• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toksikoloji Yoğun Bakım Servisi kuruldu
19 Mart 2011 Cumartesi 15:11

Toksikoloji Yoğun Bakım Servisi kuruldu

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi bünyesinde zehirlenme vakalarına daha etkin müdahale için Toksikoloji Yoğun Bakım Servisi kuruldu.
Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi bünyesinde zehirlenme vakalarına daha etkin müdahale için Toksikoloji Yoğun Bakım Servisi kuruldu.
 
Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Acil Servis Sorumlusu Dr. Ramazan Köylü, her türlü zehirlenme şüphesi görülen günde ortalama 3 hastanın hastanelerine getirildiğini söyledi. Hasta sayısının artması üzerine Acil Servis'e gelen zehirlenme vakaları için ayrı bir servis kurmak istediklerini belirten Dr. Ramazan Köylü, "Toksikoloji Yoğun Bakım Servisi'nde görev yapacak ekibi özel olarak seçtik. Personeli toksikoloji kursuna gönderdik. Bundan sonra zehirlenme vakalarını ayrıca takip
edebileceğimiz bir servisimiz oldu. 6 yataklık serviste 1 klinik şefi başkanlığında 5 uzman hekim, 10 acil tıp uzmanı ve 10 yardımcı sağlık personeli çalışıyor" dedi.
 
Başhekim Yardımcısı Dr. Köylü, sadece zehirlenme vakalarına müdahale edecek Türkiye'deki hiçbir hastanenin Acil Servisinde ayrı bir servis bulunmadığını, bu tür vakaların karma yoğun bakım ya da genel yoğun bakım servislerinde takip edildiğini dile getirdi. Böylece Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden Dr. Köylü, zehirlenme şüphesi ile hastanelerine geleceklere konusunda uzman personel tarafından anında müdahale edileceğini ifade etti.

KİMYASAL ZEHİRLENMELERE KARŞI ARINDIRMA ODASI
Dr. Köylü, modern hayatla birlikte günümüzde kimyasal madde kullanımının artmasıyla kimyasal zehirlenme vakalarının daha sık görülebildiğini hatırlatarak, servislerinde arındırma odası bulunduğunu söyledi. Dr. Köylü, "Japonya'da deprem sonrası nükleer santralde yaşananlar kimyasal zehirlenmeleri yeniden gündeme getirdi. Bizim servisimizde Dekontamisyon (arındırma) odamız da var. Bu tür kimyasal ve biyolojik silahlara maruz kalan hastaları öncelikle arındırma odasından geçirerek servisimizde tedavi
edeceğiz. Her türlü zehirlenme vakalarının tedavisi burada yapılabilecek" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA