• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ticari kurallarda köklü değişim olacak
02 Mart 2012 Cuma 19:20

Ticari kurallarda köklü değişim olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanununa ilişkin tanıtım ve eğitim toplantıları devam ediyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin tanıtım ve eğitim toplantıları devam ediyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği fırsatlar, yenilikler ve yükümlülüklerin ele alınması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle düzenlenen Yeni Türk Ticaret Kanunu Tanıtım ve Eğitim Toplantısı’nın ikincisi 2 Mart 2012 tarihinde Konya’da yapıldı.

Türk Ticaret Kanunu Tanıtım ve Eğitim Toplantısı’na Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ziya Altunyaldız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TÜRMOB Başkanı Sayın Nail Sanlı’nın yanı sıra, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, kamu ve özel sektör temsilcileri ve üniversitelerden uzmanlar katıldı.

Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülkelerden biri olma idealiyle yola çıktıklarını belirterek,       “2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye ekonomisinin bu hedefine ulaşabilmesi için rekabet ettiği ülkeler ile yarışabilecek şartlara sahip olması ve ülke ticaretinin en kolay ve en şeffaf yapılan ülkelerden biri olması ile mümkündür. Yeni hazırlanan Türk Ticaret Kanunu ile 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de ticari hayatı düzenleyen tüm kurallar köklü bir değişim sürecine girecek” dedi.     

Toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni TTK’ya ilişkin bilgilere kısa yoldan ulaşmayı sağlayacak, yeni sistemin kolaylıkla anlaşılabilmesi, doğru bilgi edinilebilmesi ve ticaretle ilgili kesimlerin faaliyetlerini Kanun’a uygun şekilde yapabilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan “120 Soruda Türk Ticaret Kanunu” kitapçığı da tanıtılarak katılımcılarla paylaşıldı.                   

TTK ticari hayattaki ilişkilerin kurumsallaşmasını sağlayacak
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun, eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri doğrultusunda düzenlediği yenilikler; ticari hayatın düzenlenmesi, piyasa ekonomisinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, gerçek ve tüzel kişi tacirler ile bunlarla ticari ilişki içerisinde bulunan üçüncü şahısların haklarının korunması bakımından büyük kolaylıklar sağlayacak.
 
Yeni Türk Ticaret Kanun’un ticari hayatın katalizörü işlevi görerek iş yapma şekillerini değiştireceğini vurgulayan Ziya Altunyaldız, “Çağdaş ülke profilleriyle yarışabilmek adına anahtar role sahip bir kanun. Şirketlerin yönetim tarzını ve iş yapış şekillerini önemli bir şekilde etkilemesini bekliyoruz. Tüm ticaret dünyasını etkileyecek ve ticari hayattaki iş ilişkilerinin uluslararası kurallara uygun şekilde kurumsallaşmasını sağlayacak olan derinlikli bir mevzuat olarak uygulamaya geçilecek” şeklinde konuştu.
Rekabette işletmelere katkı sunacak
 Vergi mevzuatına hizmet eden finansal tabloların yerini uluslararası standartlara uygun tabloların alacağını belirten Ziya Altunyaldız, şunları söyledi:
 
“Şirketler mali tablolarını artık Türkiye muhasebe standartlarına uygun bir şekilde tutacaklardır. Bu durum ortak kalite standartlarını getirecektir. Örneğin İngiltere’de kullanılan standartlar neyse ülkemizde de uygulanacak standartlar aynı olacaktır. Bu nedenle yeni kanunun özellikle rekabet alanında işletmelerin önemli mesafeler almalarına katkı sağlayacaktır.”
 
Web sitesi bilgi toplumu gerekliliğidir
 
Yeni kanunla birlikte şirketlerin web sitesi edinme ve o web sitelerinden gerekli bilgileri yayınlama, kamuoyuyla paylaşma mecburiyetleri olduğunun altını çizen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, “Web sitesi kurulmasına ilişkin düzenlenen yeni kanunun 1524 üncü maddesi “1 Temmuz 2013” tarihinde yürürlüğe girecektir. Yürürlük tarihinin bir yıl sonraya bırakılması, şirketler için yeni olan bu uygulamaya hazırlık yapmaları için öngörülmüştür” dedi.
 
İkincil düzenlemeler ile “ticari sırlar” a ilişkin kaygılar giderilecek
 
Şirketlerden bilgi ve faaliyetlerini web sitelerinde yayımlanmalarıyla sıkıntı ve sakıncalı olabileceği yönünde geri dönüşler aldıklarını söyleyen Altunyaldız, “Ticari sır kapsamında yapılacak olan düzenleme kanun yürürlüğe girmeden önce yasalaşmış olacak. Bilgilerin kamuoyuyla paylaşılma parametreleri de bu düzenlemeye uygun şekilde olacak. Dolayısıyla bu düzenlemeyle beraber sıkıntıların ve kaygıların giderilecektir” diye konuştu.
 
Şirketlerde yönetim anlayışı profesyonelleşecek
 
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği en stratejik yeniliğin yönetim anlayışının kurumsallaşması ve profesyonelleşmesine yönelik düzenlemeler olduğunu belirten Altunyaldız, “Uzun vadede Türkiye ekonomisin rekabet edebilirliğinin ve markalaşmasının sağlanması bakımından en somut katkının Kanun’un bu yönüyle sağlayacaktır. Bu bağlamda yeni Türk Ticaret Kanunu, kapalı tip diye tabir edilen aile şirketlerinin yönetimini daha profesyonel olan halka açık şirketlerdeki yönetim anlayışına yaklaşmalarını sağlayacaktır.”
 
Altunyaldız, yeni Ticaret Kanunu ile sermaye şirketleri, sermaye şirketleriyle, kooperatiflerle ve devralan şirket olmaları şartıyla, kolektif ve komandit şirketlerle birleşebildiğine dikkat çekerek, “Şahıs şirketleri, şahıs şirketleri ile devrolunan şirket olmaları şartıyla sermaye şirketleriyle ve kooperatiflerle, kooperatifler ise kooperatiflerle, sermaye şirketleri ile devralan şirket olmak kaydı ile şahıs şirketleri ile birleşebiliyor” dedi.
 
 
Tek kişilik şirket kavramı hukuk sistemimize kazandırılmıştır
 
Yeni Kanun kapsamında devrim niteliğini taşıyan bir başka noktanın görünürde ortaklığı önleyen, “Tek Kişilik Şirket” kavramı olduğunu vurgulayan Altunyaldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek kişilik şirket, şirket kavramı ile çelişmez. Yeni kurama göre şirket, birden ziyade ortağı olan bir kişi birliği değil, üretim yapan, mal ve hizmet arz eden işletmesel bir örgütlenme olarak tanımlanıyor. Yeni kurama göre şirketin tek pay sahibi veya ortağı olabilir, ancak 10-15 kişilik yönetim kurulu, çeşitli denetim komiteleri ve kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde birçok komisyonları bulunabilir. Önemli olan işletme konusuna uygun, en iyi yönetim ve denetime tabi düzendir.”
 
Yeni Kanun ile azınlık haklarının da güncellendiğini ve azınlıkların tüm pay sahiplerinden daha fazla korunduğunu söyleyen Altunyaldız, azınlıkların, şirketin bir işlemine ilişkin olarak özel denetim isteme, “kurumsal temsilcilik” yapısı ile örgütlenerek daha fazla söz sahibi olmaları mümkün kılındığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA