• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teröre mal varlığı darbesi
28 Haziran 2010 Pazartesi 22:46

Teröre mal varlığı darbesi

Türkiye, OECD ye taahhütleri çerçevesinde karapara aklama ve terörün finansmanıyla mücadeleye dönük kanun değişikliğine gidiyor
Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu ’nun bu amaçla hazırladığı Kanun Taslağı, ilgili kuruluşların görüşüne sunuldu. Taslakta, terörün finansmanı yeniden tanımlanıyor.

BM KARARLARI BELİRLEYİCİ

Bu tanımlama, sadece Türkiyeye yönelik değil, diğer ülkelere yönelik eylemleri de terör kapsamına alıyor. Taslakta terörün finansmanıyla mücadele için “malların dondurulması” mekanizması da oluşturuluyor. Ye ni mekanizmada da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının belirleyici olması öngörülüyor. Maliye Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, mevzuatımızda malların dondurulması konusunda mekanizma olmadığını, taslağın buna ilişkin düzenlemeler getirdiğini belirterek, teröre finans desteğine ilişkin kuvvetli şüpheler olması durumunda mal varlıkları dondurulabileceğini söyledi.

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nin üyesi. Dolayısıyla alınan kararlara uymak zorunda. Taslak, yabancı bir ülkenin terör finansmanıyla ilgili talebinin olması durumunda, bunun hangi mekanizma ile Türkiye ’ye iletileceğini, bu talebin nasıl bir süreçte sonuçlandırılacağını da düzenliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA