• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terörün bitmesi için bütün yöntemler kullanılır
18 Eylül 2011 Pazar 15:16

Terörün bitmesi için bütün yöntemler kullanılır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Almanyaya gitti. THY ait özel bir uçakla Almanyaya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya ziyareti ile ilgili

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Almanya’ya gitti. THY ait özel bir uçakla Almanya’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu. MİT ve PKK görüşmelerinin kamuoyuna sızdırılması ile ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Her devletin bu tip süreçlerde görüşmelerle ilgili bir kurumu vardır. Bu da istihbarat teşkilatıdır. Dolayısıyla istihbarat teşkilatımızın Türkiye’nin en önemli meselesi olan böyle bir konuyla uğraşıyor olması, bunun içinde olmasından dolayı gayet tabii bir şey olamaz. Amaç terörü bitirmek. Terörü bitirmenin bütün yöntemleri bir strateji çerçevesi içerisinde yürütülür, istihbarat teşkilatı da bu çerçevede üstüne düşeni yapar" dedi.

BAKANLAR ALMANYA’DA KATILACAK

Almanya’ya yapacağı ziyaret ile ilgili olarak Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: "Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Değerli Dostum Sayın Christian Wulff’un davetine icabetle, bir Devlet Ziyaretinde bulunmak üzere biraz sonra Berlin’e hareket edeceğim. Beraberimdeki üst düzeyli heyette Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, bize Berlin’de katılacak olan Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, ziyarete Stuttgart’ta dahil olacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün bulunuyor. Heyetimizde ayrıca, değerli milletvekillerimiz ile basın ve akademi dünyamızın seçkin temsilcileri de yer alıyor."

9 YIL ARADAN SONRA

Ziyaretinin, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff’un geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği devlet ziyaretinin iadesi niteliğini taşıdığını da belirten Gül, " Böylece, yaklaşık dokuz yıllık bir aradan sonra Almanya’ya ülkemizden bir kez daha Devlet Başkanı seviyesinde ziyaret gerçekleştirilmiş olacaktır. Ziyaretimin, ’Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın imzalanmasının 50. yıldönümüne denk gelmesi ise ayrı bir önem arzetmektedir" dedi.

BÖLGESEL KONULAR ELE ALINACAK

Beraberindeki heyet ile birlikte Almanya’da yapacağı temaslar hakkında da bilgi veren Gül, şöyle konuştu: "Almanya ile büyük önem atfettiğimiz çok boyutlu işbirliğimiz her alanda çeşitlenerek hızla gelişmektedir. Ancak ben bu ziyaretimde, geleneksel işbirliği alanlarımıza ilaveten, özellikle bilim, teknoloji, AR-GE, enerji, çevre, eğitim ve kültür konularına da ağırlık vereceğim. Ziyaretim sırasında Sayın Wulff’la yapacağım resmi görüşmelere ilave olarak, Almanya Federal Şansölyesi, Dışişleri Bakanı ve Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı’nı da kabul edeceğim. Bu temaslarımda Almanya ile ikili ilişkilerimizin tüm veçheleri ile Kıbrıs ve Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler başta olmak üzere, ülkemizi ve Almanya’yı ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağım. Bildiğiniz gibi, Almanya Türkiye’nin en büyük ticari ortağıdır. 4500 kadar Alman firması, Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 29 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın ilk altı ayında ticaret hacmimiz 19 milyar Dolar düzeyine ulaşmıştır. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre ticaretimizde yüzde 38 artışı ifade etmektedir."

ANLAŞMA İLİŞKİLER İVME KAZANDIRACAK

Ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik temaslarda da bulunacağının altını çizen Gül şöyle devam etti:
"Bu bağlamda, Berlin’de düzenlenecek Türk Alman İş Forumu’nun açılışını Değerli Dostum Sayın Wulff ile birlikte gerçekleştireceğiz. Böylelikle, iki ülke müteşebbis çevrelerinin bir araya gelmesine, geçtiğimiz yıl Sayın Wulff’un ziyaretinde Kayseri’de olduğu gibi, bu kez Berlin’de öncülük etmiş olacağız. Ziyaretim vesilesiyle iki ülke Maliye Bakanları tarafından imzalanacak güncellenmiş Türkiye Almanya Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nın da ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilere ayrıca ivme kazandıracağı kanaatindeyim.Temaslarım sırasında elbette Türkiye’nin AB üyeliği süreci hakkındaki görüşlerimizi de muhataplarıma aktaracağım. Ayrıca, Avrupa tarihi içinde akademik planda önemli bir yeri olan Humboldt Üniversitesi’nde yapacağım konuşmada Türk-Alman ilişkileri ve ülkemizin AB üyeliği hakkındaki görüşlerimi etraflı biçimde ortaya koyacağım."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya’daki Türklerin toplumsal hayata kattıkları zenginliği tescil eden bazı yayınların tanıtımını yapacağını da söyledi. (dha)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA