• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
THY Gabona sefer başlatıyor
03 Ocak 2013 Perşembe 12:49

THY Gabon'a sefer başlatıyor

Başbakan Erdoğan, 6-11 Ocak tarihlerinde Gabon, Nijer ve Senegal'i kapsayan Afrika turuna çıkıyor. Ziyaretler kapsamında, 3 ülkede de iş forumları düzenlenecek.
Türk dış politikasında uzun yıllar geri planda kalan Afrika ülkeleriyle ilişkiler, Türkiye'nin "yakın çevre"siyle birlikte daha geniş bir coğrafyada etkinlik göstermesiyle 2000'li yıllarda önem kazandı. Türkiye'nin Afrika açılımı, "Büyük acılar yaşayan bu coğrafya bundan böyle sömürgecilik, açlık, yoksulluk değil; kalkınma, paylaşma ve kültürel zenginlik kıtası olacaktır" anlayışı üzerine inşa ediliyor.
Bu çerçevede Afrika ülkeleriyle özellikle 2000'lerin ortalarından itibaren karşılıklı üst düzey ziyaretler artarken, ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere çok sayıda ikili anlaşmaya imza atıldı. Afrika Birliği, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, Doğu Afrika Topluluğu, Afrika Kalkınma Bankası ve Afrika Kalkınma Fonu gibi bölgesel oluşumlarla yakın ilişkiler kuran Türkiye, ilişkilerini çok boyutlu olarak inşa etmenin yollarını aradı. Son 3 yılda Türkiye'nin Afrika'daki büyükelçilik sayısı 12'den 31'e yükseldi; birkaç ay içinde ise 34'e ulaşması bekleniyor.
Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle yakın ilişkiler kurma çabaları sürerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2013'ün ilk yurt dışı ziyaretini Afrika'daki 3 ülkeye gerçekleştiriyor. Erdoğan, 6-11 Ocak tarihlerinde Gabon, Senegal ve Nijer'i kapsayan resmi ziyaretlerde bulunacak. Ziyaretler kapsamında, bu ülkelerle ikili ilişkilerin tüm yönleriyle gözden geçirip güçlendirilmesi hedeflenirken, Afrika kıtasındaki bölgesel ve uluslararası gelişmeler de ele alınacak.
Başbakan Erdoğan, Gabon, Nijer ve Senegal'de devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelecek. Ziyaretler kapsamında tarım, ulaştırma, sanayi ve enerji işbirliği alanlarında anlaşmalar imzalanacak. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyesi işadamı heyetinin de katılacağı ziyaretler kapsamında 3 ülkede de iş forumu düzenlenecek. 
THY Gabon'a sefer başlatıyor
Türkiye'nin Gabon Büyükelçisi Ahmet Demirel, yakında Türk Hava Yolları'nın başkent Libreville seferlerine başlayacağını bildirerek, şehirde yapılacak prefabrik konutların ilk aşamasının Türk şirketlerce üstlenileceğini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA