oldu. Libya işgal edilerek ikiye bölünmek üzere
14. Yemen ikiye bölündü.
15. Sudan ikiye bölündü.
16. Suriye’de ayaklanma başladı, belirsizlik sürüyor. Türk dış işleri bekle-gör politikası izliyor. Yani Amerikanın tavrı bekleniyor.
17. Ortadoğu’da bizden habersiz sinek kanadını çırpamaz deniyor ama El-fetih Hamas anlaşması üç aylık hükümeti olan Kahire’de imzalandı.
18. ABD ermeni soykırım yasa tasarısını hala rafa kaldırmadı.
19. Ermenistan’la sıfır sorun diyerek sınır kapısını açmayı taahhüt ettik. Ama hiçbir karşılık alamadık.
20. 9 yıldır AB nin kapısında bekleyip her türlü istekleri yapıldığı halde hiçbir karşılık alınamadı.
21. Türkiye Ortadoğu’da hiçbir sorunun arabulucusu olamadı ve hiçbir sorunu çözemedi.
22. İsrail’in güvenliğini Türkiye’nin sağlaması inanılmaz bir hayaldi. Füze kalkanı anlaşmasıyla reel politiğin gerçeği oldu.” Dedi.

HAS PARTİ Konya Milletvekili adayı Av. Veli TOLU şunları söyleyerek sözlerine son verdi; Bütün bunlar gösteriyor ki; Türkiye’nin dış politikası ile ilgili estirilen havanın gerçekle hiçbir alakası yoktur. Dış potikida estirilen hava bir hayaldir hayal olmaya da devam ediyor.
Türkiye’den habersiz sinek bile uçamaz denilen Ortadoğu’da bu gün Türkiye’den habersiz savaş uçakları 10 yıldır vızır vızır uçuyor.
Ama bunu başaramıyorlarsa artık olmayan şeyler varmış gibi gösterilmesin.
Şunu da açıkça ifade edelim, bizim hiç kimseyle kişisel kavgamız yok. Başarılı olan herkese yardımcı oluruz destek oluruz.
Ama olmayan şeylerin varmış gibi gösterilmesine de asla razı olamayız.
Sayın basın mensuplarımızın ve milletimizin bilgisine sunarız.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA