• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİMAVdan CHPye tepki
20 Nisan 2012 Cuma 17:22

TİMAV'dan CHP'ye tepki

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz yaptığı açıklamada, CHPnin kamuoyunda 4+4+4 olarak adlandırılan 6287 sayılı yasanın iptali için anayasa mahkemesine gitmesine tepki gö
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz yaptığı açıklamada, CHP’nin kamuoyunda 4+4+4 olarak adlandırılan 6287 sayılı yasanın iptali için anayasa mahkemesine gitmesine tepki gösterdi.

CHP’nin kamuoyunda 4+4+4 olarak adlandırılan 6287 sayılı yasanın şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemi ile Anayasa Mahkemesine başvuru yapmasının ardından, tepkilerini dile getiren TİMAV Genel Başkanı Öksüz; “ Demokratik bir ortamda herkes anayasal haklarını elbette kullanabilir. CHP de anayasal bir hakkı kullanmış oldu. Yalnız geçmişten günümüze ilgili partinin bu tür müracaatlarını incelediğimizde kendileri bir anayasal hak kullanırken, bu hakkı başkalarının hakkını sınırlama, yok sayma ve ideolojik kaygılarını dayatma şeklinde tezahür ettirmeye çalışması dikkatlerden kaçmamaktadır.
CHP ilgili müracaatını şekil temelinden yapmış olsa da sonuçları itibarıyla konu esası etkileyebilecek bir başvurudur. Diğer taraftan yapılan yeni düzenlemede yer alan din eğitimine dair hükümler zorunluluk değil isteğe bağlı şekildedir. Dolayısıyla temel hak ve özgürlüklere aykırı hiçbir durum olmadığı gibi tam aksine insan hakları evrensel beyannamesi, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi ve anayasamızdaki temel hak ve özgürlükler kapsamında bulunan din ve vicdan özgürlüğü ilkelerine tamamen uygun düzenlemelerdir. “

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz açıklamada; CHP’nin eğitimde 4+4+4 uygulamasını Anayasa Mahkemesine taşımasını ülkeye zaman kaybettirmek olarak da değerlendiriyoruz. Yeni eğitim sistemi ile ilgili bu müracaatıyla 28 Şubat ve darbe dönemlerinin yılmaz savunucusu olduğunu bir kez daha göstermişlerdir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin büyük çoğunluğunda uygulanan kademeli eğitime dair CHP'nin hazımsızlığı mesleki eğitimden değil asıl hazmedemediği milletin ekseriyetinin talebi olan Din Eğitimine dair yapılan düzenlemedir kanaatindeyiz. Geçmiş dönemlerdeki refleksleri de göstermiştir ki bu zihniyet; halksız cumhuriyet, özgürlüksüz demokrasi ve dinden uzak bir millet aramaktadır”

Başkan Ecevit Öksüz açıklamasını şöyle sürdürdü; “13 yıldır süregelen kesintisiz ve benzeri uygulamalar ile yüz binlerce gencimiz mağdur edildi ve kayıp nesil-kayıp dönem olarak tarihteki yerini aldı. Ülke ve millet olarak bir daha böyle garip uygulamalara maruz kalmamayı gönülden dilemişken, Türkiye’nin ana muhalefet partisi, normalleşen Türkiye’ye  normal olmayan ancak kendisinden beklenen çıkışı bir kez daha yaparak bu ülkenin değerlerine ne kadar sahip çıktığını bir kez daha göstermiştir” dedi. Millet olarak birlik ve beraberliğimizi, ortak değerlerimizi, maddi ve manevi kaynaklarımızı tahrip etmekle ülkemizi geleceğe taşıyamayız diyen Öksüz “ hepimiz Türkiye gemisinin içerisindeyiz. Farklılıklarımıza saygı, farklılıklardan doğan ihtiyaçlara hoşgörüyle yaklaşmak ve milletin ekseriyetinin talebi olan mesleki ve din eğitimi hakkının korunması hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır.” Dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA