• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
The Economistten Davutoğluna övgüler
24 Temmuz 2009 Cuma 10:38

The Economist'ten Davutoğlu'na övgüler

İngiliz The Economist dergisi, bu haftaki sayısında Türkiye'nin dış politikasına geniş yer ayırdı.

Türkiye'yle ilgili yorum yazısına ''Atalarının Rüyaları'' başlığını atan Economist, eski Osmanlı topraklarında nüfuzunu artırmak isteyen bir Türkiye'ye mercek tutuyor.

Derginin ifadesiyle ''Türkiye'nin akıllı dışişleri bakanı dört bir yanda hassas bir diplomasi izliyor.''

Ahmet Davutoğlu, Economist'e göre, ''Ahlakçı yanı ağır basan dini bütün bir Müslüman.'' Ve, ''Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en etkin dışişleri bakanlarından biri.''

DİPLOMATİK KIVRAKLIK

Yazının girişinde Türk dışişlerinin son zamanlardaki diplomatik kıvraklığına örnek gösterilen durumlardan biri, İran'la ilgili. Economist, geçen haftalarda İran'daki protestolar sırasında tutuklanan İngiliz elçiliği çalışanlarının Türkiye'nin kapalı kapılar ardında yürüttüğü pazarlıkla salıverildiğini ileri sürüyor.

Gene Ankara'nın iki yönlü diplomatik kabiliyeti sayesinde, Amerikalılar tarafından 2007'de Irak'ta gözaltına alınan İranlı diplomatların da Türkiye'nin çağrıları ardından bu ay başında serbest bırakıldığı yazılı.

ÇEVRESİNDE NÜFUZ ALANI OLUŞTURUYOR

Economist, Davutoğlu'nun dışişlerine yaklaşımının iki ayağı olduğunu belirtiyor; komşularla ''sıfır problem'', ve ''stratejik derinlik''. Bu ikincisiyle kastedilen Balkanlar, Güney Kafkaslar ve Orta Doğu başta olmak üzere Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel bir nüfuz alanı oluşturması...

Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde de böylelikle daha çekici hale geldiğini söyleyen Davutoğlu, Almanya ve Fransa'nın tam üyeliğe karşı söylemlerini ise ''kendi iç kamuoylarına oynuyorlar'' diyerek açıklıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA