• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terörün devri kapandı
21 Ekim 2012 Pazar 10:00

'Terörün devri kapandı'

Başbakan Erdoğan, ''Demokratik ortamda her şeyi herkesle çok açık konuştuk, konuşuyoruz ve asla kapımız kapalı değil. Yeter ki bu konuda samimi olsunlar'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Havalimanı yeni terminal binası ve şehirde yapımı tamamlanan diğer tesislerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Konuşmasında terör sorununa değinen Başbakan Erdoğan, "Terör başta olmak üzere kronik sorunları ancak kardeşlik ruhuyla, dayanışma halinde aşacağız" dedi.

Terörün devri kapandı

Terör örgütünün son dönemdeki stratejilerinin hepsinin boşa çıkarıldığını belirten Erdoğan, "Ne halkımız bu örgütün provokasyonlarına gelmiştir. Ne de kırsalda bir karış toprak üzerinde hakimiyet kurabilmişlerdir. Bunlar dezenformasyondur. Bu beyhude bir uğraştır. Boş bir çabadır. Terörün şiddetin silahın devri kapanmıştır" şeklinde konuştu.

Erdoğan, ''Ey benim Kürt kardeşim. Sevgili kardeşim. Bu teröriste tavrını koy ve 'oralar da abad olsun' diyorum. Çünkü bunlar seni insan yerine koymuyor. Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt" ifadelerini kullandı.

Teröristlerle kucaklaşanlarla konuşmayız

Erdoğan, BDP'li milletvekillerini de eleştirerek, ''Teröristlerle kucaklaşanlarla bizim konuşacak hiçbir şeyimiz yoktur. Biz demokratik ortamda her şeyi çok açık net herkesle konuştuk, konuşuyoruz ve asla kapımız o insanlara kapalı değildir. Yeter ki terörle irtibatını kessin, yeter ki bu konuda samimi olsun'' şeklinde konuştu.

Seçilme yaşı

18 yaşın seçme yaşı olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, daha önce seçilme yaşının 30 olduğunu, verdikleri mücadeleyle bunu 25'e indirdiklerini anımsattı.

Başbakan Erdoğan, "Yani benim dedem Fatih, o yaşlarda bir çağı kapıyor, bir çağı açıyor, Fatih'in nesli olan bizler diyoruz ki 'yok biz yapamayız.' Böyle bir saçmalık olur mu?" dedi.


Er ve erbaşların oy kullanması

Başbakan Erdoğan, Fırat Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun yeni hizmet binalarının açılışını törenle gerçekleştirdi.

Er ve erbaşların oy kullanmasıyla ilgili Erdoğan, şunları söyledi:
''Askere giden bu genç, askere gitmeden 15 gün önce seçim olsaydı oyunu kullanacaktı. Yani 18 yaşını tamamladığında oyunu kullanacaktı. Ama askere gittiği için oyunu kullanamıyor. Ne diyorlar? 'Kışla politize olur.' Subay, astsubay, uzman er ve erbaş kullanıyor da bunlar politize olmuyor da niye er ve erbaş politize olsun. Eğer genç, kışlada da olsa ruh dünyasında tezahürü olan siyasi bakışını demokratik hakkıyla sandığa yansıtacak olursa bu ülke çok daha güçlü olacaktır.''


2023 yılı için büyük hedeflerimiz var

Türkiye'nin 2023 yılı için büyük hedefleri bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bu hedeflere ulaşmamızda üniversiteler kritik öneme sahip. Öğrencilerimizi daha iyi yetiştirerek, daha çok bilimsel çalışma yaparak Türkiye'yi her alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri arasında görmek istiyoruz. Onun için 'ilk 10' diyoruz.''

Yurt dışına gönderilen öğrenciler

Yurt dışına senede bin öğrenci göndermek istediklerine, ancak bu sayıya henüz ulaşamadıklarına dikkati çeken Erdoğan, ''Biz kendimizi bin öğrenci göndermek için zorluyoruz ama maalesef TOEFL'da başarısız olunduğu için bin öğrenciyi gönderemiyoruz. Bundan da üzgünüm. 'Keşke' diyorum 'bin değil, iki bin, üç bin göndersek.' Bu sayı artsa da bu yurt dışına gidip oradan gelen öğrencilerimiz ama master, ama doktora... Çünkü onlar geldiğinde onlardan biz devlet olarak hizmet alacağız'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA