• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terörü lanetliyoruz
18 Kasım 2015 Çarşamba 10:41

'Terörü lanetliyoruz'

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Terörü lanetliyoruz elbette. Terör hadiselerini kullanıp ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapanları da aynı şekilde lanetlememiz gerekir" dedi.

TRT Haber'de gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, siyasette temsil ve istikrarın iki önemli kavram olduğunu, 1 Kasım seçimleriyle iki kavramın bir araya geldiğini söyledi. Yeni Meclis tablosunda çok güçlü bir temsil kabiliyeti bulunduğunu, AK Parti'nin de Mecliste yüzde 57'ye yakın bir çoğunluğa sahip olduğunu anlatan Yılmaz, "Bunlar son derece önemli veriler siyaset açısından. Niçin önemli? Aslında tam reform yapılacak bir Meclis, onu rahatlıkla ifade edebilirim. Toplumun tamamının temsil edildiği ve istikrarın olduğu bir ortam. Bu ortamı ülkemizin kalkınması, gelişmesi adına, demokrasimizin ilerlemesi adına çok iyi değerlendirmemiz lazım" diye konuştu.

Türkiye'nin ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin de görüşlerini paylaşan Yılmaz, Cumhuriyet tarihinin en büyük organizasyonu olduğunu vurguladı.

Terörün hiçbir inançla ve geniş kitleyle bir arada anılmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Terörü lanetliyoruz elbette. Onda hiçbir şüphe yok ama terör hadiselerini kullanıp ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapanları da aynı şekilde lanetlememiz gerekir" dedi. 

Paris'teki terör saldırılarından sonra mültecilere dönük çok farklı sesler yükseldiğini hatırlatan Yılmaz, "İşte, 'Mülteci kabul etmeyeceğiz' diyen ülkeler, Amerika’da eyaletler falan... Bunlar acı hakikaten. Bir taraftan Türkiye'de 2 milyondan fazla insanı misafir ediyoruz, diğer taraftan çok zengin dediğimiz bu dünya maalesef kayıtsız. Dolayısıyla bir taraftan bize böyle büyük büyük laflar edenlere de bu somut gerçekleri göstermek, ortaya koymak gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Yeni anayasa konusu

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, mevcut anayasanın ruhuna sinmiş antidemokratik bir havanın bulunduğunu, AK Parti dışındaki partilerin de anayasadan memnuniyetsizliklerini dile getirdiklerini kaydetti. 

"Ne dediysek onu yaptık"

Hükümetin seçim vaatlerine ilişkin de konuşan Yılmaz, üç ay içinde kanuni düzenleme gerektirmeyen vaatlerin hemen hemen hepsini yapmayı hedeflediklerini söyledi. Yasal düzenleme gerektiren vaatleri de Meclisin gündemine göre gerçekleştirerek verdikleri sözleri yerine getirmek istediklerini anlatan Yılmaz, "AK Parti'nin geleneğinde de bu var. Biz siyasete olan güveni de böyle inşa ettik. Ne dediysek onu yaptık, yapamadığımızı da söylemedik" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA