• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİMAVdan İmam Hatip kayıtları için uyarı
16 Ağustos 2012 Perşembe 16:33

TİMAV'dan İmam Hatip kayıtları için uyarı

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) yeni öğretim döneminde İmam Hatip Okullarına kayıt yaptıracak velilerin neler yapması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) yeni öğretim döneminde İmam Hatip Okullarına kayıt yaptıracak velilerin neler yapması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, İmam Hatip Ortaokullarının bu yıl içerisinde eğitim öğretime başlayacağını, özellikle il ve ilçe merkezlerinde bazı ilköğretim okulları İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürüldüğünü söyledi.

Başkan Öksüz Velilerin öğrencilerini ikametlerine en uygun İmam Hatip Ortaokuluna kaydettirebileceklerini belirtirken, İmam Hatip Ortaokullarına öğrenci ve veliler E-Okul sisteminden kayıt yaptıramayacaklarına, bu okullara öğrenci gönderecek veliler kendilerine en yakın İmam hatip ortaokuluna bizzat dilekçe ile başvurmak zorunda olduklarına dikkat çekti.

TİMAV Başkanı Öksüz kayıtlarda dikkat edilmesi gereken diğer hususları şöyle sıraladı;
İmam Hatip Ortaokullarına şu an için ön kayıtlar, liselerine ise normal kayıtlar yapılmaktadır. İmam Hatip Ortaokullarına ön kayıtlar 17 Ağustos tarihine kadar devam ediyor ( Bayram dolayısı ile en az bir hafta uzatılması gerekmektedir ). Ön kayıtlar tamamlandıktan sonra talebin yoğunluğuna göre yeni imam hatip ortaokulu binası tahsis edilebileceği milli eğitim bakanlığı yetkililerince bildirilmiştir.

Bazı öğrenci velileri 17 Ağustos tarihini kayıtların son günü gibi değerlendiriyor. İmam Hatip Ortaokullarına kayıtlar okullar açılıncaya kadar devam edecektir. Bu tarih sadece planlama yapabilmek adına alınan ön kayıtlara dairdir.
Birçok köy ve kasabada İmam Hatip Lisesi ve ortaokulu bulunmamaktadır. Bu durumdaki bölgelerde geçmişte uygulanan taşımalı sistem İmam Hatip Lisesi ve ortaokulları için de geçerlidir. Bu bölgelerde yaşayan veliler de çocuklarını en yakın yerleşim yerindeki İmam Hatip’e gönderebilirler.

İmam Hatip Ortaokullarına tahsis edilen okulların merkeze uzak bölgelerde veya mevcut bazı okulların bünyesinde olması sorun olarak görülmektedir. Kayıtların yoğunlaştığı bölge ve merkezlerde ihtiyaç görülmesi halinde yeni okul tahsisleri yapılabileceğinden dolayı veliler bu durumu sorun olarak görmemelidirler.

İmam Hatip Ortaokullarına ara dönemlerden kayıt yaptırılamamaktadır. Bu konuda özellikle 5 ve 6. Sınıfta öğrencisi bulunan velilerden çok yoğun talepler gelmektedir. Birçok veli öğrencisinin İmam hatip Ortaokuluna ara dönemde kayıt yapılamamasından dolayı öğrencisinin bir hatta iki yıl bekleyip sonrasında imam hatip ortaokuluna kayıt ettirebilmeyi talep edebilmektedir. Bu talep yetkililerce mutlaka dikkate alınmalı, ara dönem kayıtlarının önü açılmalıdır. Kademeli de olsa eğitimin kesintisiz zorunlu olması hafız olmak isteyen öğrenciler için ciddi bir sorun. Sorunun giderilmesi adına ikinci dörtten sonra herhangi bir aşamada bir yıl süre ile öğrenci ara verip hafızlığını yapabilecektir. Bu düzenleme de halk tarafından bilinmemektedir. Kamuoyunun bu konuda daha çok bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.
Yeni eğitim sistemi içerisinde imam hatipler dışındaki okullarda isteğe bağlı (seçmeli) ders olarak müfredata eklenen Kuran ve Peygamberimizin hayatı dersleri 5. Sınıfa ve 9. Sınıfa kaydolan çocuklar için gelecek yıldan itibaren seçilebilirken, ara dönemlerde bu imkân bulunmamaktadır. İlgili derslerin bu eğitim öğretim yılından itibaren ara dönemlerde de seçilebilir hale dönüştürülmesi, müfredatın bu duruma uygun hale getirilmesi gerekmektedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA