• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİKA Macaristanda yol haritasını belirledi
27 Eylül 2012 Perşembe 12:16

TİKA Macaristan'da yol haritasını belirledi

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ( TİKA ) Başkanı Dr.Serdar Çam, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı...

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ( TİKA ) Başkanı Dr.Serdar Çam, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Mimar Mühendisler Grubu ( MMG ) Genel Başkanı Avni Çebi ile birlikte MMG üyesi mimar heyet Macaristan ziyaretinde yol haritasını belirledi
 MACARİSTAN TİKA'YI OSMANLI ESERLERİNİ ONARMAYA DAVET ETTİ.
T.C. Başbakanlık TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM ve beraberindeki heyet, Macaristan Dışişleri Bakanlığının davetlisi olarak, eylül 2012 tarihinde Macaristan'a çalışma ziyaretinde bulundu. TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Budapeşte’de önce Dışişleri Bakanlığı uluslar arası işbirliğinden sorumlu Müsteşar Yardımcı Szabolcs Takács’ın verdiği çalışma yemede Macar yetkililerle bir araya geldi ve kalkınma yardımları konusunda olası işbirliği alanları tespit edilmeye çalışılarak masaya yatırıldı. Bu görüşme sonucunda, Türkiye ile Macaristan iki dost ve kardeş ülke olarak, gelişmekte olan üçüncü ülkelere göreceli üstün olduğu alanlarda ortak proje yürütmek konusunda prensipte fikir birliğine vardı. Daha sonra de Dışişleri Bakanlığı siyasi işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcı Peter Sztáray ile ikili görüşmeler yapıldı. Aynı gün, Macar Kalkınma Bankası Başkanı László Baranyai ve ekibi ile görüşmeler yapıldı.

DİNAMİK VE ÇÖZÜM ÜRETEN BİR YAPI ; TİKA
 
TİKA heyeti, daha sonra Gül Baba türbesi, Kiraly Termal Fürdö, son Budin Valisi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa  ve Akıncılar Şehitliğinde ziyarette bulunarak, yapılması öngörülen restorasyon hakkında bilgi aldı. Aynı gün akşamı, Macar-Türk İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) tarafından tertiplenen geniş ve coşkulu katılımın olduğu yemeye iştirak etti. Milletvekili Pichler İmre, TÜMİŞAD tarafından teknik gezinin anısına hazırlanan plaketi Başkan Dr. Çam'a takdim etti. Macaristan’daki Osmanlı eserleri yerinde incelemek üzere, TİKA Başkanı Serdar ÇAM ve beraberindeki heyet Mohacs ve Pecs’e hareket etti. Anılan şehirlerde, belediye başkanları Erica Bodor  ve Dr. Zsolt Pava tarafından sıcak ve samimi karşılandı, şehirde yer alan Osmanlı eserleri hakkında bilgi alındı ve ziyaret edildi.
Budapeşte, Mohacs, Pecs, Szigetvar Şehirlerindeki Osmanlı Eserleri Onarılacak. 

Baranya Eyaletinin Başkenti olan Pecs, Tuna ve Drava nehirleri yakınlarında Meçek Dağı eteklerinde kurulu iki bin yıllık bir kent 1543-1686 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde olan Pecs, o yıllarda bir ticaret merkezine dönüşmüş. Pecs'in ana meydanına damgasını vuran üzerinde hilal ile haç'ın yer aldığı Osmanlı kubbeli Gazi Kasım Paşa Camii Osmanlı tarihindeki hoşgörünün, barışsever dünya için önemli bir referansıdır.

TİKA ve bir hayırsever'in katkılarıyla ayağa kaldırma kararı aldı. Çalışmalar başlatıldı.

Macaristan çalışma ziyaretinde Pecs şehrinde incelemelerde bulunan TİKA heyeti Pecs şehrind kalıntıları bulunan Tarihi Ferhat Paşa Camii'ni TİKA ve bir hayırsever'in katkılarıyla ayağa kaldırma kararı aldı. Çalışmalar başlatıldı. Macaristan Pecs'te görüşmelerini sürdüren TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt' tan İdris Baba Türbesi' nin restorasyonu için söz aldı. Bugün Pecs'te çocuk hastanesi bahçesi içinde bulunan İdris Baba Türbesi, 1591'de yapılmış, uzun süre Barut deposu olarak kullanılmış, 1963'te kısmen restore edilmiş. Tekrar kapsamlı restorasyon için TİKA tarafından çalışmalar başlatılacak. Mimar Mühendisler Grubu ( MMG )'da Macaristan'da TİKA İle Birlikteydi. TİKA heyeti daha sonra Szigetvar'a geçerek Zigetvar Belediye Başkanı Janos Kolovics tarafından şehirde bulunan kültürel mirasın korunması hakkında sunumu dinledi ve Szgetvar Kalesi içinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Camii'nde incelemelerde de bulundu. TİKA Başkanı Serdar ÇAM ve beraberindeki heyet Zigetvar Sultan Süleyman Cami için restorasyon uzmanlarıyla bir çalışma toplantısı yaptı. XVI.Yüzyılda inşa edilmiş olan Sultan Süleyman Camii, döneminin çatılı camilerine örnek teşkil etmektedir. Daha sonra, TİAK Başkanı Serdar ÇAM ve beraberindeki heyet Macar-Türk Dostluk Parkını ziyaret etti, Kanuni Sultan Süleyman Hanı anıtına çelenk bıraktı ve Türk-Macar dostluğunu simgeleyen bir fidan dikerek, Macaristan gezisini noktaladı.Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz; tarihi eserlerimizin onarılması noktasında, dünyanın beş kıtasında, yüz ülkeden fazla yerde faaliyet gösteren TİKA'ya Macaristan'da her türlü desteği ve katkıyı vermeye hazırız. dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA