• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teröre de hakarete de göz yummayız
17 Ocak 2015 Cumartesi 14:09

Teröre de hakarete de göz yummayız

Başbakan Davutoğlu, "Prensibimiz açıktır, her yerde şiddete, teröre karşı çıkarız, ama hiçbir yerde de hakarete göz yummayız" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İşte yeni Türkiye bu, hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmayacak olan ama hesap sormak gerektiğinde herkesten hesap sorabilecek yeni Türkiye bu" dedi.

Davutoğlu, partisinin Atatürk Spor Salonu'ndaki Aydın 5. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasına, Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe ile vatan uğruna şehit olanları selamlayarak başladı.

Adnan Menderes'in, "tek parti zulmüne karşı ayağa kalkan şehit başbakan" olduğunu belirterek, rahmet dileyen Başbakan Davutoğlu, Aydın'ı "istiklalin meşale şehirlerinden biri" olarak tanımladı.

Ordular dağılmış, düşman Anadolu'nun içine doğru ilerlerken izzetli, Aydınlı efelerin, Türkmen yiğitlerin, zeybeklerin ayağa kalktığını ve 'Bu topraklar ezeli ve ebedi olarak Türk yurdudur' dediğini vurgulayan Davutoğlu, AK Parti'nin iki önemli felsefesi olan istiklal ve demokrasinin Aydın'da tecelli ettiğini söyledi.

AK Parti olarak siyasi yolda hep istiklal ve demokrasi bilinciyle hareket ettiklerini dile getiren Davutoğlu, "Kim ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin, dünyanın her yerinde milletimizin izzetini ve onurunu, devletimizin itibarını korumaya al bayrağı dünyanın her yerinde onurla dalgalandırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"Derlerdi ki 'İşte görmek istediğimiz Türkiye bu"

Gençlerden kendilerini tarihi şahsiyetlerle özdeşleştirmelerini isteyen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bir an düşünün Demirci Mehmet Efe, bu Aydınlılarla birlikte oturuyor onların yiğitleri, efeleri, Türkiye Cumhuriyeti'ne bakıyorlar. Eğer Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, o yiğitler 2001 Türkiyesine bakmış olsalardı derlerdi ki 'Ah bizim istiklalimiz için can verdiğimiz, kan döktüğümüz bu devlet bu hale düşecek miydi' derlerdi. Çünkü 2002 Türkiyesi, bir IMF memuruna hesap vermek zorunda kalan Türkiye idi. Çünkü 2002 Türkiyesi, Türk lirasının 6 sıfırla, milli egemenliğin timsali olan Türk lirasının değerinin kalmadığı bir yıldı. Çünkü 2002 yılı ve o yıllara gelen geçmiş yıllarda Türkiye Cumhuriyeti devleti bu onurlu milletin aziz devleti, ulu devleti kendi tankını tamir etmek için, yenilemek için İsrail'e muhtaçtı. Herhalde gelir ve o Türkiye'ye bakmış olsalardı, o Türkiye'yi idare edenlere dönerler ve derlerdi ki 'Biz bu vatanı hiç yoktan bu şekile düşsün diye kurtarmadık'. Ama yine şimdi Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, o yiğitler, o yörükler, o onuru için, namusu için her şeyi veren o aziz şehitler gelmiş olsalar şu anda aramıza herhalde derlerdi ki, 'İşte görmek istediğimiz Türkiye bu. Hiç kimseye boyun eğmeyen Türkiye Cumhuriyeti devleti bu."

"Kendi savaş uçağını yapan güçlü ve kudretli Türkiye"

Geçen hafta Savunma Sanayii İcra Komitesinin toplandığını hatırlatan Davutoğlu, "2002'de tanklarını bile tamir etmekten, yenilemekten aciz olan Türkiye'nin yerine Sayın Cumhurbaşkamızın başbakanlığı döneminde başlayan çalışmalar neticesinde aldığımız kararla kendi savaş uçağının ön tasarım aşamasına gelmiş ve inşallah 2023'te yüzde 100 kendi savaş uçağını yapan güçlü ve kudretli Türkiye Cumhuriyeti Devleti var" dedi.

Efelerin yola ellerinde atadan kalma tüfekleriyle yola çıktığını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"90 yıl sonra 2002'ye geldiğimizde ise Türkiye'de bir AK Parti devrimi yaşandı. Aynen efelerin başını kaldırması gibi millet AK Parti ile buluştu başını kaldırdı, ayağa kalktı. Bir daha oturmamak üzere, bir daha durmamak üzere ayağa kalktı. İşte yeni Türkiye bu, hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmayacak olan ama hesap sormak gerektiğinde herkesten hesap sorabilecek yeni Türkiye bu. Türk lirasının, paramızın değersiz hale geldiği 2002 ile bugünü karşılaştırın, bugün küresel krize rağmen dünyanın yükselen ekonomik gücüne gelmiş bir Türkiye Cumhuriyeti var. İşte istiklaliniz ancak ve ancak kendi silahınızı yaparsanız mümkün olur. İstiklaliniz ancak ve ancak paranız değerli olursa güçlü olur. İstiklaliniz ancak ve ancak vatandaşlarınızın dünyada her yerde başı dik olursa güçlü, sağlam olur."

Berlin'de geçen hafta binlerce gurbetçiyle bir araya geldiğini hatırlatan Davutoğlu, "Emin olun Aydın'da gördüğüm aşk, şevk, onur, kararlılık Berlin'de de vardı Brüksel'de de vardı" ifadesini kullandı.

Konya'daki seçim kampanyasında, Berlin ve Brüksel'de de vatandaşların 'Eskiden, AK Parti öncesinde herhangi bir Avrupa şehrinde, herhangi bir meclise girdiğimizde başımız öne eğik girerdik' dediğini dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü ülkemiz 5 sente muhtaç bir ülke gibi görülüyordu. Çünkü ülkemiz kendi imkanlarıyla ayakta duramayacak ülke gibiydi. Ama şimdi herhangi bir meclise girdiğimizde, bir toplantıya gittiğinizde, sokağa çıktığımızda insanlar sormasalar bile, 'Ah bir sorsalar da biz Türküz diye haykırsak diyoruz' dediler. İşte siyasetin itibar kazandığı, siyasetin anlam kazandığı yer budur. Bizim tek bir hedefimiz, tek bir gayemiz var, o efelerin, o yiğitlerin hiç yoktan özgürlüğe, istiklale kavuşturduğu bu ülkeyi ebediyete kadar onurlu ve izzetli kılmak. Tek gayemiz bu."

"Gerçek milliyetçilik"

"Ege'ye, İç Anadolu'ya, Aydın'a gelip milliyetçilikten bahsedenler bilsinler ki gerçek milliyetçilik aziz al bayrağı dünyanın her yerinde dalgalandırmaktır" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Biz iktidara geldiğimizde 163 temsilciliğimiz vardı dünyada, şimdi 228 temsilcilikle dünyada en fazla temsil edilen, dünyada en fazla şehirde kendi bayrağını dalgalandırabilen 6. büyük ülkeyiz. Milliyetçilik sözle olmaz, bu bayrağa itibar kazandırmakla olur. Bu bayrak artık dünyada, her yerde sadece bizim milletimizi temsil etmiyor, biraz önce gençlerimizin, o aziz kardeşlerimizin vurguladığı gibi, İslam dünyasında ve dünyanın her yerinde insanlık onurunu temsil ediyor. Biz nerede olursak olalım başımız diktir. Bayrağımızın arkasında duruşumuz sabittir. Bir an bile tereddüt etmeden bu onuru, izzeti korumak için her türlü fedakarlığı yaparız."

"Emaneti namerde teslim etmeyiz"

Davutoğlu, Aydın'ın demokrasiye daha güçlü şekilde sahip çıkma vakti olduğunu söyledi.

Bu çete ve onunla işbirliği yapan muhalefet partilerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakanlığı döneminde kumpaslarla "dönemin başbakanı" demeye kalkıştıklarına dikkat çeken Davutoğlu, "Sabık Başbakan' dedikleri Adnan Menderes, milletimizin kalbinde ezeli ve ebedi demokrasi kahramanı başbakandı, hep öyle kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, Menderes'e yapılan muamelenin aynısının yapılmak istenildiği Erdoğan'ın da milletin iradesiyle bugünün Cumhurbaşkanı olduğunu kaydetti.

"Biz hiçbir şekilde milletimizin bize verdiği emaneti, namerde teslim etmeyiz, başka hiçbir merciye hesap vermeyiz" diyen Davutoğlu, sadece millete hesap verdiklerini, milletin huzuruna gittiklerini, ondan izin alıp, onunla yola çıktıklarının altını çizdi.

"Çatı aday' diyerek birleşip, karşımıza çıkanlara karşı"

Davutoğlu, son 12 yılda Aydın'a 10 milyar lira yatırım yapıldığını hatırlatarak, dış ticaretin 200 milyonlardan 1 milyara çıktığı bilgisini verdi.

Aydın'ı Türkiye'nin yükselen şehirlerinden birisi yapmakta kararlı olduklarını vurgulayan Davutoğlu, "Çine Adnan Menderes barajını yapmak da AK Parti iktidarlarına nasip oldu" dedi.

Davutoğlu, Aydın'ın tarım, turizm, sağlık ve ilimde de öncü olmasını istediklerini ifade etti.

Aydınlılara "Ülkemizin istiklaline sahip çıkmak için kendi tankını, uçağını, savaş gemisini yapan yükselen güç Türkiye Cumhuriyeti devleti için inşallah Haziran 2015'te en güçlü şekilde AK Parti'yi desteklemeye hazır mısınız?" diyerek seslenen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AK Parti teşkilatlarına sesleniyorum; her bir neferinizle, ferdinizle Aydın'da yüzde 50'yi aşmaya hazır mıyız? Milli iradeyi egemen kılmaya hazır mıyız? Bütün bu çetelere 'çatı aday' diyerek birleşip, karşımıza çıkanlara karşı kim gelirse gelsin 'Aydın'da birinci parti AK Parti' demeye hazır mıyız? Aydın'a yakışan Türkiye'de demokrasinin, istiklalin bayrağını taşıyan AK Parti'nin oy oranını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmaktır."

Davutoğlu, Aydınlı gençlere de seslenerek, "Aydın'ın her bir sokağına, köyüne, kasabasına, ilçesine gidecek misiniz, Aydınlılara 'istiklal ve demokrasiye sahip çıkın' diyecek misiniz?" diye konuştu.

Aydın'ın demokrasiyi taçlandıran bir geleceğe yürüyeceğine işaret eden Başbakan Davutoğlu, "Allah bizi Adnan Menderses'in yolundan ayırmasın, hepimize şehit Başbakanımızın emanetine sahip çıkmayı Allah nasip eylesin" ifadesini kullandı.

Notlar

Kürsüye çıkan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de kongreyi bir düğün, dernek olarak nitelendirdi. "Derneğiniz mübarek olsun" diyen Zeybekci, Aydın ile hep beraber olduklarını belirtti.

Aydınlılarla aynı nehrin, vadinin, coğrafyanın çocukları olduğunu ifade eden Zeybekci, "Sizleri Ege'nin evladı olarak efe selamı ile selamlıyorum" dedi.

Başbakan Davutoğlu ise salona girişinden önce dışarıda toplanan vatandaşları parti otobüsü üzerinden selamlayarak daha sonra salona geçti. Salonu dolduranlar Davutoğlu'nu Türk Bayrağı, AK Parti flamaları ve cep telefonlarının ışıklarını yakarak karşıladı.

Kendisi için uyarlanan "Kiziroğlu Mustafa Bey" parçası eşliğinde platformdan salondakileri selamlayan Başbakan Davutoğlu'na salonu dolduran kalabalık yoğun sevgi gösterisinde bulundu. 

Davutoğlu'nun konuşması zaman zaman atılan "Bu milletin oğlu Ahmet Davutoğlu", "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Ümmetin umudu milletin gururu" sloganlarıyla kesildi.

Salonda "Elif gibi dik duran seninleyiz yiğit Başbakan", "Efeler sevdamız AK Parti davamız", "Ümmetin umudu Ahmet Hoca, aldırma kurda kuşa, hak dava uğrunda bu gençlik yanında" pankartları yer aldı.

Kongreye Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve bazı milletvekilleri de katıldı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA