• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİMAV;Duruşumuz  zalime karşıdır
21 Ocak 2014 Salı 17:45

TİMAV;Duruşumuz zalime karşıdır

Suriye’de Esad rejimi tarafından sistematik işkence ile öldürülen insanların kan donduran görüntüleri üzerine Türkiye İmam Hatipliler Vakfı bir basın açıklaması ile konuyla ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.
 
Suriye’de üç yıldır devam eden iç savaşın akıl almaz boyutlar taşıdığının söz konusu fotoğraflar ile bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz: “Her geçen gün artarak devam eden bu zulmün, insanlık için bir utanç kaynağı haline dönüştüğünü artık tüm dünyanın görme vakti gelmedi mi?” diye sordu.
Ümmetin kanayan yarası Suriye’de yaşananların işkence fotoğrafları ile tüm dünyanın gündemine bir kez daha ve çok acı bir tablo ile girdiğini ifade eden Öksüz, 1,5 milyarlık İslam âleminin konuya duyarsız kalmasının düşünülemeyeceğini, uluslararası arenada konuya olan duyarlılığın artması için başta Türkiye olmak üzere tüm Müslüman ülkelere ve halklara büyük görevler düştüğünü söyledi.
 
 
Dünya kamuoyu ile paylaşılan bu fotoğrafları gören herkesin kanının donduğunu, ümmet-i Muhammed’in fertleri olarak zulme ve zalime karşı duruşumuzu bir kez daha gözden geçirmemiz gerektiğini ifade eden Öksüz, “Söz konusu fotoğraflar, insanlık tarihine bir utanç manzarası olarak geçmiştir. 11.000 insanın işkence ve benzeri yöntemlerle katledildiği bir ortamdan bahsediyoruz. Bu fotoğraflarla bir kez daha tescil edilen zulme karşı net tavrımızı ortaya koymak, bir Müslüman ve bir insan olarak vicdani ve tarihi bir sorumluluktur. Bu zulmün devamında en küçük bir payı dahi olan herkes, Allah’ın huzurunda bunun hesabını nasıl vereceğini hesap ederek konumunu tekrar gözden geçirmelidir. Zulme ortak olmak istemeyen her bir birey ise, zulmün karşısındaki safını netleştirmeli, başta uluslararası kamuoyunda oluşturulabilecek duyarlılıklara katkı sağlamak üzere, elimizden gelen her türlü destek ve yardımı yapmaktan geri durmamalıyız” dedi.
 
 
Esad rejiminin yaptıklarının ahirette de, dünyada da yanına kâr kalmayacağının altını çizen Öksüz: “Esad ve yandaşlarının uluslararası mahkemelerde yargılanmaları için gerekli girişimlerin bir an önce başlaması gerekir. BM Güvenlik Konseyi’nin konuyu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne bir an önce taşımasını bekliyoruz. Aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının da konuyu mahkeme gündemine taşımaları mümkündür. Bu konu artık Suriye’nin bir meselesi olmaktan çoktan çıkmış bulunmaktadır. İnsanlığın gözü önünde insanlığa karşı işlenmiş bir suçtan bahsediyoruz. Zalim Esad rejimi bir an önce Suriye’de yönetimden el çektirilmeli ve Suriye halkının kendi kendini idare edebileceği sistemin önü açılmalıdır” diye konuştu.
 
 "Bu tavrımız bundan böyle de devam edecek"
 
Türkiye’nin başından bu yana Suriye’de yaşanan mezalime karşı vicdani ve İslami bir tavır geliştirdiğini ifade eden Öksüz: “ Necip milletimizin tarihi boyunca daima mazlumun ve mağdurun yanına yer aldığı tüm insanlığın malumudur. Bu tavrımız bundan böyle de devam edecek, siyaset kurumları, sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak daima Hakk’ın ve haklının yanında olacağız. Mazlumdan yana, zalime karşı duruşumuz Allah için ve O’nun rızası içindir” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA