• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİMAVdan pakete destek!
01 Ekim 2013 Salı 13:44

TİMAV'dan pakete destek!

Başbakan tarafından kamuoyu ile paylaşılan demokratikleşme paketinin yankıları sürüyor.

Başbakan tarafından kamuoyu ile paylaşılan demokratikleşme paketinin yankıları sürüyor. Demokratikleşme paketinin ayrıntılarını değerlendiren TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, paketin Türkiye’de herkes için özgürlük perspektifinde önemli kazanımlar sunduğunu söyledi. Paketin ülkenin normalleşme sürecinde yeni bir başlangıç olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Öksüz, birbirimizi sevmek ve birlikte yaşam kültürünü geliştirmek adına paketin birçok kesim için ümit vaat ettiğini de sözlerine ekledi.

Andımızın kaldırılmasından, seçim sistemine, ana dilde eğitimden başörtüsüne kamuda özgürlük tanınmasına kadar birçok alanı kapsaması paketin özgürlükler adına önemini daha da artırdığına dikkat çeken TİMAV Genel Başkanı Öksüz, demokratikleşme paketinde toplumsal dengelerin göz önünde bulundurulmuş olmasının son derece sevindirici olduğunu, paketin Yeni Türkiye için normalleşmeye devam anlamına geldiğini vurguladı.

Paketin içeriğinin her kesim tarafından empati yapıldığında çok daha iyi anlaşılabileceğini ifade eden Öksüz sözlerine şöyle devam etti: “Odak noktada insanın olduğu her adım geniş yankı bulmayı fazlasıyla hak edecektir. Bir paket tabii ki yetmez. Bu güzellikte yeni paketler gelmeli ki sürdürülebilir demokrasiye dönüşsün. Meseleye sadece siyasi değil, sosyal ve duygusal perspektiften de bakmak gerekiyor. Paket, yeni bir demokrasi devrimi anlamına geliyor. Geçmiş dönemlerde askeri devrimler ve darbeler yapılırken, şimdi demokrasinin standartlarının yükselten, özgürlük alanlarını genişleten, hak ve özgürlüklerinin adil dağılımını merkeze alan düzenlemeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Devlet insan için vardır. İnsanına değer vermeyen, vatandaşına karşı kendini koruma altına alan devlet hizmet üretemez, ülkeyi büyütemez. Devletin insan eksenli politikalar ürettiği bir çağda büyüyen Türkiye de bunun dışında kalamazdı.”

Paketle birlikte, kamu vicdanını yıllardır yaralayan bir sorun olarak başörtüsünün çözümü yolunda çok önemli bir adım atıldığının altını çizen Öksüz, insanların dini inançlarının gereğini yerine getirmesi konusunda her türlü özgürlüğü hak ettiklerini ve bunun yasalarla güvence altına alınmasının da önemli olduğunun altını çizdi. Başörtüsüne özgürlük konusundaki düzenlemelerin de diğer düzenlemeler gibi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Öksüz, konunun kendi mecrası içinde hallolacağını ümit ettiklerini, yasaların değil hukukun üstün olduğu, devletin değil insanın öncelendiği güçlü Türkiye için yapılan çalışmaları heyecan ve memnuniyetle izliyoruz.
Bundan sonraki süreçte demokratikleşme ve normalleşmenin hız kazanarak devam etmesi gerektiğine de vurgu yapan Öksüz; “ süreç yeni paketlerle güçlendirilmeli, toplumsal kazanımlar artırılmaya devam edilmeli, sosyal ve siyasal zeminde yakalanan istikrar korunmalı ki ülke ve millet olarak geleceğe güvenle yürüyelim, medeniyet tasavvurumuzu tüm insanlığa fayda üretir noktaya taşıyalım.” dedi.

Öksüz, demokratikleşme ve normalleşme adına atılan bu adımlar nihai olarak yeni ve sivil bir anayasa ile güvence altına alınması için anayasa çalışmalarının da bir an önce tamamlanması gerektiğinin altını çizdiği açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “TİMAV olarak demokratikleşme paketini memnuniyetle karşıladık, pakette yer alan başlıkları bir sivil toplum kuruluşu olarak destekliyor, emeği geçen tüm taraflara teşekkürlerimizi arz ediyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA