• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tivibu Ev Konyada başlıyor
23 Şubat 2011 Çarşamba 19:59

'Tivibu Ev' Konya'da başlıyor

Kısaca internet üzerinden televizyon yayıncılığı olarak nitelenen IPTV alanında Türkiye'nin en büyük girişimi bugün duyuruldu.
Kısaca internet üzerinden televizyon yayıncılığı olarak nitelenen IPTV alanında Türkiye'nin en büyük girişimi bugün duyuruldu. Tivibu dijital yayıncılık şemsiyesi altındaki Tivibu Ev, geçen yıl pilot uygulama yapılan 3 kentin dışında 30 kentte daha resmen hizmete girdi. Bu kentler arasında Konya da bulunuyor.
 
İletişim teknolojilerinin üç temel unsuru olan internet, televizyon ve telefon platformlarında 'yakınsak' teknolojilere yatırımlarını artıran TTNet, yeni dönem TV platformu Tivibu’yu bundan böyle “Tivibu Ev, Tivibu Web ve Tivibu Cep” olarak üç ekrana taşıyor. Bunlardan Tivibu Ev, dünyada hızla gelişen IPTV platformunun tam teşekküllü bir modeli olarak hizmet verecek. Kısa zamanda kazandığı başarı ile 1 yılda yaklaşık 1 milyon aboneye ulaşan Tivibu Web’in ardından, IPTV teknolojisiyle geliştirilmiş Tivibu Ev televizyon ekranlarıyla buluştu. Tivibu’nun cep telefonundan ulaşılabilecek versiyonu “Tivibu Cep” ise yılın ikinci çeyreğinde hizmete alınacak. Tivibu Ev aboneleri, izledikleri programı durdurup geri alabiliyor, ileri sarabiliyor, başka bir gün ve saatte tekrar izleyebiliyor, eski programlara ulaşabiliyor. Ayrıca film kiralama servisinde de 4,5 TL gibi cüzi ücretlerle çok popüler filmleri seçebiliyor, istedikleri kadar izleyebiliyor, yarıda bıraktıkları filmi başka platformlarda izlemeyi sürdürebiliyor.
 
Tivibu’nun yeni projelerinin anlatıldığı toplantı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’un katılımı ile Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt ve TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türk Telekom altyapısı ile Eylül 2010’da İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde pilot uygulamasını başlattıkları Tivibu Ev’i, Konya’nın da aralarında bulunduğu toplam 30 ilde hizmete sunduklarını söyledi.
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da toplantıda internet üzerinden yayıncılığı neden önemsediğini anlattı.
 
Bilişim teknolojilerinin çok hızlı geliştiğini, kendilerine düşen görevin de Türkiye'nin gelecek on yılının bu alandaki ihtiyaçlarını gidermek olduğunu belirten Yıldırım, hedeflere yönelik alt yapı ve düzenlemeleri hayata geçirmeleri gerektiğini vurguladı.

Vatandaşın en iyiyi ve en yeniyi aradığını dile getiren Yıldırım, ''Bir dönem yaşadık. O dönemde her şeyi devlet veriyordu. Vatandaş da devletin verdiği ile yetinmek ve ona razı olmak zorundaydı. Şimdi teknoloji geliştikçe bu devir de değişti. Kışlada tabldot yeme alışkanlığı bitti. Vatandaşın isteğine uygun hizmeti devlet veremediğine göre bunu verecek firmalar ortaya çıkıyor'' diye konuştu.

Serbestleşmenin 1990'lardan sonra yayılmaya başlamadığını anımsatan Yıldırım, Türkiye'nin de bu süreci 2000'li yılların ortalarında tamamladığını söyledi. Yıldırım, özellikle son beş yılda ülkede ürün çeşitliliği görüldüğünü anlattı.

Sektöründe serbestleşmenin gerçekleştirilemediği alanlardan birinin demiryolları, diğerinin de mevzuat açısından posta alanı olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Göreve geldiğimizde 'ulaşan, erişen' Türkiye dedik. Şimdi de bir ilave yapıyoruz, 'ulaşan, erişen ve konuşan Türkiye'' dedi.

Bakan Yıldırım, Türkiye'nin geleceğinin bilişimde olduğunu belirterek, ''Aslında biz çok fazla bir şey yapmadık. Yapmak isteyenlerin önündeki engelleri kaldırdık. Sektörü serbestleştirdik, korumacılığı kaldırdık'' diye konuştu.

Sektöre yönelik gerçekleştirdikleri hizmetleri anlatan Yıldırım, Türkiye'nin son dönemde iletişimle yayıncılık sektörlerinin iç içe geçtiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, RTÜK Başkanı Dursun ile BTK Başkanı Acarer'i kastederek, ''İkisi birbirinin gözüne bakıyor. Hangisi, hangi tarafta birleşecek diye. Taraf önemli değil, ama birleşme olacak. Mevzuatı bu fiili duruma getirmek bizim işimiz'' dedi.

Vatandaşın kullandığı çanak antenlerin sayısının on milyonları geçmesinden sızlanılmaması ya da şikayet edilmemesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, ''Önüne daha iyi bir şey koysaydık buna gitmeyecekti'' dedi.

Karasal sayısal yayıncılık alt yapısının süratli bir şekilde tamamlanması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, kendisi için en önemli sektörel gelişmenin ise fiber optik kablo alt yapısı olduğunu kaydetti.
 
TTNET'in IPTV hizmeti ''Tivibu Ev''e Konya Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van illerinden de ulaşılabilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA