• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİMAVdan CHPnin katsayı davasına büyük tepki
20 Ocak 2012 Cuma 16:51

TİMAV'dan CHP'nin katsayı davasına büyük tepki

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı A.Ecevit Öksüz yaptığı açıklamada, CHPli vekiller tarafından eşit katsayı kararının kaldırılması için Danıştaya dava açılmasına tepki gösterdi.

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı A.Ecevit Öksüz yaptığı açıklamada, CHP’li vekiller tarafından eşit katsayı kararının kaldırılması için Danıştay’a dava açılmasına tepki gösterdi.

Öksüz, Yüksek Öğretim Kurumu’nun eğitim öğretim sistemimiz içerisinde büyük bir kambur olarak var olan katsayı uygulamasını kaldırmasına rağmen, CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter ve Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay’da ayrı ayrı dava açmasını  esefle karşıladıklarını ifade etti.

A.Ecevit Öksüz “Seçim sürecinde ve sonrasında yaptıkları açıklamalarda sürekli, “Herkesin özgür olacağı, herkesi kucaklayacağı, kimseyle problemleri olmadığını dile getiren CHP yönetiminin bu davranışı en azından kendi özgürlük söylemi ile çelişmektedir. Türkiye’de anayasa güvencesiyle her vatandaşın eşit olduğu ilkesine rağmen, yıllardır devlet eliyle kurulmuş İmam Hatip Liseleri başta olmak üzere tüm meslek liselerinin üniversite giriş sınavında eşit haklara sahip olunmasına karşı çıkılmakta. Yeni düzenleme ile bu adaletsizlik giderilmişken, bu tavrın CHP’nin genel yapısının değişmediğini göstermektedir.” dedi

Başkan A.Ecevit Öksüz açıklamasını şöyle sürdürdü; “13 yıldır süregelen katsayı ve benzeri uygulamalar ile yüz binlerce gencimiz mağdur edildi ve kayıp nesil-kayıp dönem olarak tarihteki yerini aldı. Ülke ve millet olarak bir daha böyle garip uygulamalara maruz kalmamayı gönülden dilemişken, Türkiye’nin ana muhalefet partisi, normalleşen Türkiye’ye normal olmayan ancak kendisinden beklenen çıkışı yaparak bu ülkenin değerlerine ne kadar sahip çıktığını bir kez daha göstermiştir” dedi.

Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çeken Öksüz; “ Pek çok gencimiz kendi istedikleri okullarda eğitim almak isterken bu mümkün olmuyordu. Katsayı gibi çağın gerisinde kalan uygulamalar hem heyecanımızı hem enerjimizi tüketiyordu. Ancak engellemelerin kaldırıldığı, özgürlüklerin evrensel boyutlara taşındığı, hakların adil bir şekilde dağıtıldığı ülkeler geleceğe güvenle bakar, istikrarla yürür. YÖK’ün aldığı bu karar sadece eğitim öğretim sistemimiz için değil ülkemizin geleceğinin inşası adına önemsenmesi gerekirken, CHP milletvekillerinin bu kararı Danıştay’a götürmeleri kabul edilecek bir davranış değildir.”
Tatil Öğrencilere Zehir olacak…

Milyonlarca öğrencinin karne sevinci yaşadığı böyle bir günde CHP vekillerin bu girişimi öğrencilerin tatil sevincini kursağında bırakmakla kalmayıp tatili onlara zehir edecek niteliktedir. Bu durum da adı hem cumhuriyet hem halk ile anılan bir partinin demokrasi ve cumhuriyet kavramları ile ne kadar bağlantılı olduğunun, halka ise ne kadar uzak kaldığının ap açık göstergesidir.

Diğer taraftan sadece İmam Hatip Liselerini değil meslek liselerini de ilgilendiren böyle bir konuda” meslek lisesi memleket meselesi” diyerek sosyal sorumluluk faaliyeti yürüten kurum ve STK’ların da konuya hassasiyet göstermeleri umuyoruz.

Yapılan bu müracaatı Danıştay’ın yeniden bir yetki sorumluluk kargaşasına sebebiyet vermeyecek şekilde karşılayacağını ümit ediyoruz…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA