• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terörle mücadelenin en önemli boyutu çözüm sürecidir
07 Şubat 2016 Pazar 13:14

"Terörle mücadelenin en önemli boyutu çözüm sürecidir"

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, meslek komiteleri istişare toplantısında gündemi değerlendirerek, “Terörle mücadele sürecinde kimin zalim olduğunu halkımız da biliyor tüm dünya da biliyor. Hemşerimiz, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun sadece ülkemizdeki değil dünyanın dört bir köşesindeki mazlumların yanında olduğunu tüm vicdanlar biliyor” dedi. 

KTO tarafından düzenlenen meslek komiteleri istişare toplantısında ağaç ürünleri imalatı ve ticareti sektöründen üyeler bir araya geldi. KTO Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, KTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen 48. Meslek Komitesi’nin istişare toplantısında gündemdeki ekonomik ve sosyal konuları değerlendirdi.

Başkan Öztürk, “Güney Doğu Anadolu Bölgemizde terörle mücadelenin sürdüğü bir dönemi yaşamaktayız. Terörle mücadeleyi kronolojik olarak incelediğimizde, mücadelenin en önemli boyutunu çözüm süreci oluşturmuştur. Siyasi olarak çok büyük bir risk taşısa da devletimiz karalılıkla süreci yönetmiştir. Süreçte ana amaç, teröristlerin silahları bırakarak sınır dışına çıkması böylelikle bölgede normalleşen bir hayata geçilmesi idi. Çözüm sürecinin zor olacağını öngörüyorduk fakat terörün bitirileceğine dair bir sonuç alınacağı yönünde umutlanmıştık. Zamanla görüldü ki terör örgütü sınır dışına çıkmak yerine ağır silahlarla şehirlerde bir yapılanma yoluna gitmiştir. PKK’nın 7 Haziran seçimlerinden sonra Temmuz ayında iki polisimizi şehit ettiği saldırıdan sonra terörle mücadelede yeni bir süreç başlamıştır. Gelinen noktada Hükümetimizin kararlılığının devam ettiğini görmekteyiz. Tüm bu süreçlerde adına ister akademisyen densin ister sanatçı densin bazı kişilerin devletine karşı düşmanca bir tavır takındığını da üzüntüyle gördük. Tarihte okumuştuk; 1. Dünya Savaşı’nın en zor yıllarında, Osmanlı’nın son döneminde devletimizi parçalamaya yönelik batılı ülkelerin girişimleri varken, kendi vatandaşlarımız içerisinde İngiliz muhipleri gibi dernekleri kurup bu derneklere üye olanlar vardı. Görülüyor ki her dönemde vatanına bağlı olmayan insanlar çıkabiliyor. Son olarak da sanatçı adı altında bir kişi sosyal medyada Başbakanımıza zalim dediği bir paylaşımla gündeme geldi. Bu süreçte kimin zalim olduğunu halkımız da biliyor tüm dünya da biliyor. Hemşehrimiz, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun sadece ülkemizdeki değil dünyanın dört bir köşesindeki mazlumların yanında olduğunu tüm vicdanlar biliyor. Adı sanatçı olan bu kişiye kullandığı sözü fazlasıyla iade ediyoruz. Bu ülkenin sunduğu tüm imkanlardan faydalanıp, lüks içinde yaşayıp o bölgelerde yaşanılanlara ağıt yakanları da gariplikle karşılıyoruz” dedi.

“ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞLARIMIZ YOĞUNLAŞTI”
Terör sebebiyle bölge ekonomisinin durduğunu, Suriye ve Irak’ta yaşanılanların ekonomiye olumsuz etkilerinin olduğunu ifade eden KTO Başkanı Öztürk, “Ekonomik olarak sıkıntılı geçirdiğimiz 2015 yılını tüm olumsuzluklara rağmen çok kötü bir yıl olarak değerlendirmiyoruz. 2016’da da komşu ülkelerden kaynaklı, küresel ekonomiden kaynaklı bazı sıkıntılar devam edecektir. Kurlarda dalgalanma 2016’da da görülecektir. Bu süreçte reel kesimin kurdan olumlu veya olumsuz bir beklenti içine girmemesini tavsiye ediyoruz. Satış yaptığınız para birimi ile borçlanmalısınız. 2015’te ihracatımızdaki düşüş 2016’da da devam ediyor. Yılın ilk yarısında düşüşün devam edeceğini öngörmekteyiz. Şuanda alternatif pazar arayışlarımız yoğunlaşmış durumdadır. Cumhurbaşkanımızın Güney Amerika’ya bir ziyareti oldu. Bu pazarı değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu girişimlerin etkisiyle, terörün bitecek olmasının etkisiyle, yılın ikinci yarısından itibaren ihracatımızın yükselişe geçeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Meclis Üyesi Mehmet Polat da, “Meslek komiteleri istişare toplantıları ile hem ekonomi gündemindeki gelişmeleri değerlendiriyoruz hem de sektörlerimizdeki sorunlara ortak çözümler üretmeye çalışıyoruz. Reel sektörlerimiz açısından son derece verimli olduğuna inandığımız istişare toplantılarını düzenlemelerinden dolayı Oda yönetimimize 48. Meslek Komitesi adına teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından söz alan katılımcılar sektörleri ile ilgili taleplerini dile getirdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA