• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİMAV saldırıyı kınadı
08 Haziran 2011 Çarşamba 12:47

TİMAV saldırıyı kınadı

TİMAV geçen hafta içinde Cizrede İmam Hatipli öğrencilere ve Diyarbakır Yenişehir İmam Hatip Lisesi Devlet parasız yatılı öğrenci pansiyonuna yapılan terörist saldırıyı kınadı
TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz geçen hafta içinde Cizre’de İmam Hatipli öğrencilere ve Diyarbakır Yenişehir İmam Hatip Lisesi Devlet parasız yatılı öğrenci pansiyonuna yapılan terörist saldırıyı kınadı.
 
TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz'ün yaptığı yazılı açıklama şöyle;
 
"Geçtiğimiz hafta içinde Cizre’de İmam Hatipli öğrencilere ve Diyarbakır Yenişehir İmam Hatip Lisesi Devlet parasız yatılı öğrenci pansiyonuna yapılan terörist saldırıyı kınıyoruz.

Ülkemizin ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin normalleşmesi için çok ciddi adımlar atılıyor. Demokrasinin ülke genelinde yerleşmesi ve ileri demokrasi anlayışına ulaşması, insan hak ve hürriyetlerinin uluslar arası normlara erişmesi, sivil toplum bilincinin gelişmesi için yoğun çabaların harcandığı bu günlerde, ülkemizde ve bölgelerimizde gerginliği artırarak bundan nemalanmak isteyenlerin saldırılarını eğitim yapılan bir okula kadar indirmeleri ülkemiz açısından çok büyük kaygı vermektedir.

Saldırılarda masum 3 öğrencimizin, yanıklar sebebiyle yaralanması ve üzerlerinde oluşan korku psikolojisinin etkileri her vatandaş gibi bizim de yüreğimizi dağlamıştır. Her ne adına olursa olsun terörü şiddetle lanetliyoruz. Terör ve kargaşaların arkasına sığınarak hedeflerine ulaşmaya çalışmak akla, mantığa, inanca kısaca insan onuruna sığmadığı gibi asla bu niyette olanları başarıya götürmez. Terörist eylemlerle gündeme gelmeye çalışmak, hak aramak aranılan hakkın da sorgulanacağı sonuçlar doğuracaktır ve sorgulanmaktadır da. 

Ayrıca, İmam-Hatipliler bu ülkenin en önemli ortak paydalarından birisidir. Hangi etnik grupta olursa olsun İmam-Hatipli olmak ülkenin birbirini kenetleyici unsurlarından biridir. Böyle ayrılmaz bir paydayı hissedenlerin halkımızı en güçlü yerinden ayırmak istemeleri manidardır. Bu bağlamda yapılan saldırılar rastgele değil, özellikle planlanmış ve belli bir amacı gütmektedir düşüncesindeyiz.

Yarım yüzyılı aşan zamandır Türkiye’nin en dinamik eğitim kurumlarından biri olan ve ülkesine her alanda önemli katkılar sağlayan İmam-Hatiplilerin bölücü bir organizasyonda hedef alınması aslında, İmam Hatiplilerin hala bu ülke için nasıl önemli bir değer olduğunun da işaretidir.

Ülkemizde insanların birbirleriyle kuracakları önemli diyalog araçlarından biri din unsuru ve dini yaşamdır. Terör örgütünün, çağlardır birbirinin değerlerini koruyarak, kopmadan bir arada yaşayan halkımızı ayırmak için uyguladığı bu metot boşa gidecektir. Din kardeşliğimize, ortak payda ve değerlerimize zarar veremeyecektir. Zira halkımız, İmam Hatiplilere yapılan saldırılar vesilesiyle asıl hedefin insanlarımız arasına kin, nefret ve ayrımcılık tohumları atmak istendiğini bilmektedir, bu tip saldırılarla durumun daha net bir şekilde görüldüğüne inanıyoruz.

Her şeye rağmen İmam Hatipliler tarihin hiçbir döneminde terörün, zulmün, haksızlığın tarafında olmamıştır. Bundan sonraki dönemde de olmayacaktır. Bu tip saldırılar, genç ve tertemiz yürekleri ile ülkemizin geleceğine dair hedef ve hayaller besleyerek İmam Hatip Lisesinde okuyan gençlerimizi sindiremeyecek, İmam Hatiplilik aşkından uzaklaştıramayacaktır. Herkesi yaptığının sorumluluğunu idrak etmeye ve sağduyulu davranarak iyilik ve güzelliklerin gelişimine vesile olacak uğraşlara yönelmeye, terör ve kargaşalar yerine temel insani değerlere bağlı kalarak görüş ve düşüncelerini anlatmaya davet etmek hepimizin ortak vazifesi olmalıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA