• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terörle mücadelede destek görmedik
29 Kasım 2010 Pazartesi 15:14

Terörle mücadelede destek görmedik

Başbakan Erdoğan, 'Yaklaşık 30 yıldır ülkemizin güney doğusunda, kuzey ırak'tan ülkemize yönelen terör eylemlerini durdurmak noktasında uluslararası kamuoyuna yaptığımız çağrılar ne yazık ki yeterince karşılık bulmamıştır' dedi.
Erdoğan, Uluslararası Kongre Merkezinde gerçekleştirilen, ''3. AB-Afrika Zirvesi''nde yaptığı konuşmaya, zirveye  katılmaktan duyduğumemnuniyeti ifade ederek başladı.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin son dönemde, bölgesinde uyguladığı''komşularla sıfır sorun'' politikasının, küresel krizin aşılmasındabüyük pay sahibi olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
''Bölgemizin istikrarı için verdiğimiz mücadele, siyasi alanda olduğukadar, ekonomik noktada da Türkiye'ye önemli avantajlar sağlamıştır. Bunoktada bir başka konu; maruz kaldığımız terör eylemleridir. Yaklaşık 30 yıldır ülkemizin Güney Doğusunda, Kuzey Irak'tan ülkemize yönelen terör eylemlerini durdurmak noktasında uluslararası kamuoyuna yaptığımızçağrılar ne yazık ki yeterince karşılık bulmamıştır. Terörün kaosistediğini, ırk, din, sınır tanımadığını her fırsatta ifade etmemizerağmen, terörle mücadelede arzu ettiğimiz desteği maalesef göremedik. 11 Eylül saldırılarıyla başlayan, Madrid ve Londra’yı da hedef alan teröreylemleri, haklılığımızı ispat etmiş, terör karşısında uluslararasıdayanışmanın ne kadar önemli olduğunu insanlığa bir kez dahagöstermiştir.
Bölgesel dayanışma ve işbirliğinin önemine işaret etmek bakımından,Türkiye’nin AB’ye tam üyelik girişimlerini de burada zikretmek isterim.Kafkasya ile Türk dünyası ile Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika ile tarihibağları bulunan, bu coğrafyalarla çok kolay ve samimi ilişkiler tesisedebilen Türkiye’nin, AB üyeliği, AB için bölgesel dayanışma noktasındaçok önemli bir fırsattır. Her zaman ifade ediyorum; avrupa’nın hemenyanı başında, Balkanlar'da, Kafkasya’da, Ortadoğu’da var olan her türlüolumsuzluk, doğrudan doğruya Avrupa’yı etkileyecektir ve nitekimetkilemektedir. Türkiye, bu bölgenin istikrara kavuşmasına, AB ile dahasağlıklı iletişim kurabilmesine imkan sağlayacak kilit bir ülkedir.Türkiye’nin, AB üyeliği, kısır tartışmalarla, öngörüsüz politikalarla,şahsi politik hırslarla daha fazla örselenmemeli, küresel bir vizyonlaele alınmalıdır. Bu bağlamda, Afrika’nın refahı, istikrarı, huzur veemniyeti de hiç kuşkusuz Avrupa için, Avrupa ülkeleri için, Avrupahalklarının geleceği için hayati derecede önemlidir. Kimi Afrikaülkelerinin karşı karşıya olduğu sorunlar, insanlık adına, vicdan adına, adalet adına bir an önce çözüme kavuşmalı, çözüm için gereken her türlü destek sağlanmalıdır.'' 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA