• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tiryakiye kara haber
06 Ocak 2011 Perşembe 10:04

Tiryakiye kara haber

Sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için ülkemizdeki yaklaşık 20 milyon tiryakiden sağlık vergisi alınacak.

SGK, sigaraya sağlık vergisi getirecek yasa tasarısını tamamladı. Toplanacak vergilerden oluşturulacak yeni fonun ise sigaradan kaynaklanan hastalıkların finansmanında kullanılacağı belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigaradan “sağlık vergisi” alınmasını öngören çalışmayı tamamlayıp Bakanlar Kurulu’na gönderdi. Çalışmaya göre, alkol ürünleri sağlık vergisi kapsamı dışında tutulurken, vergi sadece sigara için uygulanacak.

10 kuruşluk zam
Yetkililer, teknik çalışmasını tamamladıkları düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmadan önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) gündemine alınacağını, burada yapılacak son çalışmaların ardından düzenlemenin yasa tasarısı olarak Meclis’e sevk edileceğini belirttiler. Hazırlanan tasarıya göre, sağlık vergisi, satılan her bir paket üzerinden alınacak. Bunun için düşünülen oran ise sigara fiyatının yüzde 1 ila 2’si olarak belirlendi.
 
Fon işlevi görecek
Sağlık vergisi mevcut vergilerin içinden bir pay alınarak SGK’ya devredilecek ya da ilave bir vergi şeklinde düzenlenecek. Vergi oranının kaç olacağı ile bunun ek vergiyle mi yoksa mevcut vergiyle mi karşılanacağı konusu Bakanlar Kurulu’nun yetkisine bırakıldı. Mevcut vergilerden pay alınması halinde sigara fiyatlarında bir değişiklik olmayacak. Ancak yeni vergi getirilmesi halinde sigara fiyatları yüzde 1 ila 2 oranında zamlanacak. Bu da örneğin 5 liralık bir sigarada 5 ila 10 kuruşluk vergi artışı anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklaşa yürütülen çalışmayla, sigaradan kaynaklanan hastalıkların tedavisi için için özel bir fon oluşturulmuş olacak. Sigara vergisinden elde edilen gelir, Türkiye’nin yılda yaklaşık 4-5 milyar lira harcadığı akciğer, gırtlak gibi kanser türleri, kalp ve damar hastalıkları gibi sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için kullanılacak. Elde edilecek gelir, sigarayla mücadele ve sigarayı bırakma kampanyaları için de bir fon işlevi görecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA